engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Mahalle Meclisi Programlarının Finali Yapıldı  
            Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mahalle Meclisi ve Mahalle İftarları’nda 18 ay içinde 250 bin vatandaşla görüştü. Mahalle Meclisi programlarının finalinde vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Akyürek, gerçekleştirdikleri yatırımlarla hedeflerinin Konya’yı geçmişi kadar görkemli ve başarılı bir geleceğe taşımak olduğunu söyledi.
05.07.2013 16:48 
        Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Mahalle Meclisi programlarının finali Alaaddin Tepesi’nde yapıldı.

Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, Gaznet Genel Müdürü Arif Kösen, Konya Muhtarlar Derneği Başkanı Celal Duran, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mahalle Meclisi toplantılarına 18 ay önce başladıklarını, mahalle mahalle gezerek 100’e yakın alanda 212 mahallenin problemleriyle ilgili çalışma yürüttüklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, toplantılarda Büyükşehir Belediyesi’nin tüm yöneticilerinin hazır bulunduğunu hatırlattı.

250 BİN KİŞİYLE GÖRÜŞÜLDÜ

Mahalle Meclisi programlarında yaklaşık 100 bin, Mahalle İftarlarında 150 bin olmak üzere 250 binden fazla Konyalı ile yüz yüze görüştüklerini vurgulayan Başkan Akyürek, “Toplantılarda mahallelerimizin huzuruna çıktık ve bizden bir talebi olan, şikayeti olan, hakkı olan söylesin ve hakkını alsın diye mesaj verdik. Şu ana kadar 3 bin 73 kardeşimizin önerisini, şikayetini değerlendirdik. Talepler 34 başlık altında toplanıyor. Gelen şikayet ve taleplerin ilk sırasında asfalt, kaldırım ve yol yapımı ile ilgili talepler var. İkinci sırada ulaşımın iyileştirilmesi, üçüncü sırada park ve yeşil alanların çoğaltılması geliyor. Bunun ardından iş talebi geliyor. Beşinci sırada ise sosyal tesis talebi var” dedi.

KONYA’DA RAMAZAN COŞKUSU YAŞANACAK

Belediyelerin çözüm mekanları olduğunu, Selçuklu, Meram, Karatay Belediyeleri ile birlikte tüm konuları değerlendirdiklerini vurgulayan Başkan Akyürek, Ramazan ayında da çeşitli programlarla vatandaşlarla buluşmaya devam edeceklerini söyledi. Başkan Akyürek, “Ramazan ayının Konya’mız, ülkemiz ve tüm insanlık alemi için hayırlar getirmesini diliyoruz. Ramazan’da gönüller coşacak, sofralarımız misafir ağırlayacak, iftar neşesini, sahur muhabbetini yeniden yaşayacağız. Camiler dolup taşacak, şenlenecek. Ramazan ayında Konya klasiği olan Kapu Camii’ndeki coşku devam edecek. Bunun yanında Sultan Selim Camii’nde de yeni bir program başlatıyoruz. Restorasyonun önemli bölümü tamamlandı, ibadete açıldı. Mevlana Meydanı hizmete açıldı. Ramazan ayında Abdülkadir Şehitoğlu ve diğer arkadaşlarımız orada Enderun usulü teravih kıldıracak. Teravihten önce de Abdurrahman Büyükkörükçü Hoca’nın da sohbetleri olacak” diye konuştu.

KONYA’YI GÖRKEMLİ BİR GELECEĞE HAZIRLIYORUZ

Hedeflerinin Konya’yı geçmişi kadar görkemli ve başarılı bir geleceğe taşımak olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, bu amaçla büyük hedeflerden küçük gibi gözüken hizmetlere kadar tüm hizmetlerde ellerinin taşın altında olduğunu ifade etti.

Konuşmasında son 1 yıl içinde yapılan ve yapımı devam eden 1 milyar TL tutarındaki yatırımlar hakkında da bilgi veren Başkan Akyürek, Alaaddin-Adliye arası tramvay hattı ihalesinin 2 Temmuz’da yapıldığını, mevcut raylı sistem hattının metroya dönüştürülmesi ile ilgili projenin de tamamlandığını kaydetti. 60 yeni tramvayla ilgili imalatların devam ettiğini hatırlatan Başkan Akyürek, 100 doğalgazlı otobüs ihalesini geçtiğimiz günlerde yaptıklarını söyledi. Göreve geldiklerinde otobüs filosunun yaklaşık 200 otobüsten oluştuğunu, 9 yılda 165 yeni otobüs aldıklarını, ihalesini yapılan 100 otobüsle birlikte 265 son model, klimalı ve engelsiz otobüsü şehre kazandırmış olacaklarını dile getirdi.

Konya’nın park ve yeşil alan konusunda büyük mesafe aldığını vurgulayan Başkan Akyürek, Meram, Karatay ve Selçuklu Belediyesi tarafından yapılan yeşil alanlar da dahil edildiğinde yeşil alan rakamlarının kişi başına 50 metrekareyi geçeceğini söyledi. Başkan Akyürek, Konya’ya 13 milyon 600 bin ağaç diktiklerini de sözlerine ekledi.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı M. Akif Göksu, yaklaşık bir yıldır halkla birebir görüşülerek yapılan Mahalle Meclisi’nin yerel yönetimin doğrudan uygulanmış hali olduğunu ifade etti.

Konya Muhtarlar Derneği Başkanı Celal Duran ise, Mahalle Meclislerinin çoğuna katıldığını hatırlatarak, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in mahallelerde vatandaşlarla görüşmesinin sorunların çözümü açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Duran, muhtarlarla işbirliği içinde yapılan programlar nedeniyle Başkan Akyürek’e teşekkür etti.

Muhtarların ve vatandaşların taleplerinin dinlendiği programın sonunda, toplantıya katılan Devri Cedid, Ferhuniye, Hamidiye, Tarla Mahallelerinin muhtarlarına ve Konya merkezdeki tüm muhtarlara teşekkür plaketleri verildi.

Diğer Haberler
1 Bayramın Sorunsuz Geçmesi İçin Tüm Tedbirleri Aldık
2 Kurban Bayramı Hayırlara Vesile Olsun
3 Yeni Köprülü Kavşaklar Şehrimize Hayırlı Olsun
4 Başkan Altay: Çocuklarımız Geleceğin Türkiye’sini İnşa Edecek
5 10. Büyükelçiler Konferansı Konya Toplantısı Yapıldı
6 Bakan Çavuşoğlu: Konya Türkiye’nin Gözbebeğidir
7 Konya’nın Geleceğine Yatırım Yapıyoruz
8 Büyükşehir Kurban Bayramı’na Hazır
9 Güle Oynaya Camiye Gel Projesinde Bisikletler Yerli Olacak
10 Ülke Olarak Ekonomik Savaştan Mutlaka Galip Çıkacağız
1115 Kilometrelik Ereğli-İvriz Yolu Hizmete Girdi
12Mahalle Yollarında Standart Yükseliyor
13Kadı İzzetin Camii Restorasyonu Tamamlandı
14“Bütün Müslümanlar Kudüs’ü ve El Halil’i Ziyaret Etmeli”
15UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı Konya’da Yapılıyor
16 “Şehir İstişareleri Hizmet Planlamasında Yol Gösteriyor”
17Şehrimiz İçin Birlikte Hareket Etmeye Devam Edeceğiz
18Sokak Hayvanları İçin Bir Kap Yemek Bir Kap Su
19Başkan Altay, Teşekkür Etti: Konya'ya TOKİ Müjdesi
20Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile Sağlık Bakanı Koca Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır