engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Büyükşehir’den 1 Milyarlık Yatırım Hamlesi  
            Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, son dönemde ülke genelinde yaşanan olayların, Türkiye’nin yükselişini hazmedemeyenlerin çalışması olduğunu ifade etti. Konya’da son bir ayda yapılan ve önümüzdeki 15 gün içinde yapılacak yatırımlar ve ihalelerin toplam tutarının 810 milyon TL olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, Bilim Merkezi, Stadyum, 10 Bin Kişilik Spor ve Kongre Merkezi, restorasyon çalışmaları, çevre yolları gibi çok sayıdaki yatırım dikkate alındığında Konya’da 1 milyar TL’nin üstünde bir yatırım hamlesinin devam ettiğini söyledi.
23.06.2013 14:43 
        Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mahalle Meclisi programları kapsamında Beyazıt, Beyhekim ve Büyük İhsaniye Mahalle sakinleri ile bir araya geldi.

Barbaros İlkokulu bahçesinde düzenlenen programda mahalle sakinlerinin ve muhtarların taleplerini dinleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, son dönemde ülke genelinde yaşanan olayların, Türkiye’nin yükselişini hazmedemeyenlerin çalışması olduğunu vurguladı.

Ülke genelinde çok önemli yatırımlar yapıldığını kaydeden Başkan Akyürek, “Türkiye artık çok oluyor. Dünyanın en büyük havaalanının yapımına Türk müteşebbislerce başlanıyor. Boğazın altından tüp geçit tamamlanıyor, Avrupa ile Asya denizin altından birleşiyor. Dünyanın en büyük asma köprülerinden birisi ihale edildi. Türkiye ilk defa nükleer enerji santralini ihale etti. Şehirler birbirine hızlı trenle bağlanıyor. Son 10 yılda 15 bin kilometre duble yol yapıldı” dedi.

TÜM ŞEHRİ KAPSAYAN NAZIM İMAR PLANI

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da son yıllarda büyük yatırımlar yapıldığını hatırlatan Başkan Akyürek, daha önce ihalesi yapılmış ve yapımı devam edenlerin dışında, son bir ayda yapılan, önümüzdeki 15 gün içinde yapılacak yatırımlar ve ihaleler hakkında bilgi verdi. Tüm Konya geneline hitap eden 40 bin kilometre karelik alanla ilgili 1/100.000’lik ve 1/25.000’lik planların ihale edileceğini kaydeden Başkan Akyürek, 584 köy, 168 belde, 31 ilçede tüm evlere girilerek Sosyal Doku Haritası çıkarılması ile tüm Konya’nın Coğrafi Bilgi Sistemi oluşturulması çalışmasının başlayacağını söyledi.

YENİ KÖPRÜLÜ KAVŞAKLAR

Malas Caddesi Altgeçit inşaatının yer tesliminin yapıldığını, Galericiler-DSİ-Karayolları arasındaki altgeçidin ihaleye çıktığını, Borsa Köprülü Kavşağı’nın ve Hayvan Borsası’nın hizmete açıldığını hatırlatan Başkan Akyürek, Tarihi Konya Çarşısı’nın ek proje ve yapım ihalesinin gerçekleştiğini ifade etti.

100 DOĞALGAZLI OTOBÜS GELİYOR

Konuşmasında Mevlana Meydanı’ndaki kamulaştırmaların tamamlandığını, 7,5 milyon TL harcanarak 17 işyerinin kamulaştırma işleminin yapıldığını belirten Başkan Akyürek, 100 doğalgazlı, engelsiz, klimalı otobüs ihalesinin yapıldığını, Yeni Büyükşehir Yasası kapsamında ihtiyaçlara cevap vermek üzere 10 adet karla mücadele aracı için ihaleye çıkılacağını söyledi.

ŞEHİR MEYDANI VE KONEVİ MEYDANI

Selçuklu Eserleri Minyatür Parkı, iş makinaları ve tüm Konya’nın ilaçlanmasıyla ilgili ilaç ihalelerinin de bugünlerde yapılacağını dile getiren Başkan Akyürek, “Şehir Meydanı’ndaki çalışmalar yeniden başladı. Konya Müzesi, Mevlana Müzesi ve o bölgedeki çalışmalarla ilgili protokol imzalandı, süreç başladı. Konevi Meydanı ve bu kapsamda 3 katlı yeraltı otoparkı çalışması başladı. Veledrom projesi teslim edildi. 1 Temmuz’da Alaaddin-Adliye Tramvay Hattı’nın ihalesi var. Daha önce ihalesini yaptığımız 60 tramvayın montaj çalışması devam ediyor. Tramvaylar önümüzdeki aylarda gelmeye başlayacak” diye konuştu.

45 GÜNDE 810 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Ayürek, son 1 ay içinde başlanan ve gelecek 15 gün içinde başlayacak çalışmaların toplam tutarının 810 milyon TL olduğunu belirterek, Bilim Merkezi, Stadyum, 10 Bin Kişilik Spor ve Kongre Merkezi, restorasyon çalışmaları, çevre yolları gibi çok sayıdaki yatırım dikkate alındığında 1 milyar TL’nin üstünde bir yatırım hamlesinin devam ettiğini dile getirdi.

DAHA BÜYÜK HEDEFLERE DOĞRU

Konya için ne yapılsa az olacağını belirten Başkan Akyürek, “Konya’mız misyonu olan şehirdir. Konya’mız Anadolu’nun tapusunu kendi toprağında yaşatan bir şehirdir. Bu toprakları bize vatan yapan Selçuklu ecdadımızın başşehridir. Evliyalar, enbiyalar şehridir. Konya’mızda daha büyük hedeflerle yapılamayan ne varsa hepsini tamamlamak için büyük bir potansiyel vardır. Halkla belediye ve bütün kurumlar birlikte çalışmaktadır. Bu güzellikleri yaşatan Konya’mızı, dünyanın şartları ne olursa olsun huzur şehri yapan ve geleceğe hep birlikte yürümesini sağlayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Mahalle Meclisi programında daha sonra muhtarlar ve mahalle sakinleri taleplerini dile getirirken, talepler kayıt altına alınarak takibi başlatıldı.

Diğer Haberler
1 Başkan Akyürek Konya ve Ülke Gündemini Değerlendirdi
2 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun
3 Başkan Akyürek Sektör Temsilcilerini Eş Zamanlı Açılan 4 Fuara Davet Etti
4 Başkan Akyürek 300 Adıyamanlı Öğrenci ile Buluştu
5 “Dünya Kültür Pilot Şehri Konya” Toplantısı Yapıldı
6 Şehrim 2023 Projesi’nin Final Programı Gerçekleştirildi
7 Konya Eş Zamanlı Olarak 4 Fuara Birden Ev Sahipliği Yapıyor
8 Haydi Bil Bakalım Bilgi Yarışması’nda Kazanan Okullar Ödüllerini Aldı
9 Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışması’nda Dereceye Giren Belediyeler Ödüllerini Aldı
10 Şehrim 2023 Projesi Çalıştayı Yapıldı
11Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyesi Başkanlardan Konya Büyükşehir’e Ziyaret
12Tarihi Osmanlı Buğday Pazarı Yeraltı Katlı Otoparkı Bedesten Bölgesine Nefes Aldırdı
13“Altınbaşak” Tarım Şehirleri Yarışması Ödülleri Veriliyor
14Meram Gümüştepe’ye Seyir Terası ve Kır Kahvesi Yapılıyor
15Konya Kültürümüzü ve Değerlerimizi Tanıtan Önemli Bir Şehir
16Başkan Akyürek: Şehirlerimizin 2023’e Güçlü Bir Şekilde Hazırlanması Gerekiyor
17Müslüman Ülkelere Su Ve Atıksu Yönetimi Eğitimleri Veriliyor
18Konya’da Sakura Zamanı
19Türk Yıldızları ve Solo Türk’ten Muhteşem Gösteri
20Büyükşehir Meclisi Avrupa Şampiyonu Ampute Milli Takımını Ödüllendirdi
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır