• Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
      
İsim:
E-Posta:Dünya Şehri Konya Ankara’da Tanıtılıyor  
            Ankara’da düzenlenen “Dünya Kenti Konya Başkent’te” isimli organizasyonun açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Anadolu’da yaşayan uygarlıkların birikimini üzerinde bilgelik olarak taşıyan Konya’nın günümüzde de Türkiye’nin en önemli marka şehirlerinden olduğunu kaydetti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, sanayide ve şehircilikte model olan Konya’yı tüm dünyaya gecekondusu olmayan bir şehir olarak örnek gösterdiklerini belirterek, Konya ile gurur duyduklarını söyledi.
30.05.2013 17:03 
        Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Ankara’da düzenlenen “Dünya Kenti Konya Başkent’te” isimli organizasyon açılışı yapıldı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki programa Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili Sadık Yakut, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, Milli Eğitim eski Bakanı AK Parti İstanbul Milletvekili Ömer Dinçer, Tarım ve Köyişleri eski Bakanı Sami Güçlü, Konya milletvekilleri, Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Toprak, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, ilçe belediye başkanları, oda ve dernek başkanları ile Ankara’daki Konyalılar katıldı.

KONYA İNANCIN VE DEĞERLERİN DE MERKEZİ

Programın açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sevginin şehri olan Konya’nın aynı zamanda aşkın, inancın ve değerlerin merkezlerinden biri olduğunu vurgulayarak, Anadolu’da yaşayan uygarlıkların birikimini üzerinde bilgelik olarak taşıyan Konya’nın günümüzde de Türkiye’nin en önemli marka şehirlerinden olduğunu kaydetti.

Konya’nın tüm kurum ve kuruluşlarıyla geçmişteki misyonunu 21. yüzyıla taşıma gayretinde olduğuna dikkat çeken Başkan Akyürek, “Yeni Büyükşehir Yasası ile Konya geleceğe yönelik planını yeniden yapmaktadır. Konya geleceğe birlik ve beraberlik içinde yürümektedir. 40 bin 800 kilometre karelik bir alanda Türkiye’nin en büyük vilayeti olan Konya, bu yönüyle aynı zamanda Avrupa’nın ve dünyanın birçok ülkesinden daha büyük bir alanı temsil etmektedir. Bu büyüklüğüne uygun olarak hükümetimizin 2023 vizyonunda çok önemli bir misyon yüklenecektir. Şu anda şehrimizde devam eden birçok yatırım bu amaca katkı yapmaktadır” dedi.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, Konya’nın “Gel” davetine icabet edenlerin, herkesi kucaklayanların, bu özelliği ile dünyaya hoşgörüyü tanıtan mübarek zatların şehri olduğunu vurgularken; AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul, Konya’nın bugün tarihi, kültürü, ekonomisi ve sanayisi ile konuştuğunu dile getirdi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Konya’nın tarihi, kültürü, hoşgörüsü, sevgisi ve yetiştirdiği değerleriyle ülkeye ışık tutan, Anadolu’nun rehberi olduğunu ifade etti.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, organizasyon ile Hazreti Mevlana ve Hacı Bayram-ı Veli’nin şehirlerinin, kadim başkent ile bugünkü başkentin buluştuğunu vurgulayarak, iki şehrin birbiriyle olan sevdalarının yüzyıllardır devam ettiğini söyledi.

KONYA’YI DÜNYAYA ÖRNEK GÖSTERİYORUZ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu de, Konya’nın sanayide ve şehircilikte model bir şehir olduğunu, Konya’yı tüm dünyaya gecekondusu olmayan bir şehir olarak örnek gösterdiklerini belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti.

Konya’nın daha da güzelleşeceğini, Konya ile gurur duymaya devam edeceklerini belirten Bakan Eroğlu, hükümetin son 10 yılda Konya’ya 12 milyar TL yatırım yaptığını, bunlar içinde 3,1 milyar TL’lik yatırımı bakanlık olarak yapmaktan gurur duyduklarını kaydetti.

KONYA’NIN 100 YILLIK İÇME SUYU İHTİYACI GİDERİLİYOR

1 Haziran Cumartesi günü Konya’da 610 milyon TL’lik 42 dev tesisin temel atma ve açılış törenini yapacaklarını belirten Bakan Eroğlu, bunlar arasında Konya Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol gereği Konya’nın 100 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan tesisin de bulunduğunu sözlerine ekledi.

Tarım Bakanı Mehdi Eker ise, Konyalılarla bir arada bulunmaktan çok büyük mutluluk duyduğunu belirterek, etkinliğin hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından organizasyonda emeği geçenlere teşekkür plaketi verildi. Daha sonra protokol mensupları hep birlikte “Dünya Kenti Konya Başkent’te” organizasyonunun açılışını yaptı.

2 Haziran’a kadar açık kalacak “Dünya Kenti Konya Başkent’te” organizasyonunda panel, konferans, söyleşiler, fotoğraf sergisi, sema programı, konserler, müzik dinletileri, halk oyunları gösterileri ile çok sayıda sosyal ve kültürel etkinlikler gerçekleştirilecek.

Diğer Haberler
1 Büyükşehir’in Su Yatırımları Hız Kesmiyor
2 Konya Büyükşehir Belediye Meclisi ABD'yi ve İsrail’i Kınadı
3 Dünyaca Ünlü Kalp Cerrahı Mustafa Öz’ün İsmi Bu Parkta Yaşatılacak
4 Şehit Ömer Halisdemir Caddesi Selçuklu’yu Meram’la Buluşturacak
5 Peygamberler Şehri Kudüs’e Sahip Çıkmak Namusumuzdur
6 Japon Heyet Başkan Akyürek’i Ziyaret Etti
7 Yeryüzündeki En Güzel, En Anlamlı Ve En Güçlü Etkinlik
8 Hazreti Mevlana’yı Uluslararası Anma Törenleri Başladı
9 Büyükşehir’den Türk-İslam Kültürüne Hizmet Edecek Bir Yatırım Daha: İrfan Kültür Merkezi
10 Kudüs Üzerinde Oynanan Oyunlara Asla Sessiz Kalmayacağız
11Uluslararası İslam Sanatları Yarışması Başvuruları Başladı
12Büyükşehir’den Sulama Suyuna Yüzde 40 İndirim
13Başkan Akyürek, Bozkır Yatırımlarını Yerinde İnceledi
14İlçelerimizde Yol Hariç Altyapıya 3 Yılda 1 Milyar Liralık Yatırım Yaptık
15Başkan Akyürek Engelli Dernek Temsilcileri ve Üyeleriyle Buluştu
16Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş’tan Başkan Akyürek’e Ziyaret
17Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Konya’da
18Konya Yeni Yüzyılda Dünyaya Söyleyecek Sözü Olan Bir Şehir
19Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Konya Büyükşehir’e Ödül
20Büyükşehir Tarihi Mekanları Şehre Kazandırıyor
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 127.725 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 270.712 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır