engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
   
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
Yeşil İçinde Bir Konya
            Konya Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Şube Müdürlüğü, şehrin yeşil dokusunun zenginleştirilmesi ve düzenlenmesi amacıyla sezon başında başlattığı çalışmalarını sürdürüyor. Çeşitli bölgelerde park düzenlemesi yapan Park Bahçeler Müdürlüğü, şehrin ana girişlerini yeniden düzenlerken, şehrin tümünü güllerle süslüyor.
15.07.2004 12:00 
        Park Bahçeler Müdürü Ayhan Tangur'un 2004 yılı çevre düzenlemeleri ile ilgili açıklaması şöyle:

'Sene başında başlanılmış ve halen devam etmekte olan Şems Parkı çevre düzenlemesi kapsamında 8.089 metre kare toplam inşaat alanı, 5.000 metre kare sert zemin, 2.894 metre kare yeşil alan olarak düzenlemelerimiz devam etmektedir. Bu çevre düzenlemesiyle Şems Hazretlerinin adıyla anılan bir parkı daha görkemli ve daha fazla insanın ziyaret edecekleri bir yer olması amacı güdülmüştür. Böylece halkımız şehrin gürültüsünden, stresinden, kirliliğinden uzak bir yerde gönül rahatlığıyla dinlenme imkânı bulabilecektir.

Fransa'dan ithal edilen bin adet gülün şehrin çeşitli alanlarına dikimleri yapılmaktadır. Yakın zamanda da Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak bu güllerin üretimine başlayacağımızı buradan halkımıza duyurmak isteriz.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki tüm yeşil alanların bakımı, sulanması, biçilmesi, temizlenmesi, bekçiliği vb. hizmetlerini 600 kişi ile yürütmekteyiz.

Yakın zaman içerisinde Esenler Mahallesi parkı, Karahüyük Mahallesi spor tesisleri çevre düzenlemesi, Mobilyacılar kavşağı çevre düzenlemesi gibi yapım işlerinin yanı sıra cadde refüjlerinin ithal ve yerli güllerle süslenmesi, 150.000 adet mevsimlik çiçek dikimi, bozulan çim alanlarının gözenmesi, gibi onarım işlemleri tamamlanmış olup Ankara çevre yolu orta refüj düzenlemesine başlanılmış olup ilk etapta Aksaray kavşağı ile Hüdai caddesi kavşağı arasında yaklaşık 100.000 metre karelik yeşil alan oluşturulacaktır. Toprak dolgusu çalışmasına başlanılmıştır. Bu çalışmaların toplam maliyeti 800 milyar'dır.

Kayacık mevkiinden ilave istimlak çalışmaları neticesinde 3,5 milyon metre kareye çıkartılacak ve bu alanın tamamı rekreasyon alanı olarak düzenlenip vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır.

Yeniden düzenleme çalışması başlatılan Şems parkının yeşil alan için ayrılan kısmın düzenlenmesi, Raylı Sistem Güzergahının düzenlenmesi, Dr. Sadık Ahmet caddesi orta refüj çimlendirilmesi, Bosna Hersek mahallesi parkı ve Cumhuriyet Koruluğunun parka dönüştürülmesi çalışmaları 2004 yılı içerisinde tamamlanacak çalışmalar arasında yerlerini almışlardır.'

Diğer Haberler
1Mevlana’yı Karşılama Törenleri 3-7 Mayıs Arası Yapılacak
2Büyükşehir’den İlçelere Sağlıklı ve Kesintisiz Su Hizmeti
3Balkanlardan Gelen Tarihçiler Konya’da Tarihe Yolculuk Yaptı
4Akşehir Arasta Çarşısı’nda Tarihi Dönüşüm
5Başkan Akyürek Kariyer Günlerinde Gençlerle Buluştu
6Haydi Bil Bakalım Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu
7Konya Bilim Merkezi Çankaya Köşkü Çocuk Şenliği’nde
8Başkan Akyürek Hukuk Fakültesi Öğrencileriyle Buluştu
9Büyükşehir’den Çiçek Gibi Konya Fotoğraf Yarışması
10Başbakan Ahmet Davutoğlu: “Konya, İslam Dünyasının Aşk ve Muhabbet Merkezidir.”
11Başkan Akyürek Makamı Çocuklara Devretti
12Başkan Akyürek’ten 23 Nisan Mesajı
13Tarihi Bedesten’e Çevre Hizmet Ödülü
14Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya’ya Geliyor
156. Uluslararası Rumi Çocuk Oyunları Başladı
16Turizm Haftası’nda Yöresel Yemekler Yarıştı
17500 Mahalle Yangın Söndürme Aracına Kavuştu
18Rengarenk Sakuralar Baharı Yaşatıyor
19Türk Yıldızları Parkı Muhteşem Bir Törenle Açıldı
20Turizm Altyapısını Güçlendirmeliyiz
Haber Ara :
İsim:
E-Posta:

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır