engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

2023 ve 2071 Hedefi Bir Medeniyet İddiasıdır  
            Konya Büyükşehir Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin düzenlediği Şehir Konferansları’na konuk olan Gazeteci-Yazar Hasan Celal Güzel, son 10 yıl içinde Türkiye’nin büyük mesafeler aldığını söyledi. Türkiye’nin önünde 2 “Kızıl elma”sı bulunduğunu, bunların 2023 ve 2071 olduğunu kaydeden Güzel, “Bu sadece Türkiye’nin iddiası değil, bu bir medeniyet iddiasıdır. 21. Yüzyılda Türkiye’nin liderliğinde bütün Müslüman-Türk dünyası ve İslam dünyasının ileri gitmesi en büyük idealimiz ve vecibemizdir. Bu basit bir ufuk değildir” dedi.
06.01.2013 14:01 
        Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Necmettin Erbakan Üniversitesi ile birlikte düzenlediği Şehir Konferansları, Gazeteci-Yazar Hasan Celal Güzel’in, “21. Yüzyılda Türkiye’nin Vizyonu” isimli konferansı ile devam etti.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, konferansın şehir vizyonuna katkı yapacağını söyledi.

Türkiye’nin vizyonunun, şehirlerin ve insanların da vizyonu olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Bir bütün olarak hedeflere odaklanıldığı zaman millet olarak başaramayacağımız hiçbir olay yoktur. Konya olarak 2023 ve sonrası ile ilgili projeksiyonlarımızı yaptık. 2023 vizyonunda öngördüğümüz hedeflere 2017-2018’de ulaşmayı arzu ediyoruz” dedi. Hasan Celal Güzel’e bugüne kadar yaptığı hizmetler nedeniyle teşekkür eden Başkan Akyürek, konferansın da hayırlı olmasını diledi.

TÜRKİYE’NİN 2 “KIZIL ELMA”SI 2023 VE 2071

“21. Yüzyılda Türkiye’nin Vizyonu” isimli konferansını gerçekleştiren Gazeteci-Yazar Hasan Celal Güzel, son 10 yıl içinde Türkiye’de büyük mesafeler alındığını söyledi.

Konuşmasında Türkiye’nin önünde 2 “Kızıl elma”sı bulunduğunu vurgulayan Güzel, “Birincisi 2023. O yakın. Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ülkesi arasına sokmak istiyoruz. Bunu yaparken ihracatı 500 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolara çıkarmak; bunu da bir istikrar içinde yapmak istiyoruz. Türkiye’nin ikinci hedefi olan 2071’de ise dünyanın en büyük küresel gücü haline gelmek iddiamız var. 21. yüzyılın ufku bu. Bu sadece Türkiye’nin iddiası değil, bu bir medeniyet iddiasıdır. Bu, Türk-İslam medeniyetinin iddiasıdır. 21. Yüzyılda Türkiye’nin liderliğinde bütün Müslüman-Türk dünyası ve İslam dünyasının ileri gitmesi, yüzyıllardır içinde bulunduğu zilletten kurtulması en büyük idealimiz ve vecibemizdir. Bu basit bir ufuk değildir” dedi.

TÜRKİYE DÜNYAYA AÇILDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sadece Türkiye’nin değil bütün İslam ve Türk dünyasının en itibarlı kişisi olduğunu kaydeden Güzel, şöyle devam etti: “Önemli olan bir kişiyi övmek değildir. O kişi şahsından dolayı değil, milletimizin lideri olduğu için önemlidir. Türkiye artık küresel bir aktör haline gelmiştir. 21. yüzyılda olayları incelerken bunu ele almak zorundayız. Dünyanın neresine giderseniz gidin elinde çantasıyla Konyalı bir müteşebbise rastlayabilirsiniz.”

Türkiye’nin 10 sene önce dünyadaki temsilcilik sayısının 80 civarında olduğunu, şimdi 200 temsilcilikle dünyada en çok diplomatik temsilcilik açan ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Hasan Celal Güzel, bunun basit bir ülke ufku olmadığını dile getirdi.

Büyük ilgi gören konferansın sonunda TBMM İdare Amiri AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ile KTO Karatay Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Osman Okka Hasan Celal Güzel’e çeşitli hediyeler takdim ettiler.

Diğer Haberler
1 Regaib Kandilimiz Mübarek Olsun
2 Cern International Masterclass Etkinliği Konya Bilim Merkezi’nde
3 Tuzlukçu Şehir Konağı Hizmete Açıldı
4 16. Konya Tarım Fuarı Kapılarını Açtı
5 Payitaht Müzesi Selçuklu Başkenti Konya’ya Değer Katacak
6 Konya Kitap Günleri Başladı
7 Meram Son Durak’ı Cazibe Merkezi Haline Getirecek Proje Başlatıldı
8 Başkan Akyürek: Bir Milletin Esas Gücü İmanlı, İnançlı Gençliğidir
9 Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü Dualarla ve Coşkuyla Kutlandı
10 Çanakkale Bir Kahramanlık Destanıdır
11Büyükşehir’den Bir İlk Daha: E-Desen Haritası
12Hadimi Külliyatı Türkçe’ye Kazandırılıyor
13Başkan Akyürek Hadim’de Yatırımları İnceledi, Halkla Buluştu
14Türkiye’deki Gelişimi Görmek İçin Konya’ya Gelecekseniz
15Başkan Akyürek Tarihi Osmanlı Buğday Pazarı İnşaatını İnceledi
16Başkan Akyürek Selçuklu Muhtarlar Derneği’nin Genel Kuruluna Katıldı
17Eski Stadyum Alanının Önemli Bölümü Yeşil Alan ve Meydan Olacak
18Sürdürülebilir Su Çalıştayı Başladı
19İstiklal Marşı, Büyük Kahramanlıkların Eşsiz Dizelerle Tezahürüdür
20Alaeddin Tepesi ve Kılıçarslan Köşkü’ndeki Çalışmalar Konya Tarihini Etkileyecek
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır