engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

2023 ve 2071 Hedefi Bir Medeniyet İddiasıdır  
            Konya Büyükşehir Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin düzenlediği Şehir Konferansları’na konuk olan Gazeteci-Yazar Hasan Celal Güzel, son 10 yıl içinde Türkiye’nin büyük mesafeler aldığını söyledi. Türkiye’nin önünde 2 “Kızıl elma”sı bulunduğunu, bunların 2023 ve 2071 olduğunu kaydeden Güzel, “Bu sadece Türkiye’nin iddiası değil, bu bir medeniyet iddiasıdır. 21. Yüzyılda Türkiye’nin liderliğinde bütün Müslüman-Türk dünyası ve İslam dünyasının ileri gitmesi en büyük idealimiz ve vecibemizdir. Bu basit bir ufuk değildir” dedi.
06.01.2013 14:01 
        Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Necmettin Erbakan Üniversitesi ile birlikte düzenlediği Şehir Konferansları, Gazeteci-Yazar Hasan Celal Güzel’in, “21. Yüzyılda Türkiye’nin Vizyonu” isimli konferansı ile devam etti.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, konferansın şehir vizyonuna katkı yapacağını söyledi.

Türkiye’nin vizyonunun, şehirlerin ve insanların da vizyonu olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Bir bütün olarak hedeflere odaklanıldığı zaman millet olarak başaramayacağımız hiçbir olay yoktur. Konya olarak 2023 ve sonrası ile ilgili projeksiyonlarımızı yaptık. 2023 vizyonunda öngördüğümüz hedeflere 2017-2018’de ulaşmayı arzu ediyoruz” dedi. Hasan Celal Güzel’e bugüne kadar yaptığı hizmetler nedeniyle teşekkür eden Başkan Akyürek, konferansın da hayırlı olmasını diledi.

TÜRKİYE’NİN 2 “KIZIL ELMA”SI 2023 VE 2071

“21. Yüzyılda Türkiye’nin Vizyonu” isimli konferansını gerçekleştiren Gazeteci-Yazar Hasan Celal Güzel, son 10 yıl içinde Türkiye’de büyük mesafeler alındığını söyledi.

Konuşmasında Türkiye’nin önünde 2 “Kızıl elma”sı bulunduğunu vurgulayan Güzel, “Birincisi 2023. O yakın. Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ülkesi arasına sokmak istiyoruz. Bunu yaparken ihracatı 500 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolara çıkarmak; bunu da bir istikrar içinde yapmak istiyoruz. Türkiye’nin ikinci hedefi olan 2071’de ise dünyanın en büyük küresel gücü haline gelmek iddiamız var. 21. yüzyılın ufku bu. Bu sadece Türkiye’nin iddiası değil, bu bir medeniyet iddiasıdır. Bu, Türk-İslam medeniyetinin iddiasıdır. 21. Yüzyılda Türkiye’nin liderliğinde bütün Müslüman-Türk dünyası ve İslam dünyasının ileri gitmesi, yüzyıllardır içinde bulunduğu zilletten kurtulması en büyük idealimiz ve vecibemizdir. Bu basit bir ufuk değildir” dedi.

TÜRKİYE DÜNYAYA AÇILDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sadece Türkiye’nin değil bütün İslam ve Türk dünyasının en itibarlı kişisi olduğunu kaydeden Güzel, şöyle devam etti: “Önemli olan bir kişiyi övmek değildir. O kişi şahsından dolayı değil, milletimizin lideri olduğu için önemlidir. Türkiye artık küresel bir aktör haline gelmiştir. 21. yüzyılda olayları incelerken bunu ele almak zorundayız. Dünyanın neresine giderseniz gidin elinde çantasıyla Konyalı bir müteşebbise rastlayabilirsiniz.”

Türkiye’nin 10 sene önce dünyadaki temsilcilik sayısının 80 civarında olduğunu, şimdi 200 temsilcilikle dünyada en çok diplomatik temsilcilik açan ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Hasan Celal Güzel, bunun basit bir ülke ufku olmadığını dile getirdi.

Büyük ilgi gören konferansın sonunda TBMM İdare Amiri AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ile KTO Karatay Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Osman Okka Hasan Celal Güzel’e çeşitli hediyeler takdim ettiler.

Diğer Haberler
1 Konya Çocuk Film Festivali Başlıyor
2 Başkan Altay Konyalı Firmaları Tebrik Etti
3 15 Temmuz’un İkinci Yılında On Binlerce Konyalı Nöbette Buluştu
4 Konya’da 15 Temmuz Anma Programları Başladı
5 Sabah Namazına Ellerinde Bayrak Dillerinde Dua ile Geldiler
6 15 Temmuz Bağımsızlık Mücadelemizin Aynasıdır
7 Başkan Altay: Gönül Belediyeciliği Yapıyoruz
8 Cuma Buluşmalarımız Hizmet Bereketimizi Artırıyor
9 Özbek Heyetten Başkan Altay’a Ziyaret
10 Diyanet İşleri’nden Başkan Altay’a Ziyaret
11Başkan Altay, Şehit Ömer Halisdemir Caddesi’ndeki Çalışmaları İnceledi
12Kudüs Direnişinin Sembol İsmi Cüneydi Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
1355 Havuz ve Aquapark Konyalı Çocukları Bekliyor
1415 Temmuz’da Konya’da Toplu Ulaşım Ücretsiz
15Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’na Yoğun İlgi
16Haydi Çocuklar Hem Eğlenin Hem Yüzme Öğrenin
17Türkiye’nin En Modern Hayvan Barınaklarından Biri Konya’da
18Büyükşehir Tarımsal Destekleme Kayıtları Başladı
19Büyükşehir Tarım Arazilerini Suya Kavuşturuyor
20Konya’da Her Gün 61 Bin Çocuk Sabah Namazında Buluşuyor
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır