engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Kardeş Şehrimiz Belh İle İlişkiler Gelişiyor  
            Hazreti Mevlana’nın doğduğu şehir olan Afganistan’ın Belh şehri ile Konya arasındaki işbirliğinde önemli bir dönüm noktası yaşandı. Kardeş şehir ilişkileri kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve İl Özel İdaresi, Belh’te önemli hizmetler gerçekleştirecek.
30.11.2012 13:29 
        Konya ile Hazreti Mevlana’nın doğduğu vilayet olan Belh arasında işbirliğinin geliştirilmesi için çeşitli protokoller imzalandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kardeş şehri olan Belh Vilayeti’nin Mezar-ı Şerif şehrinde, başta Hazreti Mevlana’nın doğduğu evin restore edilmesi olmak üzere, tarımsal kalkınma alanında çalışmalar yapılması, üniversiteler arası işbirliği ve bölgenin altyapısının ele alınmasıyla ilgili toplantı yapıldı.

Toplantıda konuşan Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Uslu, Konya’daki manevi iklimi Hazreti Mevlana ve ailesine borçlu olduklarını belirterek, Belh’in Konya için özel bir yeri olduğunu söyledi. 33 yıldır savaş içinde olan Afganistan’ın kendi ayaklarının üzeride durabilmesi için uluslararası desteğe ihtiyacı olduğunu dile getiren Uslu, Belh’te yaptıkları incelemelerin ardından yapılabilecek çalışmaların kararlaştırıldığını vurguladı.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, tarihi bir güne tanıklık ettiklerini belirterek, üniversite olarak kardeş şehir ilişkileri çerçevesinde Belh ile lisans ve lisans üstü öğretim üyesi değişimi konusunda işbirliği yapacaklarını söyledi.

İki şehir arasında birçok alanda işbirliği yapacaklarını vurgulayan İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, başlayan kucaklaşma sürecinde gereken gayreti göstereceklerini ifade etti.

Afganistan’ın Ankara Büyükelçisi Dr. Amanullah Jayhoon da, Konya’da herkesin Belh’i sevdiğini, Afganistan halkının da Konya’yı ve Konyalıları çok sevdiğini söyledi. Afganistan’ın çok eski bir medeniyete sahip olduğunu, ancak 35 yıldır olumsuz olaylarla anıldığını kaydeden Jayhoon, gelecekten ümitli olduğunu dile getirdi.

KONYA ÖRNEK OLSUN

Türkiye çapında üniversitelerde 1.700 öğrencileri bulunduğunu kaydeden Büyükelçi, “Bu Afganistan için büyük bir fırsattır. Güvenlik açısından da durumlar iyi olursa yatırımlar olacaktır. Bu toplantı Belh için iyi bir adımdır. İşbirliği için emeği geçenlere teşekkür ederim. Bu ilk adımın örnek olmasını, Afganistan’ın diğer şehirlerine de yansımasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı Ceylani Kılıç, Belh’te belirlenen eksiklikler ve yapılabilecek işlerle ilgili; İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Abdüssettar Yarar da Mevlana’nın doğduğu evin restore edilmesiyle ilgili sunum yaptılar. Daha sonra iki şehir arasında gerçekleştirilecek işbirliği ile ilgili gerekli protokoller imzalandı.

Toplantıda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir, Mezar-ı Şerif Belediye Başkanı M. Yunus Muqim, Belh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Nasır, Belh İl Genel Meclisi Başkanı M. Afzal Hadeed de bulundu.

Diğer Haberler
1 Konya Çocuk Film Festivali Başlıyor
2 Başkan Altay Konyalı Firmaları Tebrik Etti
3 15 Temmuz’un İkinci Yılında On Binlerce Konyalı Nöbette Buluştu
4 Konya’da 15 Temmuz Anma Programları Başladı
5 Sabah Namazına Ellerinde Bayrak Dillerinde Dua ile Geldiler
6 15 Temmuz Bağımsızlık Mücadelemizin Aynasıdır
7 Başkan Altay: Gönül Belediyeciliği Yapıyoruz
8 Cuma Buluşmalarımız Hizmet Bereketimizi Artırıyor
9 Özbek Heyetten Başkan Altay’a Ziyaret
10 Diyanet İşleri’nden Başkan Altay’a Ziyaret
11Başkan Altay, Şehit Ömer Halisdemir Caddesi’ndeki Çalışmaları İnceledi
12Kudüs Direnişinin Sembol İsmi Cüneydi Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
1355 Havuz ve Aquapark Konyalı Çocukları Bekliyor
1415 Temmuz’da Konya’da Toplu Ulaşım Ücretsiz
15Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’na Yoğun İlgi
16Haydi Çocuklar Hem Eğlenin Hem Yüzme Öğrenin
17Türkiye’nin En Modern Hayvan Barınaklarından Biri Konya’da
18Büyükşehir Tarımsal Destekleme Kayıtları Başladı
19Büyükşehir Tarım Arazilerini Suya Kavuşturuyor
20Konya’da Her Gün 61 Bin Çocuk Sabah Namazında Buluşuyor
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır