engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Konya’nın En Büyük Spor Yatırımının Temeli Atıldı  
            Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak 42.000 kişilik Yeni Stadyum’un temeli Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın katılımlarıyla atıldı.
17.10.2012 15:07 
        Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak Konya’nın en büyük spor yatırımı olan Yeni Stadyum’un temeli düzenlenen törenle atıldı.

Törene Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, milletvekilleri, Vali Vekili Hasan Karakaş, rektörler, Selçuklu, Meram, Karatay Belediye Başkanları, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, oda başkanları, genel müdürler, Torku Konyaspor Başkanı Ahmet Şan, Torku Konyaspor ve Anadolu Selçukluspor teknik direktörleri, futbolcular ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, spor yatırımlarıyla Konya’nın bir spor şehri haline geldiğini belirterek, yatırımlarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

KONYA SPOR TARIHI İÇİN BİR DÖNÜM NOKTASI

Amaçlarının 1200’lü yılların En Muhteşem Türk Şehri olan Konya’yı geçmişi kadar görkemli ve başarılı bir geleceğe hazırlayarak, 21. yüzyılda da geçmişi kadar önemli bir şehir haline getirmek olduğunu dile getiren Başkan Akyürek, bunun hükümetin 2023 vizyonuna da uygun bir hedef olduğunu söyledi.

Belediye olarak 2023 vizyonu çerçevesinde çok sayıda yatırımı hayata geçirdiklerini, bu yatırımlarla 2023 vizyonunu daha erkene çekmeye, bütün hizmetleri daha önce tamamlamaya gayret gösterdiklerini kaydeden Başkan Akyürek, “En önemli eksiklerimizden biri de Konya’nın dünyanın önemli şehirlerinde var olan UEFA kriterlerine uygun, Avrupa ve dünya şampiyonalarının düzenlenebileceği bir Olimpiyat Köyü, stadyum idi. Şimdi Konya spor tarihi açısından bir dönüm noktasındayız. Gençlik ve Spor Bakanlığımızla imzaladığımız protokolle Konyamıza UEFA kriterlerine uygun bir stadyum, olimpik yüzme havuzu, 10 bin kişilik spor salonu ve kongre merkezi, veledrom, sporcu otelleri, hentbol ve tenis kortları, su kayağı tesisleri ve büyük bir kompleks yapmayı kararlaştırdık. Bu çalışmayla Konyamız gerçek bir spor şehri haline gelmiş olacak” dedi.

MARKA ŞEHİR OLMAK İÇİN BÖYLE YATIRIMLARA İHTİYAÇ VAR

Marka şehir olmak için böyle tesislere ihtiyaç olduğunu, dünyada birçok önemli şehrin stadyum isimleri ve futbol takımları ile anıldığını vurgulayan Başkan Akyürek, Konya Stadyumu’nun futbol topu şeklindeki Selçuklu mimarisinden esinlenerek hazırlanan tasarımının herkesin aklında kalacağını, dünyanın önemli stadyumlarından biri olacağını vurguladı.

Stadyumun, Anadolu takımlarının en önemli ihtiyacı olan ekonomik anlamda da yıllık 8-10 milyon TL’lik katkıda bulunacağını hatırlatan Başkan Akyürek, Yeni Stadyum ile birlikle Konyaspor’u da Süper Lig’de görmek istediklerini ifade etti.

Daha sonra konuşan Vali Vekili Hasan Karakaş, bu tesislerden yetişecek sporcuların Türkiye ve dünya şampiyonları olarak Türk bayrağını dalgalandırmaları temennisinde bulundu.

KONYA, ANADOLU’NUN EN BÜYÜK SPOR ŞEHRİ OLUYOR

Yeni Stadyum ile Konya’nın İç Anadolu’nun en büyük spor şehri haline gelmiş olacağını, bunun Konya adına bir gurur ve iftihar vesilesi olduğunu belirten Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, hükümetin adeta yağmur olup hizmetleriyle Konya’ya sağanak sağanak yağdığını söyledi.

Bakanlığının Konya’daki öğrenci yurtları ve sporla ilgili yatırım ve hizmetleri hakkında bilgi veren Bakan Kılıç, “Ülkenin dört bir yanını benzer hizmetlerle donatmaya devam ediyoruz. Çünkü bir medeniyet geçmişimiz var. Gençlerimizi medeniyet köklerimizle buluşturmamız lazım. Köklerini geçmişe, dallarını geleceğe uzatan nesiller için bu yatırımlara devam edeceğiz” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in hükümetin 2023 vizyonunda yer alan hizmetleri gerçekleştirmesi nedeniyle kendisini yürekten tebrik ettiğini kaydeden Bakan Kılıç, “Konya’ya dünyanın en güzel spor tesislerini de kazandırsak bu şehir geçmişte ve gelecekte sadece Hazreti Mevlana ile anılmayı tercih edecektir. Bu stadyum Hazreti Mevlana’nın çağları delip gelen eşsiz çağrılarını daha fazla insana duyurabileceğimiz bir mekan haline gelecektir” dedi.

SPORU MEVLANA AHLAKIYLA BİRLEŞTİRELİM

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, dünya ölçeğinde bir şehir olmak için o şehrin entegre bir şekilde yükselmesinin önem taşıdığını vurgulayarak, şehri gençlikle, insanları şehrin bütünüyle birleştiren büyük bir projenin temelini attıklarını dile getirdi.

Konya’nın bir tarih, kültür, doğa ve sanayi şehri olmasının yanında bir spor şehri olmasını istediklerini kaydeden Bakan Davutoğlu, Olimpiyat Köyü’nün Konya insanının her an hizmetinde olan, insanları spora teşvik edecek tesisler içerdiğine dikkat çekti.

Konuşmasında gençlere de tavsiyelerde bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Sporu güzelleştirecek olan Hazreti Mevlana’nın ahlak derinliğidir. Konya’da sporu ve tribünleri güzel ahlakla taçlandıracağız. Mevlana ahlakını sporla birleştirmek Konya’nın spora yapacağı önemli bir katkı olacak” diye konuştu.

42.000 KİŞİLİK STADYUMUN TEMELİ ATILDI

Konuşmaların ardından Bakan Davutoğlu, Bakan Kılıç, Başkan Akyürek ve protokol üyeleri hep birlikte butona basarak Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak Yeni Stadyumun temelini attılar.

UEFA kriterlerine uygun olarak yapılacak stadyum, 400.000 metrekarelik bir alanda 90.000 metrekare kapalı alanda 42.000 seyirci kapasiteli olacak. Tamamı kapalı tribünlerden oluşacak stadyumda zeminden ısıtmalı futbol sahası, ısıtmalı tribün, localar, alışveriş merkezleri, restoranlar, amatör spor kulüplerine tahsis edilecek antrenman alanları, ofisler, 84 turnike, 22 asansör bulunacak.

Diğer Haberler
1 Başkan Altay Çeltik, Yunak ve Tuzlukçu’da Vatandaşla Buluştu
2 Bozkır Çarşamba Çayı Rekreasyon Projesi’nin Temeli Atıldı
3 Başkan Altay: Bozkır Cumhur İttifakı’na En Yüksek Desteği Verecektir
4 “Konya’daki Birlik ve Beraberlikle İftihar Ediyoruz”
5 “Türkiye Belediyeciliğinde Konya Bir Ekoldür”
6 Başkan Altay’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür
7 Konya’ya 134 Milyonluk 11 Tesis
8 Türkiye’nin Geleceği Kaynakları ve Teknolojidir
9 Konya´dan Filistin´e Destek
10 Başkan Altay: Birlik Beraberliğimiz ile Konya Kazanacak
11Başkan Altay: Konya Dünyaya Örnek Bir Ramazan Geçiriyor
12Konya’da Bir Ramazan Güzelliği: Mahalle İftarları
13Konya İtfaiyesi Yeni Araçlarla Güçleniyor
14Bosna Hersek ve Kosova Mahallelerinde İftar Coşkusuna Ortak Olduk
15Başkan Altay: “Milletimiz Gençlerimizle Güç Kazanacaktır”
16Başkan Altay: Camilerimiz Çocuklarımızla Daha Güzel
17Başkan Altay Yapımı Devam Eden Köprülü Kavşakları İnceledi
18Konya, Ramazan’ın En Güzel Yaşandığı Şehirlerdendir
19Konya’da Ramazan Büyük Coşkuyla Başladı
20Rahmet ve Bereket Ayımız Mübarek Olsun
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır