engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Başkan Akyürek: Şehrin Sırrına Vakıf Olmak Gerekiyor  
            Türkiye Yazarlar Birliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “2. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi”nde konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şehirlerin de bir ruhu olduğunu belirterek, “Şehrin sırrına vakıf olmadan şehre hizmet edilmez” dedi. Konya’nın kadim bir şehircilik geleneğinden geldiğini vurgulayan Başkan Akyürek, şehir ruhuna katkı yapacak önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti.
05.10.2012 16:27 
        Türkiye Yazarlar Birliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “2. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi” başladı.

Dünyadan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden yazarların katıldığı kongre, açılışı Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu’nun konuşmasıyla başladı.

Daha sonra konuşan TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, Türkiye Yazarlar Birliği’nin gerçekleştirdiği faaliyetlerle örnek olarak kabul edildiğini belirterek, katkıları nedeniyle Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti.

ŞEHİR DENİLİNCE AKLA KONYA GELİYOR

Şehir denilince zihinlerde canlanan 10 tane isim olsa mutlaka bunların içine Konya’nın gireceğini kaydeden Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Doğan, Konya’da kongrenin yapılmasının anlama uygun bir faaliyet olduğunu ifade etti. 3 gün boyunca sadece şehirlerin tarihini değil, edebiyatını, sanatını, kültürünü konuşacaklarını dile getiren Doğan, “Şehir tarihi yazmak, dünya tarihi yazmak gibidir. Dünya tarihi, şehirlerin tarihinden oluşuyor desek yanlış olmaz” dedi.

Toplantıya katılan AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, geçmişin ruhunu bugüne taşımanın önemine dikkat çekerken; Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, bugüne ulaşan mirası koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak gerektiğini vurguladı.

ŞEHRİN SIRRINA VAKIF OLMAK GEREKİYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şehirlerin taştan, topraktan, binadan ibaret olmadığını; şehirlerin de bir ruhu olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, şehre hizmet edebilmek için o ruhu kavramak gerektiğini söyledi. “Şehrin sırrına vakıf olmadan şehre hizmet edilmez” diyen Başkan Akyürek, kendilerinin de şehir ruhuna katkı yapacak önemli çalışmalara başladıklarını, kongrenin çalışmalarına ışık tutacağını ifade etti.

Ülkemizde geçmişteki ihmaller nedeniyle tarihi dokunun önemli oranda kaybedildiğini, Konya’da binden fazla tarihi eserin kaybolduğunu anımsatan Başkan Akyürek, “Hiç olmazsa merkezde geri kalan tescilli yapıları, ecdad mirası olan eserleri koruma amacıyla büyük bir çalışma yürütüyoruz. 2.687 binanın ve yapının yenilemesini, gerçek manasına uygun, kadim bir şehir geleneği ve kültürüne yakışır bir tarzda devam ettiriyoruz. İmar artışı yapmadan, tamamen tarihi dokuya uygun olarak bin yıllık Selçuklu çarşısının restorasyonunu yapıyoruz. İsmi bile unutulmuş olan Türbe Meydanı’nın yapımını yürütüyoruz” dile konuştu.

ŞEHİR TARİHİ KONYA TARİHİNDEN İBARETTİR DENEBİLİR

Kültürel çalışmaların ve şehir tarihi ile ilgili kaybolan kültürün canlandırılması çalışmasının, köprülü kavşaklar yapmaktan, parklar, bahçeler yapmaktan daha önemli olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Çünkü kültürünü koruyamayan bir şehrin geleceğe kendisini taşıması mümkün değil. Yeryüzünde şehirler arası rekabet, ülkeler arası rekabetin yerini almıştır diye bir tez var. Bunun anlamı şudur: Sadece bina yüksekliğiyle, yolların genişliği, alt ve üst yapısıyla değildir rekabet. Geçmişi, kültürü bugüne nasıl taşıdığı gibi faktörler daha büyük önem arz ediyor. Bu açıdan Konya’nın şanslı olduğunu, ama eksikleri bulunduğunu ifade ediyorum. Şansımız, kadim bir şehircilik geleneğinden geliyor. Belki şehir tarihi Konya tarihinden ibarettir, desem iddialı olsa da; insanlık tarihinde bilinen en eski şehir yaşamlarından birisinin Konya’da, Çatalhüyük’te gerçekleştiğini biliyoruz.”

AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, gelecek nesillere yön vermek için geçmiş kültürü ve medeniyetimizi bilmek gerektiğini vurgulayarak, “Şehir kültürü sadece yapılardan ibaret değildir. Şehirdeki insanlardan yaşam tarzına kadar hal ve hareketlerin hepsi kültürün ve medeniyetin bir parçasıdır” dedi.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise, Hazreti Mevlana’nın Mesnevisi ile şehri yönetenlerin yaptığı Alaadin Camii’nin Konya’nın medeniyetinin oluşmasındaki katkıların birbirine çok benzer olduğunu belirterek, “Bundan sonra sadece yeni eserler yapmakla değil, yeni düşünceler de üreterek şehir tarihine katkıda bulunabileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür plaketi takdim etti.

7 Ekim’e kadar sürecek toplantılar “Şehir kültürdür, medeniyettir” başlığı altında değerlendirilecek.

Diğer Haberler
1 Bayramın Sorunsuz Geçmesi İçin Tüm Tedbirleri Aldık
2 Kurban Bayramı Hayırlara Vesile Olsun
3 Yeni Köprülü Kavşaklar Şehrimize Hayırlı Olsun
4 Başkan Altay: Çocuklarımız Geleceğin Türkiye’sini İnşa Edecek
5 10. Büyükelçiler Konferansı Konya Toplantısı Yapıldı
6 Bakan Çavuşoğlu: Konya Türkiye’nin Gözbebeğidir
7 Konya’nın Geleceğine Yatırım Yapıyoruz
8 Büyükşehir Kurban Bayramı’na Hazır
9 Güle Oynaya Camiye Gel Projesinde Bisikletler Yerli Olacak
10 Ülke Olarak Ekonomik Savaştan Mutlaka Galip Çıkacağız
1115 Kilometrelik Ereğli-İvriz Yolu Hizmete Girdi
12Mahalle Yollarında Standart Yükseliyor
13Kadı İzzetin Camii Restorasyonu Tamamlandı
14“Bütün Müslümanlar Kudüs’ü ve El Halil’i Ziyaret Etmeli”
15UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı Konya’da Yapılıyor
16 “Şehir İstişareleri Hizmet Planlamasında Yol Gösteriyor”
17Şehrimiz İçin Birlikte Hareket Etmeye Devam Edeceğiz
18Sokak Hayvanları İçin Bir Kap Yemek Bir Kap Su
19Başkan Altay, Teşekkür Etti: Konya'ya TOKİ Müjdesi
20Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile Sağlık Bakanı Koca Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır