engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Başkan Akyürek: Bazen Bir Eser, Bir Ülkeyi Kalkındırır  
            Basımı gerçekleştirilen Konya Ansiklopedisi’nin 3., 4. cildini ve yeni yayınları tanıtan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, kültür hayatına kazandırılan eserlerin nesiller boyu değerlendirileceğini söyledi. Konya Ansiklopedisi’nin büyük bir boşluğu doldurduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Bazen bir eser, bir kültürel miras bir ülkeyi kalkındırır, geliştirir; bir ülkeyi işgale uğramaktan kurtarır. Selçuklu mirası da Anadolu’nun tapusudur. Konya kültürüne katkı yapmak demek büyük bir misyona hizmet etmek demektir” dedi.
29.09.2012 13:49 
        Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ansiklopedisi’nin basımı gerçekleştirilen 3. ve 4. cildini tanıttı.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, Konya Ansiklopedisi’ne katkı sağlayan kültür ve sanat insanlarına hitap eden Başkan Akyürek, belediye olarak Konya kültürüne 200’e yakın eser kazandırdıklarını söyledi.

Sosyal ve kültürel kalkınmanın fiziki kalkınmadan daha önemli olduğunun altını çizen Başkan Akyürek, kültürel çalışmaların şehrin kimliğini oluşturduğunu ve gelecek kuşaklara kültürel miras olarak kaldığını dile getirdi. Başkan Akyürek, “Fiziki çalışmalar belki zaman içinde fonksiyonunu kaybedebilir, daha güzelleri yapılabilir. Ama kültür hayatına kazandırılan bu eserler nesiller boyu değerlendirilecek. Hazreti Mevlana’nın Mesnevi’si ve diğer eserleri bunun bir örneğidir” dedi.

KONYA KÜLTÜRÜNE KATKI YAPMAK, BÜYÜK BİR MİSYONA HİZMETTİR

Konya Ansiklopedisi’nin kültür hayatı açısından büyük bir boşluğu doldurduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Konya kültürü ile ilgili çalışmaların Kültürel Kalkınma Projeleri kapsamında devam edeceğini söyledi.

Konya kültürüne katkı yapmanın geniş anlamda ülke kültürüne ve Anadolu Türklerinin var olma iradesine katkı yapmak olduğunu belirten Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Çünkü Konya kültürü dediğimizde Selçuklu ecdadımızın bizlere miras bıraktığı kültür aklımıza geliyor. Bunları geliştirmek bizim sorumluğumuz. Bazen bir eser, bir kültürel miras bir ülkeyi kalkındırır, geliştirir; bir ülkeyi işgale uğramaktan kurtarır. Selçuklu mirası da Anadolu’nun tapusudur. Konya kültürüne katkı yapmak demek büyük bir misyona hizmet etmek demektir.”

KİTAP MÜZELERİ SOKAĞI ÇALIŞMASI

Konuşmasında, Akçeşme Mahallesi’nin dönüşüm çalışmaları içinde kütüphaneler de öngördüklerini kaydeden Başkan Akyürek, kütüphanelerini bağışlamak isteyenlerin isimlerini tarihi bölgede oluşturulacak kütüphanelere vererek adeta kitap müzelerinden oluşan bir sokak çalışması planları olduğunu ifade etti.

Bir başka hizmet olarak, Konya’daki mana yıldızlarını, maneviyat rehberlerini coğrafi bilgi sistemine ilave ederek tamamını bir eserle takdim edeceklerini vurgulayan Başkan Akyürek, tamamının türbelerini ve mezarlarını restore etmek istediklerini söyledi.

HEDEFİMİZ 50 DİLDE MESNEVİ

Büyük bir kültür hizmeti olarak Mesnevi’yi 22 dile çevirdiklerini hatırlatan Başkan Akyürek, şimdiki hedeflerinin 50 dilde Mesnevi olduğunu ifade etti.

Başkan Akyürek, Konya Ansiklopedisi’ne katkı yapan herkese teşekkür etti.

Konya Ansiklopedisi Yayın Kurulu Başkanı M. Ali Uz, ansiklopedinin Konya tarihi ve kültürü için bir fırsat olduğunu belirterek, bunu değerlendirmek gerektiğini vurguladı.

Programa katılan İl Kültür ve Turizm Müdür Mustafa Çıpan ise, bir Selçuklu başkenti, kültür ve medeniyet şehri olan Konya’da bu cümlenin arkasına doldurmak gerektiğine dikkat çekerek, Konya Ansiklopedisi’nin buna katkı yaptığını kaydetti.

Diğer Haberler
1 Uluslararası Mevlana Bisiklet Turu Devam Ediyor
2 Tüm Türkiye’yi Yerköprü Şelalesi’ne Bekliyoruz
3 Başkan Altay Bilgehanede Yaz Okulunun İlk Dersine Katıldı
4 Genç Komek Yaz Okulu Kayıtları Devam Ediyor
5 Başkan Altay Bedesten Esnafı ile Buluştu
6 40 Gün Sabah Namazına Gelen Çocuklara Bisiklet
7 Büyükşehir, Selçuklu, Karatay ve Meram Belediyeleri Bayramlaştı
8 Torosların Memba Suyu Çeşmelerden Akmaya Başladı
9 Başkan Altay Uluslararası Öğrencilerle Bayramlaştı
10 Konya Bayramlaştı
11Her Zaman Vatandaşımızın Yanındayız
12Başkan Altay Belediye Bahçesinde Gençlerle Buluştu
134 Yeni Köprülü Kavşaktan da Alttan Geçiş Verildi
14Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun
15450 Bin Hemşehrimizle İftarlarda Buluştuk
16Seydişehir KOMEK Binasının Temeli Atıldı
17Yalıhüyük Şehir Konağı’nın Temeli Atıldı
18Büyükşehir Ramazan Bayramı’na Hazır
1924 Haziran Akşamı da Bayram Yapmak İstiyoruz
20Başkan Altay, İftarda Kululularla Buluştu
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır