engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Başkan Akyürek: Bazen Bir Eser, Bir Ülkeyi Kalkındırır  
            Basımı gerçekleştirilen Konya Ansiklopedisi’nin 3., 4. cildini ve yeni yayınları tanıtan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, kültür hayatına kazandırılan eserlerin nesiller boyu değerlendirileceğini söyledi. Konya Ansiklopedisi’nin büyük bir boşluğu doldurduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Bazen bir eser, bir kültürel miras bir ülkeyi kalkındırır, geliştirir; bir ülkeyi işgale uğramaktan kurtarır. Selçuklu mirası da Anadolu’nun tapusudur. Konya kültürüne katkı yapmak demek büyük bir misyona hizmet etmek demektir” dedi.
29.09.2012 13:49 
        Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ansiklopedisi’nin basımı gerçekleştirilen 3. ve 4. cildini tanıttı.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, Konya Ansiklopedisi’ne katkı sağlayan kültür ve sanat insanlarına hitap eden Başkan Akyürek, belediye olarak Konya kültürüne 200’e yakın eser kazandırdıklarını söyledi.

Sosyal ve kültürel kalkınmanın fiziki kalkınmadan daha önemli olduğunun altını çizen Başkan Akyürek, kültürel çalışmaların şehrin kimliğini oluşturduğunu ve gelecek kuşaklara kültürel miras olarak kaldığını dile getirdi. Başkan Akyürek, “Fiziki çalışmalar belki zaman içinde fonksiyonunu kaybedebilir, daha güzelleri yapılabilir. Ama kültür hayatına kazandırılan bu eserler nesiller boyu değerlendirilecek. Hazreti Mevlana’nın Mesnevi’si ve diğer eserleri bunun bir örneğidir” dedi.

KONYA KÜLTÜRÜNE KATKI YAPMAK, BÜYÜK BİR MİSYONA HİZMETTİR

Konya Ansiklopedisi’nin kültür hayatı açısından büyük bir boşluğu doldurduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Konya kültürü ile ilgili çalışmaların Kültürel Kalkınma Projeleri kapsamında devam edeceğini söyledi.

Konya kültürüne katkı yapmanın geniş anlamda ülke kültürüne ve Anadolu Türklerinin var olma iradesine katkı yapmak olduğunu belirten Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Çünkü Konya kültürü dediğimizde Selçuklu ecdadımızın bizlere miras bıraktığı kültür aklımıza geliyor. Bunları geliştirmek bizim sorumluğumuz. Bazen bir eser, bir kültürel miras bir ülkeyi kalkındırır, geliştirir; bir ülkeyi işgale uğramaktan kurtarır. Selçuklu mirası da Anadolu’nun tapusudur. Konya kültürüne katkı yapmak demek büyük bir misyona hizmet etmek demektir.”

KİTAP MÜZELERİ SOKAĞI ÇALIŞMASI

Konuşmasında, Akçeşme Mahallesi’nin dönüşüm çalışmaları içinde kütüphaneler de öngördüklerini kaydeden Başkan Akyürek, kütüphanelerini bağışlamak isteyenlerin isimlerini tarihi bölgede oluşturulacak kütüphanelere vererek adeta kitap müzelerinden oluşan bir sokak çalışması planları olduğunu ifade etti.

Bir başka hizmet olarak, Konya’daki mana yıldızlarını, maneviyat rehberlerini coğrafi bilgi sistemine ilave ederek tamamını bir eserle takdim edeceklerini vurgulayan Başkan Akyürek, tamamının türbelerini ve mezarlarını restore etmek istediklerini söyledi.

HEDEFİMİZ 50 DİLDE MESNEVİ

Büyük bir kültür hizmeti olarak Mesnevi’yi 22 dile çevirdiklerini hatırlatan Başkan Akyürek, şimdiki hedeflerinin 50 dilde Mesnevi olduğunu ifade etti.

Başkan Akyürek, Konya Ansiklopedisi’ne katkı yapan herkese teşekkür etti.

Konya Ansiklopedisi Yayın Kurulu Başkanı M. Ali Uz, ansiklopedinin Konya tarihi ve kültürü için bir fırsat olduğunu belirterek, bunu değerlendirmek gerektiğini vurguladı.

Programa katılan İl Kültür ve Turizm Müdür Mustafa Çıpan ise, bir Selçuklu başkenti, kültür ve medeniyet şehri olan Konya’da bu cümlenin arkasına doldurmak gerektiğine dikkat çekerek, Konya Ansiklopedisi’nin buna katkı yaptığını kaydetti.

Diğer Haberler
1 Konya Uluslararası Yeşil Başkentler Kongresi’ne Ev Sahipliği Yapacak
2 Başkan Akyürek Ilgın’da Yatırımları İnceledi Vatandaşlarla Buluştu
3 Kadınhanı’nda Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
4 Konya ve Kahramanmaraş Medeniyetimizin Temel Şehirleridir
5 Binlerce Öğrenci Tarihi ve Kültürel Değerlerimizi Yakından Tanıyor
6 AK Parti İl Danışma Meclisi ve Vefa Programı Düzenlendi
7 Her Hafta Sonu “Sema”da Buluşalım
8 MUBİS Muhtarlara Büyük Kolaylık Sağlıyor
9 Medeniyetimize ve Mirasımıza Çok İyi Sahip Çıkmalıyız
10 Dualarımız Kahraman Mehmetçik İçin
11Yeni Dönemde Şehir Kimliği ve Estetiği Ön Planda Olacak
12Alo 153 ile Kapımız Her Zaman Açık
13Büyükşehir’in Canlı Yayın Kameralarına Büyük İlgi
14Ankara’da Konyalılar Buluşması Yapıldı
15Tarihi Eserler Büyükşehir Koruması Altında
16Büyükşehir’den Hafızlar İçin Daru’l Huffaz
17Konya’nın Tarihi Dokusu Belediye Başkanlarını Etkiledi
182002’den Bugüne Ülkenin Tarihini Değiştirdik
19AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya: Konya Planlamada Örnek Şehir
20AK Parti Yerel Yönetimler İç Anadolu Bölge Toplantısı Konya’da “Millete Hizmet Sevdamız Bizi Her Zaman Diri Tutuyor”
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır