engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Başkan Akyürek: Bazen Bir Eser, Bir Ülkeyi Kalkındırır  
            Basımı gerçekleştirilen Konya Ansiklopedisi’nin 3., 4. cildini ve yeni yayınları tanıtan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, kültür hayatına kazandırılan eserlerin nesiller boyu değerlendirileceğini söyledi. Konya Ansiklopedisi’nin büyük bir boşluğu doldurduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Bazen bir eser, bir kültürel miras bir ülkeyi kalkındırır, geliştirir; bir ülkeyi işgale uğramaktan kurtarır. Selçuklu mirası da Anadolu’nun tapusudur. Konya kültürüne katkı yapmak demek büyük bir misyona hizmet etmek demektir” dedi.
29.09.2012 13:49 
        Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ansiklopedisi’nin basımı gerçekleştirilen 3. ve 4. cildini tanıttı.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, Konya Ansiklopedisi’ne katkı sağlayan kültür ve sanat insanlarına hitap eden Başkan Akyürek, belediye olarak Konya kültürüne 200’e yakın eser kazandırdıklarını söyledi.

Sosyal ve kültürel kalkınmanın fiziki kalkınmadan daha önemli olduğunun altını çizen Başkan Akyürek, kültürel çalışmaların şehrin kimliğini oluşturduğunu ve gelecek kuşaklara kültürel miras olarak kaldığını dile getirdi. Başkan Akyürek, “Fiziki çalışmalar belki zaman içinde fonksiyonunu kaybedebilir, daha güzelleri yapılabilir. Ama kültür hayatına kazandırılan bu eserler nesiller boyu değerlendirilecek. Hazreti Mevlana’nın Mesnevi’si ve diğer eserleri bunun bir örneğidir” dedi.

KONYA KÜLTÜRÜNE KATKI YAPMAK, BÜYÜK BİR MİSYONA HİZMETTİR

Konya Ansiklopedisi’nin kültür hayatı açısından büyük bir boşluğu doldurduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Konya kültürü ile ilgili çalışmaların Kültürel Kalkınma Projeleri kapsamında devam edeceğini söyledi.

Konya kültürüne katkı yapmanın geniş anlamda ülke kültürüne ve Anadolu Türklerinin var olma iradesine katkı yapmak olduğunu belirten Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Çünkü Konya kültürü dediğimizde Selçuklu ecdadımızın bizlere miras bıraktığı kültür aklımıza geliyor. Bunları geliştirmek bizim sorumluğumuz. Bazen bir eser, bir kültürel miras bir ülkeyi kalkındırır, geliştirir; bir ülkeyi işgale uğramaktan kurtarır. Selçuklu mirası da Anadolu’nun tapusudur. Konya kültürüne katkı yapmak demek büyük bir misyona hizmet etmek demektir.”

KİTAP MÜZELERİ SOKAĞI ÇALIŞMASI

Konuşmasında, Akçeşme Mahallesi’nin dönüşüm çalışmaları içinde kütüphaneler de öngördüklerini kaydeden Başkan Akyürek, kütüphanelerini bağışlamak isteyenlerin isimlerini tarihi bölgede oluşturulacak kütüphanelere vererek adeta kitap müzelerinden oluşan bir sokak çalışması planları olduğunu ifade etti.

Bir başka hizmet olarak, Konya’daki mana yıldızlarını, maneviyat rehberlerini coğrafi bilgi sistemine ilave ederek tamamını bir eserle takdim edeceklerini vurgulayan Başkan Akyürek, tamamının türbelerini ve mezarlarını restore etmek istediklerini söyledi.

HEDEFİMİZ 50 DİLDE MESNEVİ

Büyük bir kültür hizmeti olarak Mesnevi’yi 22 dile çevirdiklerini hatırlatan Başkan Akyürek, şimdiki hedeflerinin 50 dilde Mesnevi olduğunu ifade etti.

Başkan Akyürek, Konya Ansiklopedisi’ne katkı yapan herkese teşekkür etti.

Konya Ansiklopedisi Yayın Kurulu Başkanı M. Ali Uz, ansiklopedinin Konya tarihi ve kültürü için bir fırsat olduğunu belirterek, bunu değerlendirmek gerektiğini vurguladı.

Programa katılan İl Kültür ve Turizm Müdür Mustafa Çıpan ise, bir Selçuklu başkenti, kültür ve medeniyet şehri olan Konya’da bu cümlenin arkasına doldurmak gerektiğine dikkat çekerek, Konya Ansiklopedisi’nin buna katkı yaptığını kaydetti.

Diğer Haberler
1 Tarık Buğra Doğumunun 100. Yılında Konya’da Anıldı
2 Eğitim Yardımı Başvuruları Başladı
3 Güle Oynaya Camiye Gel Projesi Konya’ya Çok Yakıştı
4 Cumhurbaşkanımız Himayesinde Konya’da Aşure Dağıtıldı
5 Başkan Altay: Eski Stadyumun Millet Bahçesine Dönüşmesi Büyük Bir Vizyon
6 Birlik ve Beraberliğimiz Bir Başarı Hikayesine Dönüşüyor
7 Başkan Altay Sağlıklı Yaşam İçin Çocuklarla Birlikte Pedal Çevirdi
8 Başkan Altay: İlçelerin Standardını Yükseltmek İçin Çalışıyoruz
9 Başkan Altay: Yeni Büyükşehir Yasası ile İlçelerimiz Gelişiyor
10 Başkan Altay Kadınhanı ve Ilgın’da Vatandaşlarla Buluştu
11Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’na Birçok Ülkeden Nitelikli Eserler Katılıyor
12Başkan Altay, Bisiklet Kazanan Çocukların Mutluluğuna Ortak Oldu
13Başkan Altay: Bayrağımız Gazilerimiz Sayesinde Gururla Dalgalanıyor
14Yerli Üretelim, Yerli Tüketelim
15Ahilik Çalıştayı Gerçekleştirildi
16Tacikistan Büyükelçisi Rajabiyon Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
17Başkan Altay: Gazilerimiz Sayesinde Geleceğe Güvenle Bakıyoruz
18Esnaf Odalarından Ahilik Haftası’nda Başkan Altay’a Ziyaret
19Konyaspor Taraftarından Örnek Davranış
20Yeni Eğitim Öğretim Yılı Hayırlı Olsun
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır