• Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
      
İsim:
E-Posta:Başkan Akyürek: “Anayasalar Toplumsal Uzlaşma Metni Olmalıdır.”  
            Konya Büyükşehir Belediyesi’nin AB hibesiyle gerçekleştirdiği “Gençlik ve İlk Demokratik Sivil Anayasa Projesi” kapsamında Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden 100 genç sivil anayasa için kafa yoruyor. 5 gün sürecek toplantının açılışına katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’da sivil anayasanın gençler tarafından tartışılıyor olmasından bir hukukçu olarak memnuniyet duyduğunu ifade etti. Sivil anayasanın gerekli olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, “Anayasalar gerçekte toplumsal uzlaşma metni olmalı, topluma göre düzenlemeler yapılmalı, dayatmacı bir mantıkla yazılmamalıdır” dedi.
27.08.2012 15:24 
        Konya Büyükşehir Belediyesi Eurodesk Temas Noktası ile Sistem ve Jenerasyon Derneği'nin hazırladığı ve AB hibesiyle gerçekleştirilen “Gençlik ve İlk Demokratik Sivil Anayasa Projesi” kapsamında Türkiye’den ve dünyanın farklı şehirlerinden 100 genç, sivil anayasa çalışmalarına katkı sağlamak için Konya’da buluştular.

Gençlik ve İlk Sivil Demokratik Anayasa Projesi’nin açılış toplantısında Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkan Vekili Remzi Bakım, proje ile ilgili bilgi verdi.

Sistem ve Jenerasyon Derneği Başkanı Serdar Kabukçuoğlu, gençlere bu konuda bilgi vermek, farkındalığı artırmak, görüşlerini ilgililere iletmek üzere projeyi başlattıklarını belirterek, katkıları nedeniyle Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

ANAYASALAR TOPLUMSAL UZLAŞMA METNİ OLMALIDIR

Konya’da sivil anayasanın gençler tarafından tartışılıyor olmasından bir hukukçu olarak memnuniyet duyduğunu belirterek konuşmasına başlayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, farklı ülkelerden, yurt içi ve yurtdışından gelen gençleri tebrik etti.

Toplantıda sivil anayasanın gerekliliği üzerine de konuşan Başkan Akyürek, anayasaların toplumsal sözleşme ve uzlaşma metni olduğunu vurguladı. Başkan Akyürek, “Ama bugüne kadar böyle olmamıştır. Uzlaşma metni olması gereken anayasalar tam tersine bir yönetme, dayatma, toplumu dönüştürme ve adeta sosyal mühendislik projeleri olarak yürürlükte kalmıştır. En azından bu açıdan siviller, toplum, yönetilenler eliyle ilk defa bir anayasa yapılıyor olmasının bundan sonrası için yönlendirici etkisi var. Bu yönüyle bile sivil anayasaya mutlaka ihtiyaç var” dedi.

ANAYASA KISA VE ANLAŞILIR OLMALI

Anayasaların kısa, net, anlaşılır ve subjektif yorumlara kapalı metinler olması gerektiğini kaydeden Başkan Akyürek, “Bizim anayasamız böyle olmadığı için yeniden yazılmalıdır. Anayasalar gerçekte toplumsal uzlaşma metni olmalı, topluma göre düzenlemeler yapılmalı, dayatmacı bir mantıkla yazılmamalıdır. Demokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri, refahı sağlama amaçlı olarak kalkınma genel prensiplerini ve hukuk devletini teminat altına alacak üslupla ve düzenlemeyle ortaya çıkarılmadır” diye konuştu.

“Zihniyet değişmezse, insan haklarına, demokrasiye, hukuk devletine, özgürlüklere olan inanç, bakış acısı toplumda tam olarak yerleşmezse en güzel metinler de uygulayıcılar elinde kötüye kullanılabilir” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Akyürek, yazılı anayasası olmayan önemli devletlerin toplumsal uzlaşmayı sağladıkları için örf ve adetlerle ülkelerini barış içinde yönettiklerine dikkat çekti.

GENÇLERE GÜVENMEK GEREKİYOR

Son yıllarda gençlerin önünün açıldığını kaydeden Başkan Akyürek, gençlerin önündeki engellerin kaldırılması ve gençlere güvenilmesi gerektiğini, yeni anayasa ile gençlerin gücünün artırılması gerektiğini dile getirdi.

GELİNEN NOKTA UMUT VERİCİ

Toplantıya katılan AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu da, bir toplumu yazılı olmayan kuralların yönettiğini hatırlatarak, önemli olanın yöneticilerin kendi halkının değerlerine saygılı olması ve onları tehdit olarak görmemesi olduğunu söyledi. Gençlerin anayasayı konuşmasının bu ülkenin güzelliklerinden olduğunu kaydeden Baloğlu, gelinen noktanın umut verdiğini de sözlerine ekledi.

Vali Vekili Sefa Çetin de, 100 genci Konya’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, gençlere her zaman inanılması ve güvenilmesi gerektiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Sistem ve Jenerasyon Derneği Başkanı Serdar Kabukçuoğlu, katkıların dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e plaket takdim ederken; Başkan Akyürek de Kabukçuoğlu’na Mesnevi hediye etti.

VİZESİZ AVRUPA ÇAĞRISI

Vali Vekili Çetin, Milletvekili Baloğlu ve Başkan Akyürek, toplantının ardından AB Bakanlığı’nın desteklediği Vizesiz Avrupa projesi kapsamında Konya’ya gelen gençlerle de buluşarak, Avrupa’da vizenin kaldırılması için çağrı yaptılar.

5 GÜNDE 16 OTURUM YAPILACAK

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Gençlik ve İlk Sivil Demokratik Anayasa Projesi’nde Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen 100 genç, 5 günde 16 oturumda sivil anayasa çalışmalarını değerlendirecek.

Diğer Haberler
1 On Binlerce Konyalı “Davamız Kudüs” Dedi
2 Değerlerimize Katkı Sağlamak İçin Çalışıyoruz
3 Büyük Cuma Buluşmasına Bütün Konyalılar Davetli
4 Konya Büyükşehir Belediye Meclisi ABD'yi ve İsrail’i Kınadı
5 Dünyaca Ünlü Kalp Cerrahı Mustafa Öz’ün İsmi Bu Parkta Yaşatılacak
6 Şehit Ömer Halisdemir Caddesi Selçuklu’yu Meram’la Buluşturacak
7 Peygamberler Şehri Kudüs’e Sahip Çıkmak Namusumuzdur
8 Japon Heyet Başkan Akyürek’i Ziyaret Etti
9 Yeryüzündeki En Güzel, En Anlamlı Ve En Güçlü Etkinlik
10 Hazreti Mevlana’yı Uluslararası Anma Törenleri Başladı
11Büyükşehir’den Türk-İslam Kültürüne Hizmet Edecek Bir Yatırım Daha: İrfan Kültür Merkezi
12Kudüs Üzerinde Oynanan Oyunlara Asla Sessiz Kalmayacağız
13Uluslararası İslam Sanatları Yarışması Başvuruları Başladı
14Büyükşehir’den Sulama Suyuna Yüzde 40 İndirim
15Başkan Akyürek, Bozkır Yatırımlarını Yerinde İnceledi
16İlçelerimizde Yol Hariç Altyapıya 3 Yılda 1 Milyar Liralık Yatırım Yaptık
17Başkan Akyürek Engelli Dernek Temsilcileri ve Üyeleriyle Buluştu
18Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş’tan Başkan Akyürek’e Ziyaret
19Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Konya’da
20Konya Yeni Yüzyılda Dünyaya Söyleyecek Sözü Olan Bir Şehir
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 127.725 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 270.712 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır