engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Büyükşehir’in AB Projeleri Kültürleri Buluşturuyor  
            Büyükşehir’in AB Projeleri Kültürleri Buluşturuyor Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından AB hibesiyle gerçekleştirilen “Hoşgörü Diyarında Kültür Aşı”, “Farklı Kültürlerde Çocuk Olmak” ve “Trende Şarkı Söylemek” projeleri için 7 ülkeden Konya’ya gelen 72 genç, hem yeni bir kültürü tanımanın hem de yeni dostluklar kurmanın mutluluğunu yaşadı.
21.05.2012 13:25 
        Konya Büyükşehir Belediyesi’nin AB destekli gençlik projeleri kapsamında hayata geçirdiği “Hoşgörü Diyarında Kültür Aşı” projesi ile katkıda bulunduğu “Farklı Kültürlerde Çocuk Olmak” projesi için farklı ülkelerden Konya’ya gelen gençler Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir araya geldiler.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mithat Büyükalim, Konya’nın tarihin derinliklerinden gelen önemli bir şehir olduğunu belirterek, şehrin Hazreti Mevlana gibi önemli şahsiyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi. Hazreti Mevlana’nın yüzyıllar öncesinde dile getirdiği hoşgörü mesajlarının günümüzde de önemini sürdürdüğünü kaydeden Büyükalim, “Hoşgörü Diyarında Kültür Aşı” projesinin de farklı kültürleri bir araya getirmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

YENİ DOSTLUKLAR KURULDU

Projeye katılan misafir gençler de Konya’da bulunmaktan ve yeni bir kültürü tanımaktan mutlu olduklarını belirttiler. Çok beğendikleri Türk yemeklerini yapmayı öğrenmenin heyecanını yaşadıklarını kaydeden gençler, farklı kültürlerden bir araya gelerek kin gütmeden birbirlerine saygı gösterdiklerini ve yeni dostluklar kurduklarını ifade ettiler.

HOŞGÖRÜ DİYARINDA KÜLTÜR AŞI PROJESİ

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı’ndan alınan hibe ile Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nce gerçekleştirilen “Hoşgörü Diyarında Kültür Aşı” projesi kapsamında Romanya, İspanya, İtalya ve Litvanya’dan Konya’ya gelen 20 genç, gerçekleştirilen programlarla Konya’nın geleneksel yemekleri ile kültürel yapısını yakından tanıma imkanı buldu.

FARKLI KÜLTÜRLERDE ÇOCUK OLMAK

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Selçuk Üniversitesi Kültürel Sentez Topluluğu tarafından yürütülen “Farklı Kültürlerde Çocuk Olmak” projesi kapsamında ise İtalya, İsveç, Litvanya, Bulgaristan ve Türkiye’den 27 katılımcı, farklı kültürlerde çocuk olmanın anlamı ile çocuk yetiştirmedeki benzerlik ve farklılıkları paylaştı.

TRENDE ŞARKI SÖYLEMEK PROJESİ

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin proje ortağı olduğu, Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programı tarafından desteklenen “Trende Şarkı Söylemek” projesi kapsamında Türkiye, Fransa, Litvanya ve Bulgaristan’dan 25 katılımcı trenle Konya’ya geldi.

Proje faaliyetleri kapsamında her ülkenin kendi kültürünü tanıtması ve Türkiye’yi doğudan batıya trenle gezerek 7 şehre uğrayıp müziğin ortak dilinin keşfedilmesini hedefleyen katılımcılar, gerçekleştirdikleri etkinlikle aralarındaki önyargıları kaldırarak birbirlerinin kültür öğelerini tanımaya çalışıyorlar. Gençler Konya programları kapsamında Tren Garı’nda ve Sille’de mini konserler verdikten sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret ederek yine trenle Konya’dan ayrıldılar.

Diğer Haberler
1Judo ve Para Taekwondo’da Gururumuz Oldular
2Muhteşem Eserin İsmini Sen Belirle
3Muhtarlar Halkımızla Bütünleşen Bir Anlayışı Temsil Ediyor
4Konya Ampute Futbol Milli Takımını Ağırladı
5Başkan Akyürek’ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Hayırlı Olsun Ziyareti
6UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
7Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
8Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
9Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
10Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
11Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
12Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
13Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
14Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
15Nijer Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Akyürek’e Ziyaret
16Meram Son Durak Katlı Yeraltı Otoparkının Temeli Atıldı
17Konya Bilim Festivaline 100 Bin Ziyaretçi
18Kahraman Pilotların Muhteşem Gösterisi Nefes Kesti
19Başkan Akyürek Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına Seçildi
20Tarihi Camileri Gelecek Kuşaklara Aktarıyoruz
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır