• Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
      
İsim:
E-Posta:Büyükşehir’in AB Projeleri Kültürleri Buluşturuyor  
            Büyükşehir’in AB Projeleri Kültürleri Buluşturuyor Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından AB hibesiyle gerçekleştirilen “Hoşgörü Diyarında Kültür Aşı”, “Farklı Kültürlerde Çocuk Olmak” ve “Trende Şarkı Söylemek” projeleri için 7 ülkeden Konya’ya gelen 72 genç, hem yeni bir kültürü tanımanın hem de yeni dostluklar kurmanın mutluluğunu yaşadı.
21.05.2012 13:25 
        Konya Büyükşehir Belediyesi’nin AB destekli gençlik projeleri kapsamında hayata geçirdiği “Hoşgörü Diyarında Kültür Aşı” projesi ile katkıda bulunduğu “Farklı Kültürlerde Çocuk Olmak” projesi için farklı ülkelerden Konya’ya gelen gençler Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir araya geldiler.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mithat Büyükalim, Konya’nın tarihin derinliklerinden gelen önemli bir şehir olduğunu belirterek, şehrin Hazreti Mevlana gibi önemli şahsiyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi. Hazreti Mevlana’nın yüzyıllar öncesinde dile getirdiği hoşgörü mesajlarının günümüzde de önemini sürdürdüğünü kaydeden Büyükalim, “Hoşgörü Diyarında Kültür Aşı” projesinin de farklı kültürleri bir araya getirmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

YENİ DOSTLUKLAR KURULDU

Projeye katılan misafir gençler de Konya’da bulunmaktan ve yeni bir kültürü tanımaktan mutlu olduklarını belirttiler. Çok beğendikleri Türk yemeklerini yapmayı öğrenmenin heyecanını yaşadıklarını kaydeden gençler, farklı kültürlerden bir araya gelerek kin gütmeden birbirlerine saygı gösterdiklerini ve yeni dostluklar kurduklarını ifade ettiler.

HOŞGÖRÜ DİYARINDA KÜLTÜR AŞI PROJESİ

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı’ndan alınan hibe ile Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nce gerçekleştirilen “Hoşgörü Diyarında Kültür Aşı” projesi kapsamında Romanya, İspanya, İtalya ve Litvanya’dan Konya’ya gelen 20 genç, gerçekleştirilen programlarla Konya’nın geleneksel yemekleri ile kültürel yapısını yakından tanıma imkanı buldu.

FARKLI KÜLTÜRLERDE ÇOCUK OLMAK

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Selçuk Üniversitesi Kültürel Sentez Topluluğu tarafından yürütülen “Farklı Kültürlerde Çocuk Olmak” projesi kapsamında ise İtalya, İsveç, Litvanya, Bulgaristan ve Türkiye’den 27 katılımcı, farklı kültürlerde çocuk olmanın anlamı ile çocuk yetiştirmedeki benzerlik ve farklılıkları paylaştı.

TRENDE ŞARKI SÖYLEMEK PROJESİ

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin proje ortağı olduğu, Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programı tarafından desteklenen “Trende Şarkı Söylemek” projesi kapsamında Türkiye, Fransa, Litvanya ve Bulgaristan’dan 25 katılımcı trenle Konya’ya geldi.

Proje faaliyetleri kapsamında her ülkenin kendi kültürünü tanıtması ve Türkiye’yi doğudan batıya trenle gezerek 7 şehre uğrayıp müziğin ortak dilinin keşfedilmesini hedefleyen katılımcılar, gerçekleştirdikleri etkinlikle aralarındaki önyargıları kaldırarak birbirlerinin kültür öğelerini tanımaya çalışıyorlar. Gençler Konya programları kapsamında Tren Garı’nda ve Sille’de mini konserler verdikten sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret ederek yine trenle Konya’dan ayrıldılar.

Diğer Haberler
1 Büyükşehir’in Su Yatırımları Hız Kesmiyor
2 Konya Büyükşehir Belediye Meclisi ABD'yi ve İsrail’i Kınadı
3 Dünyaca Ünlü Kalp Cerrahı Mustafa Öz’ün İsmi Bu Parkta Yaşatılacak
4 Şehit Ömer Halisdemir Caddesi Selçuklu’yu Meram’la Buluşturacak
5 Peygamberler Şehri Kudüs’e Sahip Çıkmak Namusumuzdur
6 Japon Heyet Başkan Akyürek’i Ziyaret Etti
7 Yeryüzündeki En Güzel, En Anlamlı Ve En Güçlü Etkinlik
8 Hazreti Mevlana’yı Uluslararası Anma Törenleri Başladı
9 Büyükşehir’den Türk-İslam Kültürüne Hizmet Edecek Bir Yatırım Daha: İrfan Kültür Merkezi
10 Kudüs Üzerinde Oynanan Oyunlara Asla Sessiz Kalmayacağız
11Uluslararası İslam Sanatları Yarışması Başvuruları Başladı
12Büyükşehir’den Sulama Suyuna Yüzde 40 İndirim
13Başkan Akyürek, Bozkır Yatırımlarını Yerinde İnceledi
14İlçelerimizde Yol Hariç Altyapıya 3 Yılda 1 Milyar Liralık Yatırım Yaptık
15Başkan Akyürek Engelli Dernek Temsilcileri ve Üyeleriyle Buluştu
16Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş’tan Başkan Akyürek’e Ziyaret
17Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Konya’da
18Konya Yeni Yüzyılda Dünyaya Söyleyecek Sözü Olan Bir Şehir
19Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Konya Büyükşehir’e Ödül
20Büyükşehir Tarihi Mekanları Şehre Kazandırıyor
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 127.725 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 270.712 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır