engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Gençler Sivil Anayasa İçin Kafa Yoracak  
            Konya Büyükşehir belediyesi’nin AB hibesiyle gerçekleştireceği “Gençlik ve İlk Demokratik Sivil Anayasa Projesi”nde ülkemizden ve yurtdışından gelecek gençler, yeni anayasa yapım sürecine katkıda bulunmak için çeşitli çalışmalara katılacak.
18.05.2012 15:18 
        Avrupa Birliği’nden (AB) sağlanan 36 bin 457 avro hibeyle, Türk ve yabancı gençler, “Yeni ve Demokratik Anayasa” yapım sürecine katkı sağlamak için Konya'da bir araya gelecek.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Büyükşehir Belediyesi Eurodesk Temas Noktası ile Sistem ve Jenerasyon Derneği'nin hazırladığı “Gençlik ve İlk Demokratik Sivil Anayasa Projesi”ne Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı'ndan 36 bin 457 avro hibe çıktığı söyledi.

“Yeni ve Demokratik Anayasa yapım sürecine ülkemizin bugünlerini ve yarınlarını şekillendirecek gençleri dahil etmek, projemizin öncelikli hedefidir” diyen Başkan Akyürek, proje kapsamında Türkiye'nin 7 bölgesindeki üniversitelerden 70 öğrenci ile Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan'dan 30 üniversite öğrencisinin Ağustos ayında Konya'da bir araya geleceğini belirtti.

Başkan Akyürek, öğrencilerin, ortak bir projede seslerinin duyurulması ve tecrübe paylaşımı yoluyla ülkemizdeki yeni anayasa hazırlanması sürecine katkıda bulanacağını ifade etti.

Proje kapsamındaki nihai hedeflerin başında, yeni anayasa yapım sürecine gençlerin dahil edilmesini sağlamanın geldiğini anlatan Başkan Akyürek, şunları kaydetti: “Toplumun sivil dinamiklerinin sürece katılmasını önemsiyoruz. Proje, 2012 yılı boyunca süreceği öngörülen ilk demokratik ve yeni anayasa yapım sürecine Türk gençlerinin dahil edilmesi ve farkındalıklarının artırılmasına katkıda bulunacak. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk sivil anayasası olacak 'Yeni ve Demokratik Anayasa' yapım sürecine, ülkemizin bugünlerini ve yarınlarını şekillendirecek gençleri dahil etmek, projemizin öncelikli hedefidir. Bu hedefin çıkış noktasını ise ülkemizin gerek sosyal yapısı, gerekse Avrupa ülkelerine kıyasla aktif bir genç nüfusu barındırması oluşturmaktadır. Gençlerin, pasif dinlemenin ötesinde yeni anayasanın hazırlanmasında etkili bir biçimde sürece dahil olmalarını teşvik etmek istiyoruz. AB kuruluş prensipleri ve AB ülkelerindeki anayasa hazırlık süreci tecrübelerinden Türk gençlerinin faydalanmasını sağlamaktır da önemli hedeflerimiz arasında…”

Başkan Akyürek, çok önemli gördükleri bu çalışmadan çıkacak sonuç ve önerileri hem kamuoyu ile paylaşacaklarını hem de Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunacaklarını sözlerine ekledi.

Diğer Haberler
1 Uluslararası Mevlana Bisiklet Turu Devam Ediyor
2 Tüm Türkiye’yi Yerköprü Şelalesi’ne Bekliyoruz
3 Başkan Altay Bilgehanede Yaz Okulunun İlk Dersine Katıldı
4 Genç Komek Yaz Okulu Kayıtları Devam Ediyor
5 Başkan Altay Bedesten Esnafı ile Buluştu
6 40 Gün Sabah Namazına Gelen Çocuklara Bisiklet
7 Büyükşehir, Selçuklu, Karatay ve Meram Belediyeleri Bayramlaştı
8 Torosların Memba Suyu Çeşmelerden Akmaya Başladı
9 Başkan Altay Uluslararası Öğrencilerle Bayramlaştı
10 Konya Bayramlaştı
11Her Zaman Vatandaşımızın Yanındayız
12Başkan Altay Belediye Bahçesinde Gençlerle Buluştu
134 Yeni Köprülü Kavşaktan da Alttan Geçiş Verildi
14Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun
15450 Bin Hemşehrimizle İftarlarda Buluştuk
16Seydişehir KOMEK Binasının Temeli Atıldı
17Yalıhüyük Şehir Konağı’nın Temeli Atıldı
18Büyükşehir Ramazan Bayramı’na Hazır
1924 Haziran Akşamı da Bayram Yapmak İstiyoruz
20Başkan Altay, İftarda Kululularla Buluştu
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır