engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Hz. Mevlana ve Ailesini Temsili Karşılama Programı  
            Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’ya teşriflerinin 784. yılı nedeniyle temsili karşılama töreni düzenlendi. Program, yerli ve yabancı misafirlerden yoğun ilgi gördü.
03.05.2012 18:01 
        Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’ya teşriflerinin 784. yılı nedeniyle düzenlenen temsili karşılama töreni Mevlana Müzesi Gülbahçe’de yapıldı.

Programa Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Hazreti Mevlana’nın 22. kuşaktan torunları ile çok sayıda yerli ve yabancı misafir katıldı.

GÖREVLERİMİZİ TAM OLARAK YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

Hazreti Mevlana ve ailesine yüzyıllar sonra yeniden hoş geldin dediklerini belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Mevlana’yı anmak ve anlamaya çalışmak son derece önemli. Ondan daha önemlisi ise Mevlana’nın yolunda gidebilmek, tavsiyelerine uyan insanlar olmak, terbiyesini idrak etmek, şehir olarak o ruha sahip olmaktır. Bu anlamda Konyalılar olarak, Mevlana’nın torunları olmakla iftihar eden nesiller olarak görevlerimizi tam olarak yapmaya çalışıyoruz” dedi.

YENİ BİR MEVLANA MÜZESİ YAPILACAK

Mevlana Türbesi çevresinde yapılan çalışmalar ve projelerle ilgili bilgi veren Başkan Akyürek, “Uluslararası Mevlana Kültür Merkezi Türkiye’nin en çok değerlendirilen kültür merkezi konumunda. Yılda 300 bine yakın insanımız burada sema programlarına, konferanslara katılıyor. Bu yıl içinde yeni bir Mevlana Müzesi yapılması başta olmak üzere yaşayan Mevlevihane, Etnoğrafya ve Arkeoloji Müzesi’nin yapımına başlanacak ve kısa sürede hizmet vermeye başlayacak” diye konuştu.

Mevlana’yı anmanın onun sözlerini tekrarlamaktan ibaret olmadığını kaydeden Başkan Akyürek, o manayı yaşamak, temsil ettiği anlayışı onun bakış açısıyla yeryüzüne ulaştırmak demek olduğunu dile getirdi.

ALDIĞIMIZ EMANETİ BÖYLE TESLİM EDECEĞİZ

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan da Konya’nın ruhunun eski başkent olmasından ve Hazreti Mevlana’nın şehri şereflendirmesinden kaynaklandığını vurgulayarak, “Mevlana Selçuklu’nun başkentine gelmişti. O Selçuklu zamanın en müreffeh toplumu idi. En büyük ilim adamlarını şehre toplamıştı. Biz bu bayrağı teslim aldık. Yaşayan ruhun Mevlana’nın ruhu olduğunun bilincindeyiz. Geleceğe de teslim aldığımız emaneti böyle teslim etmenin gayreti içindeyiz” dedi.

TEMSİLİ KARŞILAMA TÖRENİ

Konuşmaların ardından temsili karşılama programına geçildi. Programda Hazreti Mevlana'nın babası Sultan'ül Ulema Bahaeddin Veled rolünü Nejat Özyılmazel (Neco), Sultan Alaeddin Keykubat rolünü Payidar Tüfekçioğlu, Sultan Alaeddin Keykubat'ın eşi Gazi hatun rolünü Özlem Balcı, Hazreti Mevlana rolünü Mert Kurtoğlu, Vezir Celalettin Karatay rolünü Cem Kurtoğlu oynadı.

Programda, Hazreti Mevlâna ve ailesinin Konya’ya gelişleri esnasında Sultan Alaeddin Keykubat ile Konyalılar tarafından karşılanışı temsil edildi. Tören, Hazreti Mevlana'nın mezarı başında edilen duanın ardından sona erdi.

Diğer Haberler
1 Başkan Altay BÜSAN Sanayi Camii’nde Esnafla Buluştu
2 Büyükşehir Muhtarları Buluşturdu
3 Tüm Türkiye’yi Yerköprü Şelalesi’ne Bekliyoruz
4 Başkan Altay Bilgehanede Yaz Okulunun İlk Dersine Katıldı
5 Genç Komek Yaz Okulu Kayıtları Devam Ediyor
6 Başkan Altay Bedesten Esnafı ile Buluştu
7 40 Gün Sabah Namazına Gelen Çocuklara Bisiklet
8 Büyükşehir, Selçuklu, Karatay ve Meram Belediyeleri Bayramlaştı
9 Torosların Memba Suyu Çeşmelerden Akmaya Başladı
10 Başkan Altay Uluslararası Öğrencilerle Bayramlaştı
11Konya Bayramlaştı
12Her Zaman Vatandaşımızın Yanındayız
13Başkan Altay Belediye Bahçesinde Gençlerle Buluştu
144 Yeni Köprülü Kavşaktan da Alttan Geçiş Verildi
15Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun
16450 Bin Hemşehrimizle İftarlarda Buluştuk
17Seydişehir KOMEK Binasının Temeli Atıldı
18Yalıhüyük Şehir Konağı’nın Temeli Atıldı
19Büyükşehir Ramazan Bayramı’na Hazır
2024 Haziran Akşamı da Bayram Yapmak İstiyoruz
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır