engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Hz. Mevlana ve Ailesini Temsili Karşılama Programı  
            Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’ya teşriflerinin 784. yılı nedeniyle temsili karşılama töreni düzenlendi. Program, yerli ve yabancı misafirlerden yoğun ilgi gördü.
03.05.2012 18:01 
        Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’ya teşriflerinin 784. yılı nedeniyle düzenlenen temsili karşılama töreni Mevlana Müzesi Gülbahçe’de yapıldı.

Programa Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Hazreti Mevlana’nın 22. kuşaktan torunları ile çok sayıda yerli ve yabancı misafir katıldı.

GÖREVLERİMİZİ TAM OLARAK YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

Hazreti Mevlana ve ailesine yüzyıllar sonra yeniden hoş geldin dediklerini belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Mevlana’yı anmak ve anlamaya çalışmak son derece önemli. Ondan daha önemlisi ise Mevlana’nın yolunda gidebilmek, tavsiyelerine uyan insanlar olmak, terbiyesini idrak etmek, şehir olarak o ruha sahip olmaktır. Bu anlamda Konyalılar olarak, Mevlana’nın torunları olmakla iftihar eden nesiller olarak görevlerimizi tam olarak yapmaya çalışıyoruz” dedi.

YENİ BİR MEVLANA MÜZESİ YAPILACAK

Mevlana Türbesi çevresinde yapılan çalışmalar ve projelerle ilgili bilgi veren Başkan Akyürek, “Uluslararası Mevlana Kültür Merkezi Türkiye’nin en çok değerlendirilen kültür merkezi konumunda. Yılda 300 bine yakın insanımız burada sema programlarına, konferanslara katılıyor. Bu yıl içinde yeni bir Mevlana Müzesi yapılması başta olmak üzere yaşayan Mevlevihane, Etnoğrafya ve Arkeoloji Müzesi’nin yapımına başlanacak ve kısa sürede hizmet vermeye başlayacak” diye konuştu.

Mevlana’yı anmanın onun sözlerini tekrarlamaktan ibaret olmadığını kaydeden Başkan Akyürek, o manayı yaşamak, temsil ettiği anlayışı onun bakış açısıyla yeryüzüne ulaştırmak demek olduğunu dile getirdi.

ALDIĞIMIZ EMANETİ BÖYLE TESLİM EDECEĞİZ

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan da Konya’nın ruhunun eski başkent olmasından ve Hazreti Mevlana’nın şehri şereflendirmesinden kaynaklandığını vurgulayarak, “Mevlana Selçuklu’nun başkentine gelmişti. O Selçuklu zamanın en müreffeh toplumu idi. En büyük ilim adamlarını şehre toplamıştı. Biz bu bayrağı teslim aldık. Yaşayan ruhun Mevlana’nın ruhu olduğunun bilincindeyiz. Geleceğe de teslim aldığımız emaneti böyle teslim etmenin gayreti içindeyiz” dedi.

TEMSİLİ KARŞILAMA TÖRENİ

Konuşmaların ardından temsili karşılama programına geçildi. Programda Hazreti Mevlana'nın babası Sultan'ül Ulema Bahaeddin Veled rolünü Nejat Özyılmazel (Neco), Sultan Alaeddin Keykubat rolünü Payidar Tüfekçioğlu, Sultan Alaeddin Keykubat'ın eşi Gazi hatun rolünü Özlem Balcı, Hazreti Mevlana rolünü Mert Kurtoğlu, Vezir Celalettin Karatay rolünü Cem Kurtoğlu oynadı.

Programda, Hazreti Mevlâna ve ailesinin Konya’ya gelişleri esnasında Sultan Alaeddin Keykubat ile Konyalılar tarafından karşılanışı temsil edildi. Tören, Hazreti Mevlana'nın mezarı başında edilen duanın ardından sona erdi.

Diğer Haberler
1 Ahilik Çalıştayı Gerçekleştirildi
2 Tacikistan Büyükelçisi Rajabiyon Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
3 Başkan Altay: Gazilerimiz Sayesinde Geleceğe Güvenle Bakıyoruz
4 Esnaf Odalarından Ahilik Haftası’nda Başkan Altay’a Ziyaret
5 Konyaspor Taraftarından Örnek Davranış
6 Yeni Eğitim Öğretim Yılı Hayırlı Olsun
7 Miryokefalon Zaferi’nin 842. Yıldönümü Konya’da Kutlandı
8 Başkan Altay, Bayırbucak Türkmenlerinin Yetim Çocuklarıyla Buluştu
9 Büyükşehir’den Üretime ve İstihdama Katkı
10 Konya Bölge Adliye Mahkemesi Açıldı
11Konya Merkezde Bisiklet Dağıtımı Başladı
12Hicri Yeni Yılımız Mübarek Olsun
13Büyükşehir’den 26 Noktaya Bisiklet Tamir İstasyonu
14KOMEK ve ASEM’de Yeni Dönem Kayıtları Başladı
15Bu Yaz 52 Bin Çocuk Hem Yüzme Öğrendi Hem Eğlendi
163. Alâeddin Keykubat’ın Temsili Beratı Söğüt’e Gönderildi
17Başkan Altay: “Konya’nın Huzur Şehri Olmasında Zabıtanın Katkısı Var.”
18Bisikletlerin Dağıtım Takvimi Belli Oldu
19Payitaht Müzesi Ecdadın Hatıralarını Gelecek Nesillere Aktaracak
20Beyşehir’de 250 Hektar Tarım Alanı Daha Suya Kavuşuyor
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır