engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
   
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Uluslararası Sultan Veled Sempozyumu  
            Konya Büyükşehir Belediyesi ile Türk Kadınları Kültür Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen ve 2 gün sürecek olan Uluslararası Sultan Veled Sempozyumu yoğun katılımla başladı. Sempozyumun açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sempozyumun hem Konya’nın manevi hayatına, hem de ülkenin kültür hayatına çok önemli katkılarda bulunacağını söyledi.
15.12.2011 13:38 
        Konya Büyükşehir Belediyesi ile Türk Kadınları Kültür Derneği (TÜRKKAD) İstanbul Şubesi’nin birlikte düzenledikleri Uluslararası Sultan Veled Sempozyumu başladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda başlayan sempozyumun açılışına Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Okka, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, TÜRKKAD Genel Başkanı Emine Bağlı, Hazreti Mevlana’nın 21 ve 22. kuşaktan torunları ile Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda ilim insanı katıldı.

Hazreti Mevlana’nın 21. kuşaktan torunu Selahaddin Çelebi Hidayetoğlu adına kızı Banu Hidayetoğlu, Hazreti Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ile İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Müdürü Tuğrul İnançer’in Sultan Veled’i anlatan konuşmalarıyla başlayan sempozyumda TÜRKKAD İstanbul Şube Başkanı Cemalnur Sargut, katkıları nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti.

ANADOLU İNSANININ MANEVİ MİMARI

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, 13. yüzyılda Konya’nın en önemli olaylarından birinin Sultan-ül Ulema ve evlatlarının Konya’yı teşrif etmeleri olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, Anadolu coğrafyası büyük sıkıntılar yaşarken Hazreti Mevlana ve ailesinin Anadolu halkını irşad edip umut aşıladığını söyledi. Hazreti Mevlana ve ailesinin Anadolu insanının manevi imarının gerçekleşmesinde büyük katkıları olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, “Bizlerin bu emanetin gereğini yerine getirme sorumluluğumuz var. TÜRKKAD yöneticilerine bu sempozyum nedeniyle teşekkür ediyorum. Vuslat programlarında Hazreti Mevlana ile birlikte onun evlatlarının ve yolundan ilerleyenlerin de anlatılması son derece önemli” dedi.

738. vuslat etkinlikleri kapsamında çok sayıda program gerçekleştirildiğini, bunların en önemlilerinden birinin de Sultan Veled Sempozyumu olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, sempozyumun hem Konya’nın manevi hayatına, hem de ülkenin kültür hayatına çok önemli katkılarda bulunacağını ifade etti.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan da, sempozyumun Mevlana’yı anlamaya yarayacak tebliğlere vesile olacağını belirterek, insanları dünyanın çeşitli yerlerinden Konya’ya getirenin Hazreti Mevlana ve ailesinin insanı insan olarak gören, rengine, inancına göre ayırmayan evrensel bakış açısı olduğunu söyledi.

Toplantıda TÜRKKAD Genel Başkanı Emine Bağlı Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e, Esin Çelebi Bayru ise Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’a günün anısına şilt takdim etti.

SEMPOZYUM 7 OTURUMDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Açılış konuşmalarının ardından Uluslararası Sultan Veled Sempozyumu’na geçildi. Sempozyumun ilk oturumunun başkanlığını Prof. Dr. Emine Yeniterzi yaptı. İlik oturumda Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, “Mevlana’nın Çocuğu Olmak”, Doç. Dr. Hülya Küçük, “Maârif-i Sultan Veled’i Fusûsu’l Hikem Şârihleriyle Okumak: Kitabu’l-Hikemiyye Adlı Maârif Tercüme ve Şerhi”, Prof. Dr. Omid Safi, “Sadece Veled: Mevlana’nın Aşk Şehrinin Kapısı Sultan Veled” başlıklı konuşmalarını yaptılar.

İlki 10-11 Aralık 2011 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen Uluslararası Sultan Veled Sempozyumu’nun Konya bölümü, Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden ilim insanlarının katılımı ile 7 oturum şeklinde gerçekleştirilecek ve 2 gün sürecek.

Diğer Haberler
1Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
2Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
3Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
4Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
5Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
6Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
7Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
8Nijer Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Akyürek’e Ziyaret
9Meram Son Durak Katlı Yeraltı Otoparkının Temeli Atıldı
10Konya Bilim Festivaline 100 Bin Ziyaretçi
11Kahraman Pilotların Muhteşem Gösterisi Nefes Kesti
12Başkan Akyürek Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına Seçildi
13Tarihi Camileri Gelecek Kuşaklara Aktarıyoruz
14Cumhurbaşkanımız Himayesinde Konya’da Aşure Dağıtıldı
15Büyükşehir’den Beyşehir’e 220 Bin Metrekarelik Fidanlık
16İslam Düşünce Atlası Projesi Hayata Geçiriliyor
17Konya’ya Hizmet Etmek Herkese Nasip Olmaz
18Öğrenciler Elkart İle 3 Gün Ücretsiz Ulaşımdan Memnun
19İçme Suyumuz 7/24 Kontrol Altında
20Seydişehir Eski Garaj Ticaret ve Konut Merkezi’nin Temeli Atıldı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 133.426 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 254.189 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır