engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Uluslararası Sultan Veled Sempozyumu  
            Konya Büyükşehir Belediyesi ile Türk Kadınları Kültür Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen ve 2 gün sürecek olan Uluslararası Sultan Veled Sempozyumu yoğun katılımla başladı. Sempozyumun açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sempozyumun hem Konya’nın manevi hayatına, hem de ülkenin kültür hayatına çok önemli katkılarda bulunacağını söyledi.
15.12.2011 13:38 
        Konya Büyükşehir Belediyesi ile Türk Kadınları Kültür Derneği (TÜRKKAD) İstanbul Şubesi’nin birlikte düzenledikleri Uluslararası Sultan Veled Sempozyumu başladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda başlayan sempozyumun açılışına Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Okka, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, TÜRKKAD Genel Başkanı Emine Bağlı, Hazreti Mevlana’nın 21 ve 22. kuşaktan torunları ile Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda ilim insanı katıldı.

Hazreti Mevlana’nın 21. kuşaktan torunu Selahaddin Çelebi Hidayetoğlu adına kızı Banu Hidayetoğlu, Hazreti Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ile İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Müdürü Tuğrul İnançer’in Sultan Veled’i anlatan konuşmalarıyla başlayan sempozyumda TÜRKKAD İstanbul Şube Başkanı Cemalnur Sargut, katkıları nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti.

ANADOLU İNSANININ MANEVİ MİMARI

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, 13. yüzyılda Konya’nın en önemli olaylarından birinin Sultan-ül Ulema ve evlatlarının Konya’yı teşrif etmeleri olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, Anadolu coğrafyası büyük sıkıntılar yaşarken Hazreti Mevlana ve ailesinin Anadolu halkını irşad edip umut aşıladığını söyledi. Hazreti Mevlana ve ailesinin Anadolu insanının manevi imarının gerçekleşmesinde büyük katkıları olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, “Bizlerin bu emanetin gereğini yerine getirme sorumluluğumuz var. TÜRKKAD yöneticilerine bu sempozyum nedeniyle teşekkür ediyorum. Vuslat programlarında Hazreti Mevlana ile birlikte onun evlatlarının ve yolundan ilerleyenlerin de anlatılması son derece önemli” dedi.

738. vuslat etkinlikleri kapsamında çok sayıda program gerçekleştirildiğini, bunların en önemlilerinden birinin de Sultan Veled Sempozyumu olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, sempozyumun hem Konya’nın manevi hayatına, hem de ülkenin kültür hayatına çok önemli katkılarda bulunacağını ifade etti.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan da, sempozyumun Mevlana’yı anlamaya yarayacak tebliğlere vesile olacağını belirterek, insanları dünyanın çeşitli yerlerinden Konya’ya getirenin Hazreti Mevlana ve ailesinin insanı insan olarak gören, rengine, inancına göre ayırmayan evrensel bakış açısı olduğunu söyledi.

Toplantıda TÜRKKAD Genel Başkanı Emine Bağlı Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e, Esin Çelebi Bayru ise Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’a günün anısına şilt takdim etti.

SEMPOZYUM 7 OTURUMDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Açılış konuşmalarının ardından Uluslararası Sultan Veled Sempozyumu’na geçildi. Sempozyumun ilk oturumunun başkanlığını Prof. Dr. Emine Yeniterzi yaptı. İlik oturumda Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, “Mevlana’nın Çocuğu Olmak”, Doç. Dr. Hülya Küçük, “Maârif-i Sultan Veled’i Fusûsu’l Hikem Şârihleriyle Okumak: Kitabu’l-Hikemiyye Adlı Maârif Tercüme ve Şerhi”, Prof. Dr. Omid Safi, “Sadece Veled: Mevlana’nın Aşk Şehrinin Kapısı Sultan Veled” başlıklı konuşmalarını yaptılar.

İlki 10-11 Aralık 2011 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen Uluslararası Sultan Veled Sempozyumu’nun Konya bölümü, Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden ilim insanlarının katılımı ile 7 oturum şeklinde gerçekleştirilecek ve 2 gün sürecek.

Diğer Haberler
1 Çanakkale Bir Kahramanlık Destanıdır
2 Konya Kitap Günleri 19 Mart’ta Açılıyor
3 Büyükşehir’den Bir İlk Daha: E-Desen Haritası
4 Hadimi Külliyatı Türkçe’ye Kazandırılıyor
5 Başkan Akyürek Hadim’de Yatırımları İnceledi, Halkla Buluştu
6 Türkiye’deki Gelişimi Görmek İçin Konya’ya Gelecekseniz
7 Başkan Akyürek Tarihi Osmanlı Buğday Pazarı İnşaatını İnceledi
8 Başkan Akyürek Selçuklu Muhtarlar Derneği’nin Genel Kuruluna Katıldı
9 Eski Stadyum Alanının Önemli Bölümü Yeşil Alan ve Meydan Olacak
10 Sürdürülebilir Su Çalıştayı Başladı
11İstiklal Marşı, Büyük Kahramanlıkların Eşsiz Dizelerle Tezahürüdür
12Alaeddin Tepesi ve Kılıçarslan Köşkü’ndeki Çalışmalar Konya Tarihini Etkileyecek
13Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: KONYA’YA HİZMET MEDENİYETİMİZE HİZMETTİR
14800 Yıllık Başarabey Mescidi Restore Edildi
15Büyükşehir Park Bahçeler’in Kadın Çalışanları Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Görüştü
16Büyükşehir’den Kadınlar Günü’nde Anlamlı Yatırımlar
17“Şehit Anaları Kadar Fedakâr İnsan Bulmak Mümkün Değil”
18Büyükşehir’den 5 Yeni Köprülü Kavşak ve Yaya Üst Geçidi
19Başkan Akyürek: Belediye Çalışmaları Vakıf Çalışmalarıdır
2021. Yüzyılda Şehirler Kendi Kimlikleri ile Var Olmalı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır