engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Başkan Akyürek Engellilerle Piknikte Buluştu  
            Konya’daki engelli derneklerinin başkan ve üyeleri Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen piknikte bir araya geldi. Programda engellilerle buluşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, hep birlikte engelsiz bir şehir için çalıştıklarını belirterek, engelliler konusunda toplumsal duyarlılığın artırılmasının önemine dikkat çekti.
10.05.2011 15:47 
        Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle Sağlık Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından organize edilen pikniğe katıldı.

Birlik Parkı’nda düzenlenen programa Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile birlikte Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, Türkiye Spastik Engelliler Derneği Genel Başkanı Beyza Çiltaş, Görmeyenleri Koruma Derneği Başkanı Veli Özağan, İşitme Engelliler Derneği Konya Şubesi Genel Sekreteri Ali Arnas ile engelliler ve aileleri katıldı.

TOPLUMSAL DUYARLILIK ARTIRILMALI

Engelsiz bir şehir oluşturma konusunda derneklerle işbirliği içinde çalıştıklarını vurgulayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, parkların, kaldırımların ve kamuya açık alanların engellilerce kullanımı konusunda büyük mesafe aldıklarını söyledi. Toplumun yüzde 10-12’sinin engelli olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, engelli olmayan herkesin birer engelli adayı olduğunu, o yüzden toplumsal duyarlılığın artırılması gerektiğini kaydetti.

ENGELSİZ BİR ŞEHİR İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Eğitimin her engeli aşacağını belirten Başkan Akyürek, “Konya’da son yıllarda alınan mesafede derneklerimizin katkısı büyük. Konya iki açıdan çok şanslı. Birincisi; engelli dernekleri üyelerini başarıyla temsil etme liyakatine sahip. İkincisi ise, şehir olarak birbirini anlayan yöneticiler topluluğuna sahip olmamız. Hep birlikte engelsiz bir şehir için iyi niyetle çalışıyoruz” dedi.

Belediye olarak fiziki mekanları engellilere uygun olarak düzenlediklerini hatırlatan Başkan Akyürek, son olarak engellilerin kullanımına uygun inşa edilen Karaaslan Hadimi Parkı’nı hizmete açtıklarını vurguladı. Engellilerin sosyal hakları ve istihdamı konusunda son yıllarda büyük ilerleme yaşandığını da kaydeden Başkan Akyürek, tüm engellilerin Engelliler Haftası’nı kutladı.

PARKLARDA GEZEBİLECEĞİMİZ AKLIMIZA GELMEZDİ

Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, yıllar önce engellilerin sosyal hayata bu kadar katılacağına kimsenin inanmadığını belirterek, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleri ile akülü araba sahibi olan engellilerimiz artık parklarda gezer oldu. Akülü arabalarla parklarda gezeceğimiz, belediye otobüsüne binebileceğimiz aklımıza gelmezdi. Tüm bu hizmetler ve Karaaslan Hadimi Parkı için Başkan ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye Spastik Engellier Derneği Genel Başkanı Beyza Çiltaş ve Görmeyenleri Koruma Derneği Başkanı Veli Özağan da Konya’da engelliler için yapılan hizmetler nedeniyle Başkan Akyürek’e teşekkür ettiler.

Konuşmaların ardından programa katılanlara geleneksel Konya düğün pilavı ikram edildi. Çocuklar, kendilerine hediye edilen futbol topları ile parkta doyasıya oynarken; program Ahmet Özdemir konseri ile sona erdi.

Diğer Haberler
1Sarayönü Atıksu Arıtma Tesisi Tam Kapasite Hizmet Vermeye Başladı
2Çerkes Dilini ve Kültürünü Yaşatacak Kültür Merkezi Törenle Açıldı
3Kudüs İşgal Altındaysa İslam Şehirleri Kendisini Hür Kabul Edemez
4Konya Aşıklar Bayramında Birlik ve Beraberliğe Vurgu Yapıldı
5Muhteşem Eserin İsmini Sen Belirle
6“Ülkeler Arasında Barışın Temsilcileri Olacaksınız”
7Filistin’in ve Kudüs’ün Her Zaman Yanındayız
8Judo ve Para Taekwondo’da Gururumuz Oldular
9Muhtarlar Halkımızla Bütünleşen Bir Anlayışı Temsil Ediyor
10Konya Ampute Futbol Milli Takımını Ağırladı
11Başkan Akyürek’ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Hayırlı Olsun Ziyareti
12UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
13Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
14Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
15Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
16Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
17Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
18Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
19Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
20Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır