engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Hazreti Mevlana ve Ailesini Temsili Karşılama Programı  
            Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’ya gelişlerinin 783. yıldönümü çerçevesinde temsili karşılama töreni düzenlendi. Programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın bütün bir medeniyetin eksen şehri olduğunu belirterek, Hazreti Mevlana’nın Konya’da yaktığı aşk meşalesinin gölgesinde bugün bütün bir dünyanın toplandığını söyledi.
03.05.2011 17:53 
        Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’ya gelişlerinin 783. yıldönümü çerçevesinde düzenlenen temsili karşılama töreni Mevlana Müzesi Gülbahçe’de yapıldı.

Programa; Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekilleri Kerim Özkul, Ayşe Türkmenoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Dinçer Bedük, Hazreti Mevlana’nın 22. kuşaktan torunları ile yerli ve yabancı çok sayıda misafir katıldı.

KONYA MEDENİYETİN EKSEN ŞEHRİDİR

Temsili karşılama programı öncesi konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konyalılar olarak 783 yıldır Mevlana’nın inanç ve terbiye sistemiyle hemhal olduklarını söyledi. Hazreti Mevlana ve ailesinin gelişlerinin Anadolu toprakların bereketinin bir işareti olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, “Onların yolculuğu sadece bir göç değil. Onun ötesinde bilginin, hikmetin ve aşkın geçtiği coğrafyalarda ve vardığı beldelerde sonsuza dek var olacağının işaretidir. Konya onun nezdinde bütün bir medeniyetin eksen şehri olmuştur.

Tarihte Konya’dan dünyayı aydınlatan parıltılar bizim medeniyetimizin hiçbir zaman edilgen bir medeniyet olmadığının, geçmişte de bugün de özne olduğunun ifadesidir” dedi.

Başkan Akyürek, Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’da yaktığı aşk meşalesinin gölgesinde bugün bütün bir dünyanın toplandığını da sözlerine ekledi.

Konya’nın 783 yıldır iyi bir dosta sahip olduğunu kaydeden Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise, “Var olan her şeyin bir sebebi vardır. Mevlana’nın Belh’ten Anadolu’ya, sonra Konya’ya gelişinin de bir sebebi vardır. Tarihte bir eksen şehir olan Konya, bugün de öyledir, gelecekte de öyle olmaya devam edecektir” diye konuştu.

TEMSİLİ KARŞILAMA TÖRENİ

Konuşmaların ardından temsili karşılama programına geçildi. Programda Hazreti Mevlana'nın babası Sultan'ül Ulema Bahaeddin Veled rolünü Nejat Özyılmazel (Neco), Sultan Alaeddin Keykubat rolünü Payidar Tüfekçioğlu, Sultan Alaeddin Keykubat'ın eşi Gazi Hatun rolünü Ece Pirim, Hazreti Mevlana rolünü Barış Hayta, Vezir Celalettin Karatay rolünü Cem Kurtoğlu oynadı.

Programda, Hazreti Mevlâna ve ailesinin Konya’ya gelişleri esnasında Sultan Alaeddin Keykubat ile Konyalılar tarafından karşılanışı temsil edildi. Tören, Hazreti Mevlana'nın mezarı başında edilen duanın ardından sona erdi.

Diğer Haberler
1 Konya Çocuk Film Festivali Başlıyor
2 Başkan Altay Konyalı Firmaları Tebrik Etti
3 15 Temmuz’un İkinci Yılında On Binlerce Konyalı Nöbette Buluştu
4 Konya’da 15 Temmuz Anma Programları Başladı
5 Sabah Namazına Ellerinde Bayrak Dillerinde Dua ile Geldiler
6 15 Temmuz Bağımsızlık Mücadelemizin Aynasıdır
7 Başkan Altay: Gönül Belediyeciliği Yapıyoruz
8 Cuma Buluşmalarımız Hizmet Bereketimizi Artırıyor
9 Özbek Heyetten Başkan Altay’a Ziyaret
10 Diyanet İşleri’nden Başkan Altay’a Ziyaret
11Başkan Altay, Şehit Ömer Halisdemir Caddesi’ndeki Çalışmaları İnceledi
12Kudüs Direnişinin Sembol İsmi Cüneydi Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
1355 Havuz ve Aquapark Konyalı Çocukları Bekliyor
1415 Temmuz’da Konya’da Toplu Ulaşım Ücretsiz
15Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’na Yoğun İlgi
16Haydi Çocuklar Hem Eğlenin Hem Yüzme Öğrenin
17Türkiye’nin En Modern Hayvan Barınaklarından Biri Konya’da
18Büyükşehir Tarımsal Destekleme Kayıtları Başladı
19Büyükşehir Tarım Arazilerini Suya Kavuşturuyor
20Konya’da Her Gün 61 Bin Çocuk Sabah Namazında Buluşuyor
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır