engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

737. Vuslat Törenleri Şeb-İ Arus İle Sona Erdi  
            Hazreti Mevlana’nın 737’nci Vuslat Yıldönümü Anma Etkinleri Şeb-i Arus töreni ile sona erdi. Törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şeb-i Arus’un sadece Konya’da değil, doğudan batıya dünyanın pek çok köşesinde giderek artan bir alakayla idrak edildiğini söyledi. Mesnevi’nin 20 farklı dile çevrilmesi nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür eden Başbakan Erdoğan, böylece Mevlana’nın tüm dünyaya ulaştırıldığını ifade etti. Başbakan Erdoğan, “Mevlana gibi ulu zatları doğru anlamazsak, onların işaret ettikleri yerlere değil; işaret parmaklarına bakmış oluruz” dedi.
18.12.2010 13:31 
        7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Hazreti Mevlana’nın 737’nci Vuslat Yıldönümü Anma Etkinleri Şeb-i Arus töreni ile sona erdi.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Çelik, Hüseyin Tanrıverdi, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile yerli ve yabancı çok sayıda davetli katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde Ahmet Özhan’ın verdiği tasavvuf müziği konseri ile başlayan programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın bu yıl da dünyanın birçok ülkesinden on binlerce misafiri ağırladığını söyledi. Şeb-i Arus’un artık dünyada bir marka haline geldiğini vurgulayan Başkan Akyürek, “Bu noktaya gelmemizde Sayın Başbakanımızın ve hükümetimizin büyük katkısı olmuştur. İçinde bulunduğumuz dünyanın en büyük sema salonunun yapımında ve her yıl programlara katılarak tanıtımda katkı yapan Başbakanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, insanoğlunun karşılaştığı problemlerin karmaşık olmasının endişeye yol açmaması gerektiğini belirterek, durum ne kadar karmaşık olursa olsun çözümün insanlıkta olduğunu ifade etti.

ONUN DEĞERİNİ BİLMEK İNSANLIĞA KARŞI SORUMLULUKTUR

Hazreti Mevlana’nın yüzyıllar öncesinde söyledikleriyle bugün hala insanlığa yol gösterdiğini kaydeden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Celaleddin Rumi’yi Mevlana yapan bir inanış, bir duygu, bir dünya ve ahiret görüşü olduğunu söyledi. Mevlana’nın kimsenin yüzüne umut kapısını kapatmadığını, derdinin insan, gönül ve dost kazanmak olduğunu kaydetti. Bakan Günay, “Mevlana topraklarımızın ulu çınarlarından biridir. Onların değerini bilmek, sahiplenmek sadece bu topraklara karşı değil, insanlığın geleceğine karşı da borcumuz ve sorumluluğumuzdur” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hazreti Mevlana’nın en belirgin hayat çizgisinin tevazu, sevgi ve hoşgörü olduğunu vurgulayarak, Mevlana’nın tüm çağların en büyük manevi önderlerinden olduğunu ifade etti. Mevlana öğretisinin tüm dünyada kabul görmesi halinde dünyanın daha yaşanabilir hale geleceğini belirten Kılıçdaroğlu, Mevlana’ya göre toplumun huzur ve barış kaynağının sevgi olduğunu kaydetti.

BÜYÜKŞEHİR, MESNEVİ İLE DÜNYAYA MEVLANA’YI ULAŞTIRIYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, Mevlana’nın gel çağrısına uyarak dünyanın dört bir yanından her yıl yüz binlerce insanın Konya’ya geldiğini, buradan feyz alarak ruhunu dinlendirdiğini söyledi. Şeb-i Arus’un sadece Konya’da değil doğudan batıya dünyanın pek çok köşesinde giderek artan bir alakayla idrak edildiğine işaret eden Başbakan Erdoğan, “Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza şahsım ve milletim adına ayrıca teşekkür ediyorum. Mesnevi’yi şu ana kadar 20 dile tercüme ettirdiler. 21’inci dil Yunanca olarak hazırlanıyor. Bu, dünyaya Mevlana’yı ulaştırmaktır. Temenni ediyorum ki dünya da Mevlana ile insanlığa ulaşsın. Mevlana ve Şems diyarından tüm insanlığa selam olsun” dedi.

MEVLANA YOLUMUZU AYDINLATIYOR

Hazreti Mevlana’nın, gecenin karanlığında yüzyıllarca yolları aydınlatan parlak bir ay olduğunu, 72 millete bir göz ile baktığını kaydeden Başbakan Erdoğan, Mevlevi dergahlarının yüzyıllarca dünyanın farklı ülkelerinde farklı toplumları aynı ruh ve mana potasında erittiğini ifade etti. Bugün de insani değerleri savunmak adına tüm insanlığa söylenecek sözleri olduğunu belirten Başbakan Erdoğan şöyle devam etti: “Bugün tüm dünyada hakikatin sesi daha çok duyuluyor. Bu yoldan gittiğimiz içindir ki, tüm dünya üstümüze geldiğinde bile ruhlarımızı kimse esir almaya muktedir olamıyor. Daima istikamet üzere olacağız, hak ve hakikatin yanında olmaya devam edeceğiz. Kaynağından aldığı ışığı bize yansıtan Mevlana’nın yolu, Kuran’ın yoludur. O, bizzat kendi yolunu ‘Ben Kuran’ın kölesiyim, Hazreti Muhammed’in ayağının tozuyum’ diye tanımlamıştır. Öyleyse ışığın kaynağı o ulvi kitaptır. Kılavuz Efendimizdir. Mevlana gibi ulu zatları doğru anlamazsak onların işaret ettikleri yerlere değil, işaret parmaklarına bakmış oluruz.”

HİÇBİR GÜÇ BU KARDEŞLİK İKLİMİNİ BOZAMAZ

Sema’nın da Semah’ın da yüzyıllardır birliği anlattığını, sonsuza kadar da anlatmaya devam edeceğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Tüm insanlığın yaralarının şifa bulması için şu iki temel ilkeye sahip çıkmamız gerek: 1 - Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletten alıkoymasın. 2 - Yeryüzünde bozgunculuk yaparak karışıklık çıkarmayın. Biz asırlar boyu bu temel ilkelere sahip çıktığımız için bu memleket bize sevginin, kardeşliğin vatanı olmuştur, sonsuza kadar da öyle olacaktır. Bizler daima birbirimizin ellerinden tutacağız. Kim düşerse elinden tutup kaldıracağız. Hiçbir güç bu kardeşlik iklimini bozmaya muktedir olamayacaktır. Nefislerimizi, gelip geçici makam heveslerimizi hakikatin önüne çıkarmayacağız. Bileceğiz ki topraktan geldik yine toprak olacağız” dedi.

737’nci Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Müdürü Ömer Tuğrul İnançer’in Mesnevi Sohbeti’nin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun sema gösterisi ile sona erdi.

Diğer Haberler
1 Cumhurbaşkanımız Himayesinde Konya’da Aşure Dağıtıldı
2 Başkan Altay: Eski Stadyumun Millet Bahçesine Dönüşmesi Büyük Bir Vizyon
3 Birlik ve Beraberliğimiz Bir Başarı Hikayesine Dönüşüyor
4 Başkan Altay Sağlıklı Yaşam İçin Çocuklarla Birlikte Pedal Çevirdi
5 Başkan Altay: İlçelerin Standardını Yükseltmek İçin Çalışıyoruz
6 Başkan Altay: Yeni Büyükşehir Yasası ile İlçelerimiz Gelişiyor
7 Başkan Altay Kadınhanı ve Ilgın’da Vatandaşlarla Buluştu
8 Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’na Birçok Ülkeden Nitelikli Eserler Katılıyor
9 Başkan Altay, Bisiklet Kazanan Çocukların Mutluluğuna Ortak Oldu
10 Başkan Altay: Bayrağımız Gazilerimiz Sayesinde Gururla Dalgalanıyor
11Yerli Üretelim, Yerli Tüketelim
12Ahilik Çalıştayı Gerçekleştirildi
13Tacikistan Büyükelçisi Rajabiyon Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
14Başkan Altay: Gazilerimiz Sayesinde Geleceğe Güvenle Bakıyoruz
15Esnaf Odalarından Ahilik Haftası’nda Başkan Altay’a Ziyaret
16Konyaspor Taraftarından Örnek Davranış
17Yeni Eğitim Öğretim Yılı Hayırlı Olsun
18Miryokefalon Zaferi’nin 842. Yıldönümü Konya’da Kutlandı
19Başkan Altay, Bayırbucak Türkmenlerinin Yetim Çocuklarıyla Buluştu
20Büyükşehir’den Üretime ve İstihdama Katkı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır