• Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
      
İsim:
E-Posta:Engelleri Aştılar, Sema Yaptılar  
            3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün en anlamlı etkinliklerinden biri de Konya’da gerçekleşti. Engelleri aşarak Sema’da buluşan semazenler gösterileriyle izleyenleri etkiledi. Gecede konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, gerçek engellilerin engellileri ikinci sınıf vatandaş olarak görenler olduğunu belirterek, Konya’da engelsiz bir kenti hep birlikte inşa ettiklerini söyledi.
04.12.2010 13:48 
        Konya Büyükşehir Belediyesi Sema Okulu’nda eğitim alan bedensel engelliler, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde sema yaptılar.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde yapılan programa AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, Kamu Yararına Görmeyenleri Koruma Derneği Başkanı Veli Özağan ile engelliler ve aileleri katıldı.

Sema gösterisinden önce konuşan Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, eskiden eve mahkum olan engellilerin artık sosyal hayatın içinde olduklarını belirterek, dünyaya örnek olacak sema çalışması nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti.

ENGELSİZ BİR KENTİ HEP BİRLİKTE İNŞA EDİYORUZ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Şeb-i Arus törenlerinin yaklaştığı bugünlerde çok anlamlı bir program gerçekleştirildiğini belirterek, tüm engellilerin Dünya Engelliler Günü’nü kutladı. Gerçek engelin düşüncede, fikirde ve beyinde olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Gerçek engelli olanlar engellileri ikinci sınıf vatandaş görenlerdir. Bugün burada sema yapacak kardeşlerimiz en zor şartlarda bile eğer arzu edilirse, irade sağlam tutulursa nelerin başarılabileceğini bizlere göstermiş olacaklar. Mevlana kenti Konya aynı zamanda şefkat, kardeşlik, sevgi ve barış kentidir. Konya, toplumun her kesimiyle kardeşlik duygularını aynı sofrada paylaşan insanların kentidir. Konya’da engelsiz bir kenti hep birlikte inşa ediyoruz. Bu konuda bizim en büyük yardımcılarımız, yol göstericilerimiz bizzat engelli kardeşlerimiz ve onları temsil eden dernek yöneticilerimizdir” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem ise, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin örnek bir çalışma gerçekleştirdiğini vurgulayarak, sema yapan engellilerin fırsat verilirse neleri başaracaklarını tüm dünyaya gösterdiklerini ifade etti. Erdem, Konya’nın bu konudaki duyarlılığının önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

14 BEDENSEL ENGELLİ SEMA YAPTI

Konuşmaların ardından Konya Büyükşehir Belediyesi Sema Okulu’nda yaklaşık 6 ay eğitim alan 14 bedensel engelli semazenin sema gösterisi başladı. Tekerlekli sandalyelerinde büyük bir huşu içinde sema ayini yapan bedensel engelliler, salonda duygusal bir hava yaşattılar.

Başarıyla tamamlanan sema programından sonra AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Başkan Tahir Akyürek ve AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, bedensel engelli semazenleri tek tek tebrik ettiler.

Programı izleyen Hazreti Mevlana’nın torunu Esin Çelebi Bayru, çok duygulandığını ifade ederek, “Bu kadar his dolu, bu kadar yürekten sema ayinini ilk kez izledim. Onlara ve onları hazırlayanlara teşekkür ediyorum. Bu 14 kişinin daha da artmasını diliyorum” dedi.

Sema yapmaktan çok mutlu olduklarını, bilgi ve becerilerini artırarak daha fazla hoşgörü ve sevgiyi yaşadıklarını kaydeden bedensel engelliler ise, kendilerine engel olunmazsa her şeyi başaracaklarını gösterdiklerini söylediler.

Diğer Haberler
1 Konya Büyükşehir Belediye Meclisi ABD'yi ve İsrail’i Kınadı
2 Dünyaca Ünlü Kalp Cerrahı Mustafa Öz’ün İsmi Bu Parkta Yaşatılacak
3 Şehit Ömer Halisdemir Caddesi Selçuklu’yu Meram’la Buluşturacak
4 Peygamberler Şehri Kudüs’e Sahip Çıkmak Namusumuzdur
5 Japon Heyet Başkan Akyürek’i Ziyaret Etti
6 Yeryüzündeki En Güzel, En Anlamlı Ve En Güçlü Etkinlik
7 Hazreti Mevlana’yı Uluslararası Anma Törenleri Başladı
8 Büyükşehir’den Türk-İslam Kültürüne Hizmet Edecek Bir Yatırım Daha: İrfan Kültür Merkezi
9 Kudüs Üzerinde Oynanan Oyunlara Asla Sessiz Kalmayacağız
10 Uluslararası İslam Sanatları Yarışması Başvuruları Başladı
11Büyükşehir’den Sulama Suyuna Yüzde 40 İndirim
12Başkan Akyürek, Bozkır Yatırımlarını Yerinde İnceledi
13İlçelerimizde Yol Hariç Altyapıya 3 Yılda 1 Milyar Liralık Yatırım Yaptık
14Başkan Akyürek Engelli Dernek Temsilcileri ve Üyeleriyle Buluştu
15Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş’tan Başkan Akyürek’e Ziyaret
16Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Konya’da
17Konya Yeni Yüzyılda Dünyaya Söyleyecek Sözü Olan Bir Şehir
18Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Konya Büyükşehir’e Ödül
19Büyükşehir Tarihi Mekanları Şehre Kazandırıyor
20Selçuk İlkokulu Meram Bölgesine Değer Kattı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 127.725 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 270.712 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır