engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Sosyal Belediyecilikte Türkiye’ye ve Dünyaya Örnek Uygulama: Sosyal Kart  
            Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sosyal belediyecilikte Türkiye’ye ve dünyaya örnek olacak Sosyal Kart uygulamasını hayata geçirdiklerini söyledi. Artık sosyal yardımların ihtiyaç sahiplerine verilecek kartlarla anlaşmalı alışveriş merkezlerinden yapılacağını belirten Başkan Akyürek, “Hemşehrilerimiz, aynı kredi kartlarında olduğu gibi, kartlarına yüklenen para miktarınca gıda, temizlik ve kırtasiye ihtiyaçlarını diledikleri gibi alabilecek. Böylelikle sağ elin verdiğini sol el görmeyecek” dedi.
11.08.2010 14:44 
        Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen Sosyal Kart projesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’ndeki toplantıya dün görev başında şehit olan polis memuruna Allah’tan rahmet, ailesi ve Emniyet camiasına başsağlığı dileyerek başlayan Başkan Tahir Akyürek, tüm İslam aleminin Ramazan ayını tebrik etti. Ramazan ayında tüm dünyada barış, sevgi ve huzurun hakim olmasını dileyen Başkan Akyürek, Konya Belediyeleri olarak Ramazan ayının huzurlu bir şekilde yaşanması için gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

Sosyal belediyecilikte Türkiye’ye ve dünyaya örnek olacak bir uygulamayı hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Akyürek, artık sosyal yardımların gıda paketleri yerine para yüklü kartlarla anlaşmalı alışveriş merkezlerinden yapılacağını söyledi.

SOSYAL BELEDİYECİLİKTE YENİ BİR DÖNEM

Sosyal Kart uygulaması ile sosyal belediyecilikte yeni bir dönemin başladığını vurgulayan Başkan Akyürek, “İki çeşit Sosyal Kart var. Tek kullanımlık ve sürekli kişisel kartlar. Halen Belediyemizden ekmek yardımı alan ailelere sürekli kullanımlık kartlarla gıda yardımı sağlanırken, diğer ihtiyaç sahiplerine de tek kullanımlık kartlar tahsis edilecek. Sosyal Kart, Belediyemize başvuran veya ismi bildirilen ihtiyaç sahiplerine, yapılacak araştırmanın ardından tahsis edilecek. Kart sahipleri, konuyla ilgili yaptığımız ihaleyi kazanan alışveriş merkezinin şubelerinden aynı kredi kartlarında olduğu gibi, kartlarına yüklenen para miktarınca gıda, temizlik ve kırtasiye ihtiyaçlarını diledikleri gibi alabilecek. Böylelikle sağ elin verdiğini sol el görmeyecek” dedi.

KONYA’YA YAKIŞAN BİR UYGULAMA

Yardımların bu uygulama ile amacına ulaşacağını kaydeden Başkan Akyürek, ailenin nüfusuna göre 75, 100 ve 150 TL yüklenecek kartlarla ihtiyaç sahiplerinin daha çok çeşit ve tazelikte ürünü alırken; Belediyenin de tasarruf sağlamış olacağını ifade etti. Konya’ya yakışan bir uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Ramazan ayı vesilesiyle ihtiyaç sahibi olan, iftara yemek hazırlayamayacak durumda olan kardeşlerimize hep birlikte sahip çıkalım. Ramazan’ı yardımlaşma ve paylaşma ayı olarak geçirelim.”

MAHALLELERDE İFTAR YAPACAĞIZ

Ramazan ayında sosyal yardımların yanında kültürel faaliyetlere de yer vereceklerini, 30’a yakın program yapacaklarını hatırlatan Başkan Akyürek, ayrıca bu yıl ilk kez 20’ye yakın mahalle halkıyla hep birlikte iftar yapacaklarını söyledi.

Diğer Haberler
1Sarayönü Atıksu Arıtma Tesisi Tam Kapasite Hizmet Vermeye Başladı
2Çerkes Dilini ve Kültürünü Yaşatacak Kültür Merkezi Törenle Açıldı
3Kudüs İşgal Altındaysa İslam Şehirleri Kendisini Hür Kabul Edemez
4Konya Aşıklar Bayramında Birlik ve Beraberliğe Vurgu Yapıldı
5Muhteşem Eserin İsmini Sen Belirle
6“Ülkeler Arasında Barışın Temsilcileri Olacaksınız”
7Filistin’in ve Kudüs’ün Her Zaman Yanındayız
8Judo ve Para Taekwondo’da Gururumuz Oldular
9Muhtarlar Halkımızla Bütünleşen Bir Anlayışı Temsil Ediyor
10Konya Ampute Futbol Milli Takımını Ağırladı
11Başkan Akyürek’ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Hayırlı Olsun Ziyareti
12UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
13Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
14Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
15Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
16Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
17Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
18Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
19Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
20Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır