engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

İl Halk Kütüphanesi’nin Temeli Törenle Atıldı  
            Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak İl Halk Kütüphanesi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Halk Kütüphanesi’nin kültürel alanda yeni bir sayfa açacağını söyledi. Başkan Akyürek, Türk-İslam medeniyetinin Anadolu’daki ilk devletine başkentlik yapan Konya’yı geçmişi kadar görkemli bir geleceğe adım adım taşıdıklarını ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula, geçmişi her anlamda yaşatan bir şehir olan Konya’dan gurur duyduklarını vurgularken; Konya Valisi Aydın Nezih Doğan da, Konya’nın taşının toprağının kültür ve medeniyet olduğunu söyledi.
02.04.2010 14:15 
        Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür Park içine yaptırılacak İl Halk Kütüphanesi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Törene Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekilleri Prof. Dr. Sami Güçlü ve Hasan Angı, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula, Selçuk Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Dinçer Bedük, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, Konya Barosu Başkanı Hasan Özen, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, Karatay, Selçuklu ve Meram Belediye Başkanları, il müdürleri, meclis üyeleri, muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

ŞEHRİ NAKIŞ NAKIŞ İŞLİYORUZ

Törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kültür Park’a, Selçuklu payitahtı Konya’ya yakışan farklı bir projenin temelini attıklarını belirterek, İl Halk Kütüphanesi’nin kültürel alanda yeni bir sayfa açacağını söyledi. Konya olarak belediyecilikte 3 temel esası her zaman gündemde tutarak ona uygun çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Başkan Akyürek, “Fiziki belediyecilikte şehrimizi baştan başa adeta nakış nakış işliyoruz. Sosyal belediyecilikte doğumdan başlayan ölümden sonra da devam eden hizmetlerle insanlarımızın yanında oluyoruz. Bu konuda birkaç gün önce Sayın Başbakanımızın elinden Konya adına Sosyal Belediyecilik ödülünü aldık. Kültürel belediyecilikte sadece programlar düzenlemek, yayınlar yapmakla kalmıyoruz. Bunların yanında; Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci noktasında şehrin duruşunu, ruhunu tekrar ortaya çıkarmaya gayret eden bir anlayışla çalışıyoruz” dedi.

KONYA’YI GEÇMİŞİ KADAR GÖRKEMLİ BİR GELECEĞE TAŞIYORUZ

Kültür Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirilecek proje kapsamında İl Halk Kütüphanesi’nde ihtiyaç duyulan tüm imkanların yer aldığına ve örnek bir esere imza atıldığına dikkat çeken Başkan Akyürek, Türk-İslam medeniyetinin Anadolu’daki ilk devleti olan Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapan Konya’yı, geçmişi kadar görkemli bir geleceğe adım adım taşıdıklarını ifade etti.

KONYA İLE GURUR DUYUYORUZ

Konya’nın, geçmişin büyüklüğünü, görkemini simgeleyen önemli bir şehir olduğunu dile getiren Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula, geçmişi her anlamda yaşatan bir şehir olan Konya’dan gurur duyduklarını vurguladı. İl Halk Kütüphanesi’nin, kültürel değerlerin yaşatıldığı, geleceğe aktarıldığı bir yer olacağını kaydeden Kula, burada, Türkiye’de ilk kez kağıt kitap ile elektronik kitabı buluşturmayı arzu ettiklerini de kaydetti.

KÜLTÜRE HİZMET EDECEK

AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı, özelliklerinin yanında güzel bir mimariye de sahip olan İl Halk Kütüphanesi’nin hayırlı olmasını dileyerek, bu önemli eserin, kültürün geleceğe taşınması açısından bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Modern zamanlarda kitap ve kütüphanenin insanlara uzak kavramlar gibi algılanmaya başlandığını kaydeden AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Sami Güçlü, Konya İl Halk Kütüphanesi’nde bilgiye ihtiyacı olana imkanların sunulmasını diledi.

TAŞI TOPRAĞI KÜLTÜR VE MEDENİYET OLAN ŞEHİR

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise, Konya’nın taşının toprağının kültür ve medeniyet olduğunu belirterek, sorumlulukları bu açıdan değerlendirmek gerektiğini söyledi. Konya’daki bu kültür ve medeniyetin yedinden inşası konusunda herkesin hemfikir olduğunu belirten Doğan, binlerce yıllık tarihe ve medeniyete sahip çıkmanın önemli olduğunu ifade etti.

SARAYBOSNA SEBİLİ’NİN DE İLK HARCI ATILDI

Konuşmaların ardından protokol üyeleri hep birlikte butonlara basarak Konya İl Halk Kütüphanesi’nin temelini attılar. Protokol üyeleri ayrıca; Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kardeş şehri olan Saraybosna Belediyesi ile birlikte yaptırılan Başçarşı Sebili inşaatının ilk harcını attılar.

YENİ İL HALK KÜTÜPHANESİ

3 kattan oluşacak ve 6,5 milyon TL’ye mal olacak İl Halk Kütüphanesi’nin inşaat süresi 300 gün. Kütüphanede; okuma salonları, internet salonu, çocuk bölümü, okuma terası, engelliler için görsel ve işitsel bölümler, araştırma ve seminer salonları, grup çalışma odaları, süreli yayın bölümü ve açık oturma alanları bulunacak.

Diğer Haberler
1 2. Uluslararası Hat, Tezhip, Minyatür ve Çini Yarışması Sonuçlandı
2 Başkan Altay’a “Stratejik Vizyon Sahibi Siyasetçi” Ödülü
3 Başkan Altay’dan Vali Toprak’a Hayırlı Olsun Ziyareti
4 Başkan Altay Dünya Belediyeler Birliği Eş Başkanlığına Seçildi
5 Dinamik Kavşaklar Trafiği Rahatlattı, Yakıt Tasarrufu Sağladı
6 Büyükşehir’den Üretime ve İstihdama Örnek Proje
7 Hemşehrilerimizle İç İçe Olmak Bize Güç Veriyor
8 Büyükşehir’den Seydişehir’e 5 Yılda 153 Milyonluk Yatırım
9 Başkan Altay Ahırlı ve Yalıhüyük’te Vatandaşlarla Buluştu
10 Büyükşehir’e Uluslararası İdeal Kent Ödülü
11Vali Canbolat’tan Başkan Altay’a Veda Ziyareti
12Başkan Altay: Konyamızı Beraber Geleceğe Taşıyalım
1329 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun
14Bakan Murat Kurum: “Bakanlık Olarak Konya’ya 11,5 Milyarlık Yatırım Yaptık”
15Dijital Şehircilik Zirvesi’nde Konya Anlatıldı
16Benin Büyükelçisi Gomina Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
17Şair Veysel Öksüz Vefatının 25. Yılında Anıldı
18Hep Birlikte Çok Daha Güzel İşler Yapacağız
19Başkan Altay Çeltik ve Yunak’ta Vatandaşlarla Buluştu
20Büyükşehir Abdülhamid’i Anlatıyor
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.121 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 265.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır