engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Benim Kentim Projesi “Kent ve Sanat” Paneli Yapıldı  
            Avrupa Birliği Komisyonu ve İngiltere’nin resmi kültür kurumu olan British Council tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen Benim Kentim konulu kültür ve sanat projesine ev sahipliği yapan 5 şehirden biri olan Konya’da “Kent ve Sanat” paneli düzenlendi.
23.02.2010 16:12 
        Avrupa Birliği Komisyonu ve İngiltere’nin resmi kültür kurumu British Council tarafından Türkiye’de 5 şehirde gerçekleştirilen My City / Benim Kentim projesi kapsamında Kent ve Sanat konulu panel düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’ndaki panele Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Panelle ilgili açış konuşmasını yapan Benim Kentim Proje Direktörü David Codling, Türkiye ve Avrupa’dan 11 şehirde gerçekleştirilen projenin Konya ayağında kamusal alanda sanat konusunun tartışılacağını ifade etti.

KONYA PROJEYE DESTEK VERİYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, panelden Konya adına faydalı sonuçlar çıkacağına inandığını belirterek, Benim Kentim Projesi’ne yerel yönetimler ve mülki idare olarak gereken desteği sağladıklarını vurguladı.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan da, Konya’nın proje kapsamında Türkiye’deki 5 şehirden biri olmasından mutluluk duyduklarını dile getirerek, bunun Konya’nın kültür ve sanatla iç içe bir şehir olduğunu gösterdiğini söyledi.

TARİHİ ESERLERİN YAŞAMASINDA VAKIFLARIN ROLÜ BÜYÜK

İstanbul Teknik Üniversitesi Güzel sanatlar Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Yüksel Demir’in yönettiği panelin ilk konuşmacısı olan Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay, “Devlet ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Kentteki Kültür Hayata Etkileri” konulu sunumunda, toplumla devletin ayrı bir alan olduğunu ve topluma ne ekersen onu biçersin şekliyle bakmanın yanlış olacağını kaydetti. Konya’daki tarihi eserlerin yapılmasında ve bugüne ulaşmasında bir sivil toplum olan vakıfların büyük emeği olduğunu hatırlatan Aktay, “Bugün yaşayan bir Konya kültürü var. Ama bu kültür tüm dünyada olduğu gibi birbiriyle örtüşen yeni bir küresel kültüre dönüşüyor. “ dedi.

“Mekan ve Alan Farkı: Sanatın Kamusal Mekandaki Konumu” başlıklı sunumunu yapan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Akay da, kamusal alanda sanatçıların kullandığı yöntemlerin çağa ayak uydurduğunu, birçok konuda medyanın yapamadığını, fotoğraf makinesi ve kamera kullanarak sanatçıların yaptığını ifade etti.

Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı Geleneksel Türk Müziği Bölümü, Türk Halk Müziği Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Barış Gürkan ise, “Konya Müzik hayatında Mevlevihanelerin Oynadığı Sivil Toplum Örgütü Rolü ve Etkileri” başlığında sunum yaptı.

POLONYALI SANATÇI KONYA PROJESİNİ ANLATTI

Benim Kentim Proje Yönetmeni Esra Sarıgedik Öktem’in proje hakkında verdiği bilgilerin ardından, Konya’da 2 ay kalarak deneyim kazanan Polonyalı sanatçı Joanna Rajkowska Konya ile ilgili projesini açıkladı. Daha Önce Varşova’da gerçekleştirdiği Palmiye Ağacı Projesi’nden örnekler veren Rajkowska, Konya için tasarladığı projesinin Osmanlıca dil teorileri üzerine kurulu olduğunu belirterek, projenin detaylarını paylaştı.

Panel, soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Diğer Haberler
1UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
2Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
3Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
4Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
5Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
6Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
7Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
8Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
9Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
10Nijer Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Akyürek’e Ziyaret
11Meram Son Durak Katlı Yeraltı Otoparkının Temeli Atıldı
12Konya Bilim Festivaline 100 Bin Ziyaretçi
13Kahraman Pilotların Muhteşem Gösterisi Nefes Kesti
14Başkan Akyürek Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına Seçildi
15Tarihi Camileri Gelecek Kuşaklara Aktarıyoruz
16Cumhurbaşkanımız Himayesinde Konya’da Aşure Dağıtıldı
17Büyükşehir’den Beyşehir’e 220 Bin Metrekarelik Fidanlık
18İslam Düşünce Atlası Projesi Hayata Geçiriliyor
19Konya’ya Hizmet Etmek Herkese Nasip Olmaz
20Öğrenciler Elkart İle 3 Gün Ücretsiz Ulaşımdan Memnun
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır