engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

736’ncı Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri Sona Erdi  
            Hazreti Mevlana’nın 736’ncı Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri Şeb-i Arus ile sona erdi. Çok sayıda yerli ve yabancı devlet adamının katıldığı törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün tüm dünyada insanı hiçe sayan, maddeyi kutsayan, güç ve iktidarı tek güç zanneden otoriter felsefelerin insanlığın başına bela olduğunu belirterek, “Mevlana’nın güçlü sesi dünyanın her yerinde yankılanıyor. Bizler de Konya’dan dünyaya sesleniyor, insanlığın huzur arayışına gece gündüz çalışarak katkıda bulunuyoruz. Ülkemizde de birliğimizle, kardeşliğimizle bunu yaşayarak dünyaya yaymaya çalışıyoruz” dedi.
18.12.2009 12:41 
        Bu yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında kutlanan Hazreti Mevlana’nın 736’ncı Vuslat Yıldönümü Anma Etkinleri Şeb-i Arus töreni ile sona erdi.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene; Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Haris Slajdzic, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukcu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Devlet Bakanı Egemen Bağış, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye’deki AB büyükelçileri, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile yerli ve yabancı çok sayıda davetli katıldı.

50’DEN FAZLA ÜLKEDEN KONUĞU AĞIRLADIK

Törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 50’nin üzerinde ülkeden misafiri Konya’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, aşkın ve inancın şehri, sevginin, hoşgörünün, barışın merkezi Konya’nın şimdiden gelecek yılki programları özlemle beklemeye başladığını söyledi.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, çeşitli dil ve dinlerden binlerce insanı bir araya getiren Hazreti Mevlana’nın mesajlarının doğru okunması gerektiğini ifade etti.

YARADANA SEVGİ, YARATILANA HOŞGÖRÜ

700 yıl önceki düşünceleri ile bugün hala saygıyla anılan Mevlana’nın büyük bir düşünür olduğunu kaydeden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, O’nun insanlığı diline, inancına ve meşrebine göre ayırmadığını hatırlatarak, Mevlana’nın yaradana duyduğu sonsuz sevgi ve yaratılana duyduğu sonsuz hoşgörü ile bugün hala sevgiyle anıldığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da, Anadolu coğrafyasının tarih içinde yetiştirdiği en önemli isimlerden olan Mevlana’nın her inançtan ve görüşten insanı etkileyebildiğini kaydetti. İslam’ı terörle bağdaştırmak isteyenlerin karşılarında en sağlam dayanak olarak Mevlana’yı bulacaklarını belirten Baykal, Mevlana’nın 72 milleti eşit bilerek bir hoşgörü anlayışını ortaya koyduğunu dile getirdi.

BURADA EN KATI YÜREKLER ERİR

8 asırdır, görkemli nazarı bu topraklarda olan, ışığı Anadolu coğrafyasını aydınlatan Mevlana’yı yad etmek için Konya’da bulunduklarını belirterek konuşmasına başlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mevlana’nın aşk dolu, sevgi dolu yolunun bugün kendilerinin de yolu olduğunu vurguladı. Her yıl Aralık ayında Konya’ya geldiklerinde manevi iklimde yüreklerin aydınlanıp gönüllerin ferahladığını belirten Başbakan Erdoğan, “Çünkü burada Mevlana’nın hakikate, hakkaniyete, adalete çağıran, bir ney gibi inleyen sesi duyulur. Biz o sese kulak vererek millet olmanın, çokluk içinde birlik olmanın ruhuna ereriz. Burada en katı yürekler erir. Burada söz yerini manaya bırakır” dedi.

MEVLANA HERKESİ AYNI KAPIYA ÇAĞIRDI

Mevlana’da kin ve nefrete yer olmadığını kaydeden Başbakan Erdoğan, onun mefkuresinin bugün insanlığın hasretini çektiği mefkure olduğunu ifade etti. Mevlana’nın İslam’a çeşitlilik katmadığını, İslam’ın önüne ve arkasına başka sıfat yakıştırılamayacağını belirten Başbakan Erdoğan, “Mevlana, aşkıyla gönüller fethetti İstikametinden, doğru yolundan ayrılmadan, kimseyi ötekileştirmemenin çağrısını 800 yıl önce yaptı ve ‘Ne olursan ol gel’ diyerek herkesi aynı kapıya çağırdı. Bu yüzden sesi yüzyılları aşarak bugünlere ulaştı” diye konuştu.

İNSANLIĞIN HUZUR ARAŞIYINA KATKIDA BULUNUYORUZ

Hazreti Mevlana’nın yaktığı kandilin bugün yollarını aydınlattığını kaydeden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: “Bugün bütün dünyada insanı, insan hayatını hiçe sayan, maddeyi kutsayan, güç ve iktidarı tek güç zanneden otoriter felsefeler bir bir insanlığın başına bela olurken; Mevlana’nın güçlü sesi dünyanın her yerinde yankılanıyor. Bizler de Konya’dan dünyaya sesleniyor, insanlığın huzur arayışına gece gündüz çalışarak katkıda bulunuyoruz. Ülkemizde de birliğimizle, kardeşliğimizle bunu yaşayarak dünyaya yaymaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sanatçı Ahmet Özhan, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde konser verdi. Konserden sonra gerçekleştirilen sema töreni ile 736’ncı Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri programı sona erdi.

Diğer Haberler
1 Başkan Akyürek Sektör Temsilcilerini Eş Zamanlı Açılan 4 Fuara Davet Etti
2 Başkan Akyürek 300 Adıyamanlı Öğrenci ile Buluştu
3 “Dünya Kültür Pilot Şehri Konya” Toplantısı Yapıldı
4 Şehrim 2023 Projesi’nin Final Programı Gerçekleştirildi
5 Konya Eş Zamanlı Olarak 4 Fuara Birden Ev Sahipliği Yapıyor
6 Haydi Bil Bakalım Bilgi Yarışması’nda Kazanan Okullar Ödüllerini Aldı
7 Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışması’nda Dereceye Giren Belediyeler Ödüllerini Aldı
8 Şehrim 2023 Projesi Çalıştayı Yapıldı
9 Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyesi Başkanlardan Konya Büyükşehir’e Ziyaret
10 Tarihi Osmanlı Buğday Pazarı Yeraltı Katlı Otoparkı Bedesten Bölgesine Nefes Aldırdı
11“Altınbaşak” Tarım Şehirleri Yarışması Ödülleri Veriliyor
12Meram Gümüştepe’ye Seyir Terası ve Kır Kahvesi Yapılıyor
13Konya Kültürümüzü ve Değerlerimizi Tanıtan Önemli Bir Şehir
14Başkan Akyürek: Şehirlerimizin 2023’e Güçlü Bir Şekilde Hazırlanması Gerekiyor
15Müslüman Ülkelere Su Ve Atıksu Yönetimi Eğitimleri Veriliyor
16Konya’da Sakura Zamanı
17Türk Yıldızları ve Solo Türk’ten Muhteşem Gösteri
18Büyükşehir Meclisi Avrupa Şampiyonu Ampute Milli Takımını Ödüllendirdi
19Okçular Kalehan Ecdat Bahçesi’nde Hünerlerini Sergiliyor
20Başkan Akyürek 14 Yıllık Hizmet ve Yatırımları Anlattı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır