engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Kültürel Koruma ve Yol Haritası Paneli Yapıldı  
            Türkiye Tarihi Kentler Birliği Konya Buluşması’nın ikinci gününde “Kültürel Koruma ve Yol Haritası” paneli düzenlendi. Panelin oturum başkanlığını yapan Türkiye Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, birlik olarak tarihe sahip çıkıp doğal mirası koruduklarını; ancak somut olmayan mirasın kaybolmaya yüz tuttuğunu belirterek, kültürel mirasın mutlaka kayıt altına alınmasını istedi. “Konya; Planlı Bir Kent, Zengin Bir Kültürel Miras” konulu bir sunum yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, planlı yapılaşması ile örnek olan Konya’da tarihi dokunun ve kültürel mirasın zenginleştirileceği bir dönemin başladığını ifade etti.
26.09.2009 16:01 
        Konya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Tarihi Kentler Birliği Konya Buluşması’nın ikinci gününde “Kültürel Koruma ve Yol Haritası” konulu panel düzenlendi.

Dedeman Otel'de düzenlenen panele; Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Merkez Valisi Kayhan Kavas, Danıştay Üyesi Temel Koçaklar, AK Parti Konya milletvekilleri, Türkiye Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı ve Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma (ÇEKÜL) Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Türkiye Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile birliğe üye belediye başkanı ve belediye yöneticileri katıldı.

KÜLTÜREL MİRASA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Panelin oturum başkanlığını yapan Türkiye Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, toplantılarda tarihi kentlerin geleceği ile ilgili bir yol haritası çizmeye çalışacaklarını belirterek, bu buluşmalarda sadece insanları değil; kültürleri, sevgiyi, bilgiyi, siyaseti ve birikimi de bir araya getirdiklerini söyledi. Türkiye’de son yıllarda global kültür denilen bir akımın geleneksel kültürü tehdit eder hale geldiğini dile getiren Özhaseki, şunları söyledi: “Rengarenk bir atmosferden sıradan bir kültüre, herkesin ezildiği bir kültüre gidişte tehlike var. Koruduğumuz tarihi varlıklar ayakta kalıyor ama bizi biz yapan değerler bir müddet sonra yavaş yavaş unutulmaya yüz tutuyor. TKB olarak bizler bir sorumluluk üstlendik. Tarihimize ve doğal mirasa sahip çıkıyoruz. Ama somut olmayan kültürel mirasımız kayboluyor. Bunları kayıt altına almazsak 10 sene sonra bunu bilenler de kaybolacak.”

TARİHİ DOKUNUN ZENGİNLEŞTİRİLECEĞİ BİR DÖNEM YAŞANIYOR

Panelde, “Konya; Planlı Bir Kent, Zengin Bir Kültürel Miras” konulu bir sunum yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın Türkiye’deki planlı şehirlerin başında geldiğini belirterek, Konya’da 40 yıldan fazla zamandır oluşan planlı yapılaşma geleneğinin şehrin önünü açtığını kaydetti. Gecekondusuz ve planlı yapılaşan, alt yapısı yüzde 98 oranında tamamlanmış olan Konya’nın bunu geçmişte yapılan çalışmalara borçlu olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Bu topraklar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Biz, bu medeniyetlerin mirasçılarıyız. Bu birikime uygun bir temsili mutlaka ortaya koymak zorundayız” dedi. Konya’daki tarihi yapılar ve restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi’nin Mevlana Kültür Vadisi Projesi’nin ayrıntılarını anlattı. Konya’daki 400’e yakın tescilli yapının büyük kısmının Mevlana Kültür Vadisi Projesi’nin geceçeği bölgelerde olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Konya’da tarihi dokunun ve kültürel mirasın zenginleştirileceği bir dönemin başladığını ifade etti.

TARİHİ KENTLERİN YOL HARİTASI

ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Göksu ise, “Kentlerin ve TKB’nin Kültür Öncelikli Yol Haritası” konulu konuşmasında, 2010 yılının önemine dikkat çekti. 2010 yılının ÇEKÜL Vakfı’nın 20’nci, Türkiye Tarihi Kentler Birliği’nin ise 10’uncu kuruluş yılı olacağını vurgulayan Göksu, bunun Türkiye’deki tarihi ve kültürel mirasın korunması açısından önemli olduğunu söyledi. TKB’nin bugüne kadar yaptığı çalışmaları “5B” prensibi ile değerlendiren Göksu, bunların bilgilendirme, bilinçlendirme, buluşmalar, başarı ve bakış açısı olduğunu anlattı. Türkiye Tarihi Kentler Birliği’nin yol haritasının ayrıntılarını anlatan Göksu, tarihi ve kültürel değerlerin korunması için Koruma Fonu’nun mutlaka oluşturulması gerektiğini kaydetti.

TKB KİMLİK BİRLİĞİDİR

Türkiye Mimarlar Odası Eski Genel Başkanı Oktay Ekinci, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü’nün gündem dışı konuşmalarının ardından toplantının değerlendirmesini yapan Türkiye Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Konya’da bir araya gelen topluluğun Türkiye’nin geleceği ile ilgili çok anlamlı mesajlar verdiğini vurguladı. Türkiye Tarih Kentler Birliği’nin 10 yıl önceki hedeflerini aşarak büyük bir yükü omuzladığını kaydeden Sözen, “Kamu, yerel, sivil ve özel birlikteliği ortak bir gelecek içir birlikte hareket ediyor. Çünkü Türkiye Tarihi Kentler Birliği kimlik birliğidir. Yalnızca 250 üye değil, ortak akıl herkesi bir arada toplamaktadır” dedi.

Dedeman Otel’deki panelin ardından misafirler Konya’daki tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret etti.

Diğer Haberler
1 Konya’da 15 Temmuz Anma Programları Başladı
2 Sabah Namazına Ellerinde Bayrak Dillerinde Dua ile Geldiler
3 15 Temmuz Bağımsızlık Mücadelemizin Aynasıdır
4 Başkan Altay: Gönül Belediyeciliği Yapıyoruz
5 Cuma Buluşmalarımız Hizmet Bereketimizi Artırıyor
6 Özbek Heyetten Başkan Altay’a Ziyaret
7 Diyanet İşleri’nden Başkan Altay’a Ziyaret
8 Başkan Altay, Şehit Ömer Halisdemir Caddesi’ndeki Çalışmaları İnceledi
9 Kudüs Direnişinin Sembol İsmi Cüneydi Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
10 55 Havuz ve Aquapark Konyalı Çocukları Bekliyor
1115 Temmuz’da Konya’da Toplu Ulaşım Ücretsiz
12Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’na Yoğun İlgi
13Haydi Çocuklar Hem Eğlenin Hem Yüzme Öğrenin
14Türkiye’nin En Modern Hayvan Barınaklarından Biri Konya’da
15Büyükşehir Tarımsal Destekleme Kayıtları Başladı
16Büyükşehir Tarım Arazilerini Suya Kavuşturuyor
17Konya’da Her Gün 61 Bin Çocuk Sabah Namazında Buluşuyor
18Konya, 8. Mevlana Şiir Şöleni’nde Şiire Doydu
19Başkan Altay Gazze Caddesi’ndeki Çalışmaları İnceledi
20Başkan Altay Sadreddin Konevi Camii’nde Vatandaşlarla Buluştu
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır