engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Türkiye Tarihi Kentler Birliği Konya Buluşması Başladı  
            Türkiye Tarihi Kentler Birliği’nin Konya Buluşması, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde başladı. Mevlana Gül Bahçe'de düzenlenen gala ile başlayan program, aralarında Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanları'nın da bulunduğu Türkiye'deki 400'ü aşkın yöneticiyi bir araya getirdi. Programda misafirlere hitap eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Dünya Tarihi Kentler Birliği'nin ardından Türkiye Tarihi Kentler Birliği'nin de Konya'da toplanmasının hem şehir hem de katılımcılar açısından son derece faydalı olacağını belirtti. Mevlana Müzesi'ni ziyaret eden konuklar, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen 6. Uluslar Arası Mistik Müzik Festivali'ne de katıldı.
26.09.2009 10:10 
        25-27 Eylül tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilecek Türkiye Tarihi Kentler Birliği programların açılış programı Mevlana Müzesi Gülbahçe’de yapıldı.

Mevlana Müzesi'ni ziyaret ederek başlayan programa; Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti Konya Milletvekilleri, Bartın, Eskişehir, Muğla, Uşak, Kayseri ve Merkez Valileri, Danıştay Üyesi Temel Koçaklar, Türkiye Tarihi Kentler Birliği ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile çok sayıda kaymakam, belediye başkanı ve belediye yöneticisi katıldı.

TOPLANTI ŞEHRİMİZ AÇISINDAN FAYDALI OLACAK

Programın açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye Tarihi Kentler Birliği'nin Konya’da toplanmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, geçtiğimiz yıl Dünya Tarihi Kentler Birliği toplantılarında da 54 ülkeden 500’ün üzerinde belediye başkanı ve yöneticisini ağırladıklarını hatırlattı. Bu toplantıda alınan kararların tarihi ketler için çok önemli olduğunu belirten Başkan Akyürek, “Toplantılardan Konya olarak çok istifade ettik. O zaman başlayan kardeşlik ilişkileri bugün de artarak devam ediyor. Şimdi de Türkiye Tarihi Kentler Birliği’nin toplantısının tüm katılımcılar ve Konya’mız açısından son derece faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

BU BİRLİKTELİK GELECEĞİN ORTAK DİLİNİ OLUŞTURACAK

Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen topluluğun; doğruların yarınlarına aktarılması için toplandığını söyledi. Büyük kentlerin büyük düşündüğünü vurgulayan Sözen, “Günümüzde büyük kentler büyük göçlerin ağır bedelini ödeyerek tarihinden uzaklaşmış olabilir. Ama bu birliktelik geleceğin ortak dilini oluşturacaktır. Somut-soyut tüm miras bizimdir düşüncesi ile bu toplantıları yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

YENİ DÖNEMDE YENİ MİSYONLA YOLA DEVAM

Konya Buluşması’nda Türkiye Tarihi Kentler Birliği’nin gelecekte atacağı adımların planlanacağını kaydeden Türkiye Tarihi Kentler Birliği ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise, hızla değişen dünyada yeniliklere ayak uydurmanın zorlaştığını kaydetti.

TARİH VE KÜLTÜR İNSANLIĞIN EN BÜYÜK HAZİNESİDİR

Yerel yönetimleri güçlü olan ülkelerde demokrasi, insan hakları ve evrensel hukuk normlarının iyi işlediğini söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, kentlerin ortak sorunlarının böyle organizasyonlarda dile getirmesinin daha gelişmiş şehirlerin oluşmasına katkı yapacağını belirtti. Belediyecilik alanında yeni yapılaşmalar olurken tarihi dokunun korunmasına özen gösterilmesini önemsediklerini belirten Tanrıverdi, “Şehirlerimizde sadece kuru bir tarih ve kendi halinde bir kültür değil; bir milletin geçmişi ile geleceğe yön verecek bilgiler de yatmaktadır. Biz bunları doğru okuyup yarınlara taşımazsak bizden sonraki nesillere bırakacak neyimiz olabilir ki? Geçmişine sahip çıkmayan toplamlar geleceklerini doğru kurgulayamaz. Tarih ve kültür insanlığın en büyük hazinesidir. İnsanlığın kültürel mirasını en güzel şekilde korunmasına katkı sağlayan birliğin faaliyetlerinde başarılar diliyorum” dedi.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan da, tarih ve kültüre yaptığı katkılar nedeniyle ÇEKÜL Vakfı ile Türkiye Tarihi Kentler Birliği’ne teşekkür ederek, var olan tarihi eserlerin kazanımı için yerel yönetimlerin büyük çabaları olduğunu, bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

Toplantının ardından misafirler, Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 6. Uluslararası Mistik Müzik Festivali’ne katıldı. Türkiye Tarihi Kentler Birliği Konya Buluşması 26 Eylül Cumartesi günü Dedeman Otel’de yapılacak Meclis toplantısı, Kültürel Koruma ve Yol Haritası konulu panel ve şehir gezisi ile devam edecek.

Diğer Haberler
1 Konya ve Kahramanmaraş Medeniyetimizin Temel Şehirleridir
2 Binlerce Öğrenci Tarihi ve Kültürel Değerlerimizi Yakından Tanıyor
3 AK Parti İl Danışma Meclisi ve Vefa Programı Düzenlendi
4 Her Hafta Sonu “Sema”da Buluşalım
5 MUBİS Muhtarlara Büyük Kolaylık Sağlıyor
6 Medeniyetimize ve Mirasımıza Çok İyi Sahip Çıkmalıyız
7 Dualarımız Kahraman Mehmetçik İçin
8 Yeni Dönemde Şehir Kimliği ve Estetiği Ön Planda Olacak
9 Alo 153 ile Kapımız Her Zaman Açık
10 Büyükşehir’in Canlı Yayın Kameralarına Büyük İlgi
11Ankara’da Konyalılar Buluşması Yapıldı
12Tarihi Eserler Büyükşehir Koruması Altında
13Büyükşehir’den Hafızlar İçin Daru’l Huffaz
14Konya’nın Tarihi Dokusu Belediye Başkanlarını Etkiledi
152002’den Bugüne Ülkenin Tarihini Değiştirdik
16AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya: Konya Planlamada Örnek Şehir
17AK Parti Yerel Yönetimler İç Anadolu Bölge Toplantısı Konya’da “Millete Hizmet Sevdamız Bizi Her Zaman Diri Tutuyor”
18Tarihi Alaaddin Camii’nin Restorasyonu Tamamlanan Doğu Bölümü İbadete Açıldı
19“Yeşil İçinde Konya” İçin Çalışıyoruz
20Konya’daki Bütün Camilerde Türk Bayrağı Dalgalanacak
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır