engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Makedonya ve Bosna Hersek’ten Gelen Öğretmenler KOMEK’te Eğitim Gördü  
            Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Bosna Hersek ve Makedonya’da açılan meslek edindirme kurslarından mezun olup aynı kurslarda öğretmen olarak çalışmaya başlayan 12 kişi Konya’daki KOMEK’lerde eğitim gördü. Yurtdışında açtıkları merkezlerin ülkeler arasında dostluk köprülerini güçlendirdiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 12 öğretmene görevlerinde başarılar diledi. Bosna Hersek ve Makedonya’dan gelen öğretmenler ise, eğitim gördükleri kurslarda öğretmen olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ettiler.
16.08.2009 10:40 
        Konya Büyükşehir Belediyesi ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’in Saraybosna, Makedonya’nın Üsküp, Kalkandelen ve Gostivar şehirlerinde açılan meslek edindirme kurslarından mezun olup aynı kurslarda öğretmen olarak çalışmaya başlayan 12 kişi Konya’daki KOMEK’lerde bir hafta eğitim gördü.

Bosna Hersek ve Makedonya’daki kurslarda ebru, çini, takı tasarımı, ahşap boyama ve kurdele nakışı branşlarında sertifika alarak Konya’da eğitimlere katılan öğretmenler, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret ederek tablo hediye ettiler.

DOSTLUK KÖPRÜLERİ GÜÇLENİYOR

Makedonya, Bosna Hersek ve İspanya’ya KOMEK merkezleri açarak diğer şehirlere öncülük yaptıklarını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bu merkezler sayesinde ülkeler arası dostluk köprülerinin güçlenerek devam ettiğini söyledi. Kurslarda geleneksel Türk el sanatlarının öğretildiğini vurgulayan Başkan Akyürek, Bosna Hersek ve Makedonya’dan Konya’ya gelen 12 öğretmene görevlerinde başarılar diledi.

KONYA BİZİ ÇOK ETKİLEDİ

KOMEK’te çeşitli kurslara katılan Makedonyalı öğretmenlerden Seyhan Sabani, 8 ay süren kurslara katıldıklarını kaydederek, “Konya’dan gelen öğretmenler bizleri eğitti. Şimdi bizim de öğrencilerimiz oldu. Çok mutluyuz” dedi. Konya’nın beklediklerinden daha güzel bir şehir olduğunu ve kendilerini çok etkilediğini dile getiren Sabani, kurslarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Saraybosna’dan gelen Halima Cakâl, kurslar sayesinde hem iki ülke arası ilişkilerin geliştiğini, hem de yeni dostluklar edindiklerini vurgulayarak, kendi ülkesinde de KOMEK’lerdeki gibi bir ortam oluşması için çalıştıklarını ifade etti.

Saraybosnalı bir diğer öğretmen Nevresa Ahatovic ise, kurslar sayesinde Konya, Makedonya ve Saraybosna arasında çok güzel bir işbirliği geliştiğini hatırlatarak, kursların devamı için eğitim alarak ders vermeye başladıklarını söyledi.

KURSLARDAN 500 KİŞİ MEZUN OLDU

Saraybosna’da 2007, Makedonya’da ise 2008 yılında açılan kurslarda öğrencilere ebru, çini, takı tasarımı, ahşap boyama ve kurdele nakışı dersleri verildi. Kurslardan bugüne kadar 500 öğrenci mezun oldu. Kurslar ilk açıldığında Konya’dan giden öğretmenler, görevlerini kurslardan mezun olan 12 öğretmene devrettiler.

Diğer Haberler
1 Bakan Çavuşoğlu: Konya Türkiye’nin Gözbebeğidir
2 Konya’nın Geleceğine Yatırım Yapıyoruz
3 Büyükşehir Kurban Bayramı’na Hazır
4 Güle Oynaya Camiye Gel Projesinde Bisikletler Yerli Olacak
5 Ülke Olarak Ekonomik Savaştan Mutlaka Galip Çıkacağız
6 15 Kilometrelik Ereğli-İvriz Yolu Hizmete Girdi
7 Mahalle Yollarında Standart Yükseliyor
8 Kadı İzzetin Camii Restorasyonu Tamamlandı
9 “Bütün Müslümanlar Kudüs’ü ve El Halil’i Ziyaret Etmeli”
10 UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı Konya’da Yapılıyor
11 “Şehir İstişareleri Hizmet Planlamasında Yol Gösteriyor”
12Şehrimiz İçin Birlikte Hareket Etmeye Devam Edeceğiz
13Sokak Hayvanları İçin Bir Kap Yemek Bir Kap Su
14Başkan Altay, Teşekkür Etti: Konya'ya TOKİ Müjdesi
15Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile Sağlık Bakanı Koca Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
16Cuma Buluşmalarımız Şehrimize Katkı Sağlıyor
17Şehir İstişareleri ile Birlikteliğimizi Pekiştiriyoruz
18Başkan Altay, Şehir İstişarelerinde Sarraflarla Buluştu
19Başkan Altay, Esnaf Odalarının Başkanlarını Ziyaret Etti
20Büyükşehir’den Hotamış’a 16 Derslikli İmam Hatip Lisesi
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır