engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

İspanya’ya KOMEK Kursu Açıldı  
            Konya Büyükşehir Belediyesi, Bosna Hersek ve Makedonya’nın ardından İspanya’nın başkenti Madrid’de de KOMEK kursu açtı. Türk el sanatlarının öğretileceği kursları diğer Avrupa başkentlerinde de açmayı planladıklarını kaydeden Başkan Akyürek, projenin kültürleri bir araya getireceğini söyledi.
21.02.2009 13:53 
        Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İspanya'nın başkenti Madrid'de 4 branşta el sanatı kursu açtıklarını, bu kursları diğer Avrupa başkentlerinde de açmayı planladıklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 2004 yılında KOMEK adıyla yeniden yapılandırılan Konya Meslek Edindirme Kursları’nın 106 branşa ulaşarak bugüne kadar 50 bine yakın kişiye kurs verdiğini hatırlatan Başkan Akyürek, Konya'da meslek sahibi olmak ve geleneksel el sanatlarını öğrenmek isteyenlerin tercih ettiği kurslarda elde edilen başarıları, Türk kültürünü yaygınlaştırmak ve tanıtmak adına yurt dışına taşıdıklarını belirtti.

Yurtdışı KOMEK’lerin ilkini Bosna Hersek'te açtıklarını, daha sonra Makedonya’nın 3 şehrinde farklı branşlarda kurslar açtıklarını kaydeden Başkan Akyürek, bu ülkelerde açılan kurslardan şu ana kadar 2 bin 100 kişi mezun olduğunu söyledi.

MADRİD’E KOMEK KURSU AÇILDI

Bu çalışmaların ardından Türk el sanatları kültürünü Avrupa'ya taşımak için yeni bir açılım içine girdiklerini anlatan Başkan Akyürek, son olarak İspanya'nın başkenti Madrid'de çini başta olmak üzere 4 branşta el sanatları kursu açtıklarını belirtti. Madrid'de açılan kursta çini, takı tasarımı, ahşap boyama ve kurdele nakışı branşlarının yer aldığını dile getiren Başkan Akyürek, “Türk-İspanya Dostluk Grubu ile ortaklaşa yaptığımız çalışma sonunda KOMEK'te görevli 2 öğretmenimiz Madrid'e gitti. Burada yer ayarlanması ve yapılan duyurular sonrasında kurslarımızı açmış olduk'' dedi.

KÜLTÜRLER BİR ARAYA GELECEK

Başkan Akyürek, Madrid'deki kurslara ileride ebru sanatının da ilave edileceğini, bu çalışmanın Madrid dışında Konya'nın kardeş şehri Kurtuba’da da başlatılmasını planladıklarını anlattı. Bir moda merkezi olan Madrid'de bu kursların yoğun ilgi göreceğini tahmin ettiklerini vurgulayan Başkan Akyürek, şunları kaydetti: “Madrid'de açılan 4 el sanatları branşında ilk etapta 160 kursiyer eğitim görecek. Bu çalışmamızda, zengin Türk el sanatlarının, Avrupa'daki sanat dalları arasında yer almasını sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca bu çalışmada kültürler bir araya gelecek. Türk el sanatlarının Avrupa başkentlerine taşınma işini, Medeniyetler İttifakı çalışmaları içinde tamamlanması gereken parçalardan biri olarak görüyoruz. Çünkü bu çalışmamız İspanya ile sınırlı kalmayacak. Bu kursları diğer Avrupa başkentinde de açmayı planlıyoruz. Bu konudaki ciddi hazırlıklarımız devam ediyor.”

İspanya Kraliçesi Sophia'nın 2007 yılında Konya'yı ziyaretin ardından İspanya ile ilişkilerin daha da arttığını belirten Başkan Akyürek, yapılan bu çalışmalarla ilişkilerin daha iyi noktalara geleceğini umduklarını da sözlerine ekledi.

Diğer Haberler
1 Yeni Köprülü Kavşaklar Şehrimize Hayırlı Olsun
2 Başkan Altay: Çocuklarımız Geleceğin Türkiye’sini İnşa Edecek
3 10. Büyükelçiler Konferansı Konya Toplantısı Yapıldı
4 Bakan Çavuşoğlu: Konya Türkiye’nin Gözbebeğidir
5 Konya’nın Geleceğine Yatırım Yapıyoruz
6 Büyükşehir Kurban Bayramı’na Hazır
7 Güle Oynaya Camiye Gel Projesinde Bisikletler Yerli Olacak
8 Ülke Olarak Ekonomik Savaştan Mutlaka Galip Çıkacağız
9 15 Kilometrelik Ereğli-İvriz Yolu Hizmete Girdi
10 Mahalle Yollarında Standart Yükseliyor
11Kadı İzzetin Camii Restorasyonu Tamamlandı
12“Bütün Müslümanlar Kudüs’ü ve El Halil’i Ziyaret Etmeli”
13UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı Konya’da Yapılıyor
14 “Şehir İstişareleri Hizmet Planlamasında Yol Gösteriyor”
15Şehrimiz İçin Birlikte Hareket Etmeye Devam Edeceğiz
16Sokak Hayvanları İçin Bir Kap Yemek Bir Kap Su
17Başkan Altay, Teşekkür Etti: Konya'ya TOKİ Müjdesi
18Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile Sağlık Bakanı Koca Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
19Cuma Buluşmalarımız Şehrimize Katkı Sağlıyor
20Şehir İstişareleri ile Birlikteliğimizi Pekiştiriyoruz
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır