engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

735’inci Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri Şeb-İ Arus İle Sona Erdi  
            Hazreti Mevlana’nın 735’inci Vuslat Yıldönümü Anma Etkinleri Şeb-i Arus töreni ile sona erdi. Törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mevlana hoşgörüsü ile yoğrulan Anadolu topraklarında hiçbir topluluğun ırkından, kimliğinden, dininden dolayı ötekileştirilmediğini söyledi. Mevlana’nın öğretisinde tüm insanlık için sevgi temennisi olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, tüm insanlığa seslenerek, “Hepimizi kuşatan aynı gökkubbe, hepimizi ısıtan aynı güneş, hepimizi ıslatan aynı yağmur, hepimizi doyuran aynı topraktır. Bizim dünyamız geniştir, gel” dedi.
18.12.2008 12:25 
        Hazreti Mevlana’nın 735’inci Vuslat Yıldönümü Anma Etkinleri Şeb-i Arus töreni ile sona erdi.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Dubai Prensi Şeyh Macid, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Milletvekilleri, Konya Valisi Osman Aydın, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile yerli ve yabancı çok sayıda davetli katıldı.

DÜNYANIN SEVGİYE İHTİYACI VAR

Törenden önce konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bugün dünyanın Hazreti Mevlana ve onun fikirlerine her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu belirterek, Konya’ya ve Mevlana’ya gösterilen ilginin bunun göstergesi olduğunu ifade etti. Başkan Akyürek, insanlığın ihtiyacı olan sevgi, barış ve hoşgörü felsefesinin yeryüzünün dört bir yanında hakim oyması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi.

Her yıl uluslar arası birçok organizasyonu başarıyla gerçekleştiren Konya’nın, Mevlana’yı sadece anmaya değil, anlamaya yönelik programlara da önem verdiğini dile getiren Konya Valisi Osman Aydın, tüm insanlığı kucaklayan Mevlana’nın kıyamete kadar insanlığa uzanan müjdeli bir el olduğunu kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir insan için vefatından 735 yıl geçtikten sonra artan bir coşkuyla anılmanın büyük bir bahtiyarlık olduğunu kaydederek, Mevlana’nın tüm kainatta birliğe koşan bir gönül eri olduğunu, onun fikirlerinin medeniyetler ittifakının yolunu aydınlattığını ifade etti.

MEVLANA İNSANLIĞIN YOLUNU AYDINLATIYOR

Mevlana ateşinin 735 yıldır insanlığın yüreğini ısıtıp yolunu aydınlattığını vurgulayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da, Batı dünyasının Orta Çağ karanlığını, din ve mezhep çatışmalarının yaşadığı dönemde Mevlana, Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre’nin insanları sevgi, barış ve kardeşliğe çağırdığını hatırlattı. Bu anlayışın temelinde tasavvuf fikrinin olduğunu kaydeden Baykal, “İslam dinini terörle anmak isteyenler karşılarında Mevlana’nın hoşgörü temelindeki İslami tasavvuf anlayışı ile karşılaşırlar” dedi.

BU COĞRAFYADA KİMSEYE AYRIMCILIK YAPILMADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, Mevlana hoşgörüsü ile yoğrulan Anadolu topraklarında asırlar boyunca farklı dinlerin temsilcilerinin huzur ve güven içinde yaşadıklarını anımsatarak, hiçbir topluluğun kimliğinden, dininden ötürü ötekileştirilmediğini söyledi. Anadolu coğrafyasında hiçbir semavi dinin temsilcisinin karikatürize edilmediğini, yanlış yapanların destek görmediğini belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: “Bunlar Mevlana ve onun gibi sevgiyi, barışı, adaleti öne çıkaran alimlerimizin kılavuzluğunda gerçekleşti. İslam’ı terörle özdeşleştirmeye çalışanları, herşeyden önce İslam düşünürü Mevlana’yı okumaya ve anlamaya çağırıyorum. Bu anlamda, Mevlana’nın ölümsüz eseri Mesnevi’yi 17 ayrı dünya diline tercüme eden Konya Büyükşehir Belediyesi’ni de tebrik ediyorum.”

HEPİMİZİ ISITAN AYNI GÜNEŞTİR

Mevlana’nın öğretisinde tüm insanlık için sevgi temennisi olduğunu belirten Başkan Erdoğan, günümüz dünyasını bombalarla, tanklarla şekillendirmeye çalışanların insanlara korku ve acıdan başka bir duygu tattırmadığını söyledi. Mevlana’nın bıraktığı mirasın tüm dünyayı sardığına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, “Farklı dinlere, dillere mensup binlerce insan, onun eserlerinde insan olmanın anlamını her geçen gün daha fazla anlamaya başlıyor. Buradan tüm insanlığa ‘Hepimizi kuşatan aynı gökkubbedir, hepimizi ısıtan aynı güneş, hepimizi ıslatan aynı yağmur, hepimizi doyuran aynı topraktır. Bizim dünyamız geniştir, gel’ diyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra, sanatçı Ahmet Özhan, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde konser verdi. Konserden sonra gerçekleştirilen sema töreni ile de Şeb-i Arus programı sona erdi.

Diğer Haberler
1 Başkan Akyürek Sektör Temsilcilerini Eş Zamanlı Açılan 4 Fuara Davet Etti
2 Başkan Akyürek 300 Adıyamanlı Öğrenci ile Buluştu
3 “Dünya Kültür Pilot Şehri Konya” Toplantısı Yapıldı
4 Şehrim 2023 Projesi’nin Final Programı Gerçekleştirildi
5 Konya Eş Zamanlı Olarak 4 Fuara Birden Ev Sahipliği Yapıyor
6 Haydi Bil Bakalım Bilgi Yarışması’nda Kazanan Okullar Ödüllerini Aldı
7 Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışması’nda Dereceye Giren Belediyeler Ödüllerini Aldı
8 Şehrim 2023 Projesi Çalıştayı Yapıldı
9 Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyesi Başkanlardan Konya Büyükşehir’e Ziyaret
10 Tarihi Osmanlı Buğday Pazarı Yeraltı Katlı Otoparkı Bedesten Bölgesine Nefes Aldırdı
11“Altınbaşak” Tarım Şehirleri Yarışması Ödülleri Veriliyor
12Meram Gümüştepe’ye Seyir Terası ve Kır Kahvesi Yapılıyor
13Konya Kültürümüzü ve Değerlerimizi Tanıtan Önemli Bir Şehir
14Başkan Akyürek: Şehirlerimizin 2023’e Güçlü Bir Şekilde Hazırlanması Gerekiyor
15Müslüman Ülkelere Su Ve Atıksu Yönetimi Eğitimleri Veriliyor
16Konya’da Sakura Zamanı
17Türk Yıldızları ve Solo Türk’ten Muhteşem Gösteri
18Büyükşehir Meclisi Avrupa Şampiyonu Ampute Milli Takımını Ödüllendirdi
19Okçular Kalehan Ecdat Bahçesi’nde Hünerlerini Sergiliyor
20Başkan Akyürek 14 Yıllık Hizmet ve Yatırımları Anlattı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır