• Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
      
İsim:
E-Posta:735’inci Vuslat Yıl Dönümü Etkinlikleri Başladı  
            Mevlâna Celâleddin Rumi’nin 735’inci Vuslat Yıl Dönümü Etkinliklerinin ilk gününde gerçekleştirilen sema ayini ilgiyle izlendi. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, tüm dünyada Mevlâna’ya olan ilginin O’nun hoşgörü, sevgi elçiliği ve sonsuz aşk mesajları ile izah edilebileceğini söyledi. Konya Valisi Osman Aydın da, Mevlâna’nın sevgide tüm dünyayı kucaklayacak bir gönül sahibi olduğunu kaydeden Aydın, O’nun düşüncelerinin uygulanması halinde tüm insanlığın huzura ve barışa kavuşmuş olacağını kaydetti.
02.12.2008 12:00 
        1-17 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Hazreti Mevlâna’nın 735’inci Vuslat Yıl Dönümü Anma Etkinliklerinin ilk gününde gerçekleştirilen Türk Tasavvuf Müziği konseri ve sema gösterisi ilgiyle izlendi.

Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene; Konya Valisi Osman Aydın, Halep Valisi Tamer Fuat El Hacce, AK Parti Konya Milletvekilleri Kerim Özkul, Harun Tüfekçi, Ali Öztürk, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Sabri Ak, Konya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Demir, Hazreti Mevlâna’nın torunu Esin Çelebi ile yerli ve yabancı misafirler katıldı.

Törenin açış konuşmasını yapan Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çipan, etkinlikler kapsamında sema gösterilerinin yanı sıra; Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Konya Devlet Tiyatroları ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün çeşitli programlar düzenleyeceğini, misafirlerin 17 Aralık’a kadar Konya’ya yakışan programları takip etme imkanına sahip olacağını ifade etti.

Selçuk Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Dinçer Bedük, Mevlana’nın 735 yıl önce vefat etmesine rağmen dünyanın her yerinde eserlerinin ilgiyle okunarak ders alındığını vurgulayarak, onun eserlerinin iyi tahlil edildiği takdirde, her kesimden insanın yararlanabileceği net ipuçları bulunabileceğini kaydetti.

MEVLÂNA GÜNÜMÜZE IŞIK TUTUYOR

Hazreti Mevlâna’nın eserlerinde ve yaşadığı dönemde huzurlu bir toplumsal hayatın temel dinamiklerine işaret ettiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Mevlâna’nın yüzyıllar öncesinden bugünlere ulaşan mesajlarının her birinin bugün de insanlığa ışık tutacak nitelikte olduğunu ifade etti. Bugün tüm dünyada Mevlâna’ya olan ilginin hoşgörü, sevgi elçiliği, sonsuz aşk ve ruhani özgürlük mesajları ile izah edilebileceğini vurgulayan Başkan Akyürek, “Bu nedenle herkes onda kendisi için bir şeyler bulabilmekte; O''nun çağrısı tüm dünyada yankılanabilmektedir. İnsanlığın günümüzdeki durumu derin bir ruhani bunalıma işaret etmektedir. Problemlerin çözümsüzlüğü büyük bir sorun olarak önümüzde durmaktadır. Şundan eminim ki, bu sorunları Mevlâna’nın sonsuz aşk ve özgürlük mesajlarıyla aşabiliriz. Bu mesajlar din, dil ırk ve benzeri sınırlar koymaksızın herkese hitap etmektedir” dedi.

Suriye Devlet Başkanı adına törenlere katılmak üzere Konya’da bulunan Halep Valisi Tamer Fuat El Hacce, Mevlana’yı anmak için Konya’da dünyanın farklı ülkelerinden insanların bir araya gelmesinin toplumlar arasındaki yüksek değerlerini gösterdiğini kaydetti. Konya’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirten El Hacce, Mevlana’nın sevgi ve hoşgörü anlayışı ile dünyadaki zulüm ve kötülüğe karşı olduğunu ifade etti.

MEVLÂNA’NIN DÜŞÜNCELERİ HUZURU GETİRİR

Konya Valisi Osman Aydın da, Mevlana sevgisinin binlerce insanı Konya’da bir araya getirdiğini belirterek, Mevlana’nın 8 asra yakın bir zaman içinde değerinden hiçbir şey kaybetmeden hala tüm insanlığın ortak değeri olarak yaşadığını söyledi. Mevlana’nın sevgide tüm dünyayı kucaklayacak bir gönül sahibi olduğunu kaydeden Aydın, O’nun düşüncelerinin uygulanması halinde tüm insanlığın huzura ve barışa kavuşmuş olacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından Halep Valisi Tamer Fuat El Hacce, günün anısına Konya Valisi Osman Aydın ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e plaket takdim etti.

Programda daha sonra, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde sahne alan Ahmet Özhan tasavvuf müziğinden örnekler seslendirdi. İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Müdürü Tuğrul İnançer’in Mesnevi dersinin ardından başlayan sema ayini ise, misafirler tarafından ilgiyle izlendi.

Hz. Mevlana''nın 735’inci Vuslat Yıl Dönümü etkinlikleri 17 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek Şeb-i Arus töreni ile sona erecek.

Diğer Haberler
1 Konya Büyükşehir Belediye Meclisi ABD'yi ve İsrail’i Kınadı
2 Dünyaca Ünlü Kalp Cerrahı Mustafa Öz’ün İsmi Bu Parkta Yaşatılacak
3 Şehit Ömer Halisdemir Caddesi Selçuklu’yu Meram’la Buluşturacak
4 Peygamberler Şehri Kudüs’e Sahip Çıkmak Namusumuzdur
5 Japon Heyet Başkan Akyürek’i Ziyaret Etti
6 Yeryüzündeki En Güzel, En Anlamlı Ve En Güçlü Etkinlik
7 Hazreti Mevlana’yı Uluslararası Anma Törenleri Başladı
8 Büyükşehir’den Türk-İslam Kültürüne Hizmet Edecek Bir Yatırım Daha: İrfan Kültür Merkezi
9 Kudüs Üzerinde Oynanan Oyunlara Asla Sessiz Kalmayacağız
10 Uluslararası İslam Sanatları Yarışması Başvuruları Başladı
11Büyükşehir’den Sulama Suyuna Yüzde 40 İndirim
12Başkan Akyürek, Bozkır Yatırımlarını Yerinde İnceledi
13İlçelerimizde Yol Hariç Altyapıya 3 Yılda 1 Milyar Liralık Yatırım Yaptık
14Başkan Akyürek Engelli Dernek Temsilcileri ve Üyeleriyle Buluştu
15Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş’tan Başkan Akyürek’e Ziyaret
16Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Konya’da
17Konya Yeni Yüzyılda Dünyaya Söyleyecek Sözü Olan Bir Şehir
18Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Konya Büyükşehir’e Ödül
19Büyükşehir Tarihi Mekanları Şehre Kazandırıyor
20Selçuk İlkokulu Meram Bölgesine Değer Kattı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 127.725 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 270.712 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır