engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Büyükşehir Belediyesi “Konya Ansiklopedisi” Hazırlıyor  
            Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Ansiklopedisi hazırlamak için çalışmalara başladı. Konya’daki akademisyen ve araştırmacılardan oluşan bir kurul oluşturan Büyükşehir Belediyesi, gelecek kuşaklara kaynak olacak önemli bir eseri hayata geçiriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, çalışma için oluşturulan kurula her türlü desteği verdiklerini kaydetti.
19.11.2008 14:01 
        Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya ile ilgili en kapsamlı ansiklopediyi hazırlamak için araştırmacı ve akademisyenlerden oluşan bir kurul oluşturarak çalışma başlattı.

Konya Ansiklopedisi’nin tanıtımı için Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ansiklopedisi hazırlanmasının belediye çalışmalarının en önemlilerinden biri olduğunu belirterek, fiziki ve sosyal belediyeciliğin kültürel belediyecilikle kuşatılmadığı müddetçe eksik kalacağını söyledi.

SORUMLULUĞUMUZ BÜYÜK

Belediyecilik tarihinde ilk kez Mesnevi’nin orijinal haliyle basımını yaptıklarını hatırlatan Başkan Akyürek, yeni bir tercümesinin yapılmasını ve yabancı dillere çevrilmesini gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Akyürek, “Yeryüzünde bilinen ilk kent yaşamı deneyiminin yaşandığı alanlarından birine ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Konya’nın genetiğinde; şehircilik, kültür farklılıkları bir arada yaşatabilme geleneği var. Anadolu insanlık tarihine beşiklik etmiş bir coğrafyadır. Onlarca medeniyetin gelip geçtiği bir coğrafyada yaşamamız nedeniyle bu medeniyetlerin sosyal genetik yoluyla mirasçısı olduğumuzu düşünüyoruz. Sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğu ortada” dedi.

GELECEK KUŞAKLARA KAYNAK OLACAK

Konya’nın kültürü, sanatı ve yaşayan medeniyetlerin birikimlerinin yeteri kadar farkında olunmadığını, yazılı kaynakların yeterli olmadığını kaydeden Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Bir Konya Ansiklopedisi hazırlanması bu açıdan çok önemli. Bu çalışmayla, Konya’nın coğrafi konumu, doğal yapısı, güzellikleri, sanatı, önemli şahsiyetleri, geçmişte yaşamış medeniyetleri gibi bir ansiklopedide yer alması gereken herşey yazılı kayıtlara geçmiş olacak ve bizden sonraki kuşaklara kaynaklık teşkil edecek. Eserin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese Konya halkı adına teşekkür ediyorum.”

Çalışmada yer alacak kurul üyeleri için her türlü imkanın sağlandığını ve sonsuz destekleri olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, 3 yıl içinde Konya Ansiklopedisi’nin büyük oranda tamamlanacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

TİTİZLİKLE ÇALIŞIYORUZ

Konya Ansiklopedisi Yayın Kurulu Başkanı Araştırmacı-Yazar Mehmet Ali Uz ise, kendilerine böyle bir imkan sağlayan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Ansiklopedi hazırlamanın çok zor bir iş olduğunu vurgulayan Uz, “20 gündür yaptığımız çalışmalarda Konya ile ilgili binlerce madde tespit ettik. Bunların içinden farklı isimlerle bahsedilen aynı kişi ve yerleri titizlikle belirleyip çıkarıyoruz. Osmanlıcaya hakim çok değerli kurulumuzla birlikte, Türkiye’de bugüne kadar hazırlanmış en büyük ansiklopedilerden birini hazırlıyoruz” dedi.

KONYA ANSİKLOPEDİSİ YAYIN VE DANIŞMA KURULU

Danışma Kurulu: Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Prof. Dr. Dilaver Gürer, Prof. Dr. Ahmet Sevgi, Prof. Dr. Mustafa Uzunpostalcı, Yard. Doç. Dr. Yaşar Erdemir, Yard. Doç. Dr. Caner Arabacı ve Yard. Doç. Dr. Nuri Şimşekler.

Yayın Kurulu: Mehmet Ali Uz, Prof. Dr. Haşim Karpuz, Bekir Şahin, Ali Işık, Ercan Uslu, Hasan Yaşar ve Mehmet Birekul.

Diğer Haberler
1 Başkan Akyürek Sektör Temsilcilerini Eş Zamanlı Açılan 4 Fuara Davet Etti
2 Başkan Akyürek 300 Adıyamanlı Öğrenci ile Buluştu
3 “Dünya Kültür Pilot Şehri Konya” Toplantısı Yapıldı
4 Şehrim 2023 Projesi’nin Final Programı Gerçekleştirildi
5 Konya Eş Zamanlı Olarak 4 Fuara Birden Ev Sahipliği Yapıyor
6 Haydi Bil Bakalım Bilgi Yarışması’nda Kazanan Okullar Ödüllerini Aldı
7 Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışması’nda Dereceye Giren Belediyeler Ödüllerini Aldı
8 Şehrim 2023 Projesi Çalıştayı Yapıldı
9 Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyesi Başkanlardan Konya Büyükşehir’e Ziyaret
10 Tarihi Osmanlı Buğday Pazarı Yeraltı Katlı Otoparkı Bedesten Bölgesine Nefes Aldırdı
11“Altınbaşak” Tarım Şehirleri Yarışması Ödülleri Veriliyor
12Meram Gümüştepe’ye Seyir Terası ve Kır Kahvesi Yapılıyor
13Konya Kültürümüzü ve Değerlerimizi Tanıtan Önemli Bir Şehir
14Başkan Akyürek: Şehirlerimizin 2023’e Güçlü Bir Şekilde Hazırlanması Gerekiyor
15Müslüman Ülkelere Su Ve Atıksu Yönetimi Eğitimleri Veriliyor
16Konya’da Sakura Zamanı
17Türk Yıldızları ve Solo Türk’ten Muhteşem Gösteri
18Büyükşehir Meclisi Avrupa Şampiyonu Ampute Milli Takımını Ödüllendirdi
19Okçular Kalehan Ecdat Bahçesi’nde Hünerlerini Sergiliyor
20Başkan Akyürek 14 Yıllık Hizmet ve Yatırımları Anlattı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır