engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Büyükşehir Belediyesi “Konya Ansiklopedisi” Hazırlıyor  
            Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Ansiklopedisi hazırlamak için çalışmalara başladı. Konya’daki akademisyen ve araştırmacılardan oluşan bir kurul oluşturan Büyükşehir Belediyesi, gelecek kuşaklara kaynak olacak önemli bir eseri hayata geçiriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, çalışma için oluşturulan kurula her türlü desteği verdiklerini kaydetti.
19.11.2008 14:01 
        Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya ile ilgili en kapsamlı ansiklopediyi hazırlamak için araştırmacı ve akademisyenlerden oluşan bir kurul oluşturarak çalışma başlattı.

Konya Ansiklopedisi’nin tanıtımı için Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ansiklopedisi hazırlanmasının belediye çalışmalarının en önemlilerinden biri olduğunu belirterek, fiziki ve sosyal belediyeciliğin kültürel belediyecilikle kuşatılmadığı müddetçe eksik kalacağını söyledi.

SORUMLULUĞUMUZ BÜYÜK

Belediyecilik tarihinde ilk kez Mesnevi’nin orijinal haliyle basımını yaptıklarını hatırlatan Başkan Akyürek, yeni bir tercümesinin yapılmasını ve yabancı dillere çevrilmesini gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Akyürek, “Yeryüzünde bilinen ilk kent yaşamı deneyiminin yaşandığı alanlarından birine ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Konya’nın genetiğinde; şehircilik, kültür farklılıkları bir arada yaşatabilme geleneği var. Anadolu insanlık tarihine beşiklik etmiş bir coğrafyadır. Onlarca medeniyetin gelip geçtiği bir coğrafyada yaşamamız nedeniyle bu medeniyetlerin sosyal genetik yoluyla mirasçısı olduğumuzu düşünüyoruz. Sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğu ortada” dedi.

GELECEK KUŞAKLARA KAYNAK OLACAK

Konya’nın kültürü, sanatı ve yaşayan medeniyetlerin birikimlerinin yeteri kadar farkında olunmadığını, yazılı kaynakların yeterli olmadığını kaydeden Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Bir Konya Ansiklopedisi hazırlanması bu açıdan çok önemli. Bu çalışmayla, Konya’nın coğrafi konumu, doğal yapısı, güzellikleri, sanatı, önemli şahsiyetleri, geçmişte yaşamış medeniyetleri gibi bir ansiklopedide yer alması gereken herşey yazılı kayıtlara geçmiş olacak ve bizden sonraki kuşaklara kaynaklık teşkil edecek. Eserin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese Konya halkı adına teşekkür ediyorum.”

Çalışmada yer alacak kurul üyeleri için her türlü imkanın sağlandığını ve sonsuz destekleri olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, 3 yıl içinde Konya Ansiklopedisi’nin büyük oranda tamamlanacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

TİTİZLİKLE ÇALIŞIYORUZ

Konya Ansiklopedisi Yayın Kurulu Başkanı Araştırmacı-Yazar Mehmet Ali Uz ise, kendilerine böyle bir imkan sağlayan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Ansiklopedi hazırlamanın çok zor bir iş olduğunu vurgulayan Uz, “20 gündür yaptığımız çalışmalarda Konya ile ilgili binlerce madde tespit ettik. Bunların içinden farklı isimlerle bahsedilen aynı kişi ve yerleri titizlikle belirleyip çıkarıyoruz. Osmanlıcaya hakim çok değerli kurulumuzla birlikte, Türkiye’de bugüne kadar hazırlanmış en büyük ansiklopedilerden birini hazırlıyoruz” dedi.

KONYA ANSİKLOPEDİSİ YAYIN VE DANIŞMA KURULU

Danışma Kurulu: Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Prof. Dr. Dilaver Gürer, Prof. Dr. Ahmet Sevgi, Prof. Dr. Mustafa Uzunpostalcı, Yard. Doç. Dr. Yaşar Erdemir, Yard. Doç. Dr. Caner Arabacı ve Yard. Doç. Dr. Nuri Şimşekler.

Yayın Kurulu: Mehmet Ali Uz, Prof. Dr. Haşim Karpuz, Bekir Şahin, Ali Işık, Ercan Uslu, Hasan Yaşar ve Mehmet Birekul.

Diğer Haberler
1Çerkes Dilini ve Kültürünü Yaşatacak Kültür Merkezi Törenle Açıldı
2Kudüs İşgal Altındaysa İslam Şehirleri Kendisini Hür Kabul Edemez
3Konya Aşıklar Bayramında Birlik ve Beraberliğe Vurgu Yapıldı
4Muhteşem Eserin İsmini Sen Belirle
5“Ülkeler Arasında Barışın Temsilcileri Olacaksınız”
6Filistin'in ve Kudüs’ün Her Zaman Yanındayız
7Judo ve Para Taekwondo’da Gururumuz Oldular
8Muhtarlar Halkımızla Bütünleşen Bir Anlayışı Temsil Ediyor
9Konya Ampute Futbol Milli Takımını Ağırladı
10Başkan Akyürek’ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Hayırlı Olsun Ziyareti
11UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
12Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
13Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
14Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
15Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
16Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
17Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
18Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
19Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
20Nijer Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Akyürek’e Ziyaret
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır