engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Büyükşehir Belediyesi “Konya Ansiklopedisi” Hazırlıyor  
            Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Ansiklopedisi hazırlamak için çalışmalara başladı. Konya’daki akademisyen ve araştırmacılardan oluşan bir kurul oluşturan Büyükşehir Belediyesi, gelecek kuşaklara kaynak olacak önemli bir eseri hayata geçiriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, çalışma için oluşturulan kurula her türlü desteği verdiklerini kaydetti.
19.11.2008 14:01 
        Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya ile ilgili en kapsamlı ansiklopediyi hazırlamak için araştırmacı ve akademisyenlerden oluşan bir kurul oluşturarak çalışma başlattı.

Konya Ansiklopedisi’nin tanıtımı için Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ansiklopedisi hazırlanmasının belediye çalışmalarının en önemlilerinden biri olduğunu belirterek, fiziki ve sosyal belediyeciliğin kültürel belediyecilikle kuşatılmadığı müddetçe eksik kalacağını söyledi.

SORUMLULUĞUMUZ BÜYÜK

Belediyecilik tarihinde ilk kez Mesnevi’nin orijinal haliyle basımını yaptıklarını hatırlatan Başkan Akyürek, yeni bir tercümesinin yapılmasını ve yabancı dillere çevrilmesini gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Akyürek, “Yeryüzünde bilinen ilk kent yaşamı deneyiminin yaşandığı alanlarından birine ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Konya’nın genetiğinde; şehircilik, kültür farklılıkları bir arada yaşatabilme geleneği var. Anadolu insanlık tarihine beşiklik etmiş bir coğrafyadır. Onlarca medeniyetin gelip geçtiği bir coğrafyada yaşamamız nedeniyle bu medeniyetlerin sosyal genetik yoluyla mirasçısı olduğumuzu düşünüyoruz. Sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğu ortada” dedi.

GELECEK KUŞAKLARA KAYNAK OLACAK

Konya’nın kültürü, sanatı ve yaşayan medeniyetlerin birikimlerinin yeteri kadar farkında olunmadığını, yazılı kaynakların yeterli olmadığını kaydeden Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Bir Konya Ansiklopedisi hazırlanması bu açıdan çok önemli. Bu çalışmayla, Konya’nın coğrafi konumu, doğal yapısı, güzellikleri, sanatı, önemli şahsiyetleri, geçmişte yaşamış medeniyetleri gibi bir ansiklopedide yer alması gereken herşey yazılı kayıtlara geçmiş olacak ve bizden sonraki kuşaklara kaynaklık teşkil edecek. Eserin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese Konya halkı adına teşekkür ediyorum.”

Çalışmada yer alacak kurul üyeleri için her türlü imkanın sağlandığını ve sonsuz destekleri olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, 3 yıl içinde Konya Ansiklopedisi’nin büyük oranda tamamlanacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

TİTİZLİKLE ÇALIŞIYORUZ

Konya Ansiklopedisi Yayın Kurulu Başkanı Araştırmacı-Yazar Mehmet Ali Uz ise, kendilerine böyle bir imkan sağlayan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Ansiklopedi hazırlamanın çok zor bir iş olduğunu vurgulayan Uz, “20 gündür yaptığımız çalışmalarda Konya ile ilgili binlerce madde tespit ettik. Bunların içinden farklı isimlerle bahsedilen aynı kişi ve yerleri titizlikle belirleyip çıkarıyoruz. Osmanlıcaya hakim çok değerli kurulumuzla birlikte, Türkiye’de bugüne kadar hazırlanmış en büyük ansiklopedilerden birini hazırlıyoruz” dedi.

KONYA ANSİKLOPEDİSİ YAYIN VE DANIŞMA KURULU

Danışma Kurulu: Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Prof. Dr. Dilaver Gürer, Prof. Dr. Ahmet Sevgi, Prof. Dr. Mustafa Uzunpostalcı, Yard. Doç. Dr. Yaşar Erdemir, Yard. Doç. Dr. Caner Arabacı ve Yard. Doç. Dr. Nuri Şimşekler.

Yayın Kurulu: Mehmet Ali Uz, Prof. Dr. Haşim Karpuz, Bekir Şahin, Ali Işık, Ercan Uslu, Hasan Yaşar ve Mehmet Birekul.

Diğer Haberler
1 Başkan Akyürek’ten Yarıyıl Tatili Mesajı
2 Büyükşehir’in Sosyal Projeleri Hayat Veriyor
3 Şehitlerimizin Aziz Hatıraları Yaşatılıyor
4 3,5 Yılda 129 Gölet ve Sulama Yatırımı Hayata Geçirildi
5 Emiray Çizgi Dizisinin Galası Yapıldı
6 KOMEK ve ASEM’den Rekor, Bir Yılda 100 Bin 611 Kursiyere Eğitim Verildi
7 “Dürüst ve Çalışkan Olanın Yolu Açıktır”
8 Hayırsever İşadamı Dr. Ahmet Keleşoğlu Mezarı Başında Anıldı
9 Aile Yapısının Korunmasına Katkı Sağlıyoruz
10 Çocuklarımızın Milli ve Manevi Değerlere Bağlı Yetişmesi İçin Çalışıyoruz
11Büyükşehir, Konya’daki Basın-Yayın Çalışanlarını Buluşturdu
12Başkan Akyürek, Restorasyonu Tamamlanan Camiyi İnceledi: “Ecdat Yadigarı Eserleri Koruyalım”
13Taşeron Yasası Hakkında Çalışanlar Bilgilendiriliyor
14Basın Halkın Gözü, Kulağı ve Sesidir
15Büyükşehir’den Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’na Destek
162017’de Metan Gazından 44 Milyon Kilovatsaat Elektrik Üretildi
17Büyükşehir’den Yunak’ta Yatırım Hamlesi
18Başkan Akyürek Çeltik’te Yatırımları İnceledi, Halkla Buluştu
19Konya Leke Kaldırmaz, Leke Kabul Etmez
20İşçilerimiz Adına Cumhurbaşkanımıza ve Hükümetimize Teşekkür Ediyoruz
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır