• Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
      
İsim:
E-Posta:4 Yılda 19''uncu Köprülü Kavşağın Temeli Atıldı  
            Konya Büyükşehir Belediyesi köprülü kavşakların 19''uncusunun temelini Ereğli Köprülü Kavşağı ile attı. Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafiz Özak tarafından temeli atılan köprülü kavşak 3 ayda tamamlanarak hizmete girecek. "Konya’da bir başarı öyküsü var" diyen Bakan Özak, her gelişinde inanılmaz değişim ve gelişim gördüğünü söylediği Konya’da kolektif çalışmanın güzel bir örneğinin sergilendiğini belirtti. “Konya da ülkemizle birlikte gelişimini devam ettiriyor” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Ankara ve Adana çevre yollarında inşaatları devam eden 6 köprülü kavşakla Konya’nın Türkiye’de en güzel şehir girişlerine kavuşacağını söyledi.
15.08.2008 18:53 
        Konya büyükşehir belediyesi köprülü kavşakların 19''uncusunun temelini attı.

Ereğli yolu kavşağında düzenlenen törene Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafiz Ozak, TBMM Bayındırlık Komisyonu Başkanı Mustafa Demir, TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi, Konya Valisi Osman Aydın, Ak Parti Konya Milletvekilleri Hasan Angı, Mustafa Kabakçı, Ali Öztürk, Kerim Özkul, Ayşe Türkmenoğlu, Muharrem Candan, Ak Parti İl Başkanı Faruk Dügen, Karatay Kaymakamı Hakan Güvençer, Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, Karatay Belediye Başkan Vekili, Daire Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ereğli Yolu Köprülü Kavşağı’nın Konya için önemli olduğunu söyledi. Karayolları Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü ile uyumlu çalıştıklarını belirten Başkan Akyürek, Konya’daki kurum ve kuruluşların birlik ve beraberlik içerisinde çalıştığını kaydetti. Türkiye’nin güçlenmesiyle şehirlerin de gelişerek güçlendiğini söyleyen Başkan Akyürek şöyle konuştu: “Türkiye’nin gelişmesiyle güçlenmesiyle şehirlerimiz de gelişiyor, güçleniyor. Daha birkaç ay önce Dünya Tarihi Kentler Birliği Konferansı’nı 52 ülkeden 500’ün üzerinde belediye başkanının katılımıyla gerçekleştirdik. Ve dünyadaki gelişmeleri, şehirlerdeki farklı şehircilik uygulamalarını paylaştık ve Konyamızı dünya gündemine taşıdık. Konya da ülkemizle birlikte gelişimini devam ettiriyor. Bunda belediyelerimizin önemli payı var. Aynı zamanda hükümetimizin, milletvekillerimizin, bütün kurum ve kuruluşlarımızın da büyük gayreti var. Bu işbirliğinden; güç birliğinden, dayanışmadan, birlik ve beraberlikten Konyamız, insanımız, ülkemiz kazançlı çıkıyor.”

Temeli atılan kavşakla birlikte Konya’da 6 köprülü kavşak inşaatının devam ettiğini hatırlatan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 20''inci köprülü kavşağın da temelini yakında İstanbul Yolu üzerinde atacaklarını açıkladı. Başkan Akyürek 3 ay sonra inşaatın tamamlanmasıyla Ereğli Köprülü Kavşağı’nda sinyalizasyonsuz ve kesintisiz bir trafik akışının sağlanacağını söyledi.

Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı da Konya’nın her güne yeni bir projeyle başladığını belirterek; “Ak parti değerler üzerinden siyaset yapma dönemini kapatmış, projeler üzerinden siyaset yapma dönemini başlatmıştır” dedi.

Kabakçı’dan sonra kürsüye gelen Ak Parti Konya Milletvekili Hasan Angı da ülke taşımacılığı açısından kavşağın önemli olduğunu belirterek Konya’da belediyelerin çalışmalarıyla son 4 yılda yaşanan gelişim ve değişimlere dikkat çekti.

Ak Parti Konya İl Başkanı Faruk Dügen de, “Her gün ya bir temel atıyoruz ya da açılış yapıyoruz. Belediye başkanlarımız birbirleriyle yarış halinde çok güzel eserlere imza atıyorlar” şeklinde konuştu.

Konya’nın ilçeleriyle, kırsal kesimiyle ve şehriyle adeta bir şantiyeye döndüğünü kaydeden Konya Valisi Osman Aydın; “Şehirlerin yaşanabilir çağdaş şehir olabilmesi için o şehirdeki insanların çağdaş ihtiyaçlarına cevap verecek altyapıya ve sosyal tesislere sahip olması gerekmektedir. Konya bu bakımdan şanslı şehirlerden birisidir. Dışarıdan gelenler hayretle hızlı gelişimi hayretle görmektedirler” dedi.

Kürsüye son olarak Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafiz Özak geldi. “Bir başarı öyküsüne tanık oluyoruz.” Diyerek konuşmasına başlayan Bakan Özak, Konya’ya her gelişinde bir enerji alarak mutlu bir şekilde döndüğünü söyledi. Bakan Özak şöyle konuştu: “19 kavşak yapılıyor. Bu inanılmaz bir rekor. Hükümetimizin de burada önemli katkıları var. Türkiye’de herkesin iktidarı olmaya çalıştık. İller bankasında bir zihniyet değişimi oldu. 3225 belediye iller bankasına eşit mesafededir. İller bankası artık kötü bir patron değildir; iyi bir ortaktır.” Belediyelerin altın dönemini yaşadığını kaydeden Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafiz Özak, duble yollarda, 115 bin derslikte, adliye ve hastane binalarında, 50 vilayete doğalgaz getirmekle, telekomünikasyonla hükümetin rekor kırdığını söyledi.

Türkiye’nin 6''ıncı büyük Avrupa, 16''ıncı büyük dünya ekonomisine sahip bir ülke olduğunu vurgulayan Bakan Özak, “Belediyelerimiz artık çağdaş belediyecilikle dünyaya örnek belediye oluşturmaya çalışıyorlar. Çevre, ulaşım, planlama ve yeşille Konya ile gurur duyuyoruz. Tahir beyi kutluyorum. Kendi ismiyle müsemma pırıl pırıl bir şehir oluşturmuş. Çok güzel bir ifade vardır. Kabiliyetin okulu yoktur. Buraya başka başkanlar da geldi. Görüyorsunuz; Konya altın çağını yaşıyor” dedi.

Konuşmaların ardından yaklaşık 13 Milyon YTL’ye mal olacak ve 3 ayda tamamlanacak olan Ereğli Köprülü Kavşağı’nın temeli atıldı. Temel atma butonuna Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafiz Özak, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ak Parti Konya Milletvekilleri Ali Öztürk ve Kerim Özkul ile birlikte diğer protokol üyeleri bastı.

Diğer Haberler
1 Büyük Cuma Buluşmasına Bütün Konyalılar Davetli
2 Konya Büyükşehir Belediye Meclisi ABD'yi ve İsrail’i Kınadı
3 Dünyaca Ünlü Kalp Cerrahı Mustafa Öz’ün İsmi Bu Parkta Yaşatılacak
4 Şehit Ömer Halisdemir Caddesi Selçuklu’yu Meram’la Buluşturacak
5 Peygamberler Şehri Kudüs’e Sahip Çıkmak Namusumuzdur
6 Japon Heyet Başkan Akyürek’i Ziyaret Etti
7 Yeryüzündeki En Güzel, En Anlamlı Ve En Güçlü Etkinlik
8 Hazreti Mevlana’yı Uluslararası Anma Törenleri Başladı
9 Büyükşehir’den Türk-İslam Kültürüne Hizmet Edecek Bir Yatırım Daha: İrfan Kültür Merkezi
10 Kudüs Üzerinde Oynanan Oyunlara Asla Sessiz Kalmayacağız
11Uluslararası İslam Sanatları Yarışması Başvuruları Başladı
12Büyükşehir’den Sulama Suyuna Yüzde 40 İndirim
13Başkan Akyürek, Bozkır Yatırımlarını Yerinde İnceledi
14İlçelerimizde Yol Hariç Altyapıya 3 Yılda 1 Milyar Liralık Yatırım Yaptık
15Başkan Akyürek Engelli Dernek Temsilcileri ve Üyeleriyle Buluştu
16Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş’tan Başkan Akyürek’e Ziyaret
17Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Konya’da
18Konya Yeni Yüzyılda Dünyaya Söyleyecek Sözü Olan Bir Şehir
19Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Konya Büyükşehir’e Ödül
20Büyükşehir Tarihi Mekanları Şehre Kazandırıyor
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 127.725 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 270.712 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır