engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı Veda Yemeği  
            Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 11. Dünya Tarihi Şehirler Konferansı için şehrimizde bulunan misafirlerle tarihi Zazadin Han’da akşam yemeğinde bir araya geldi. Başkan Akyürek, Sille ve Belediye İhtiyaçları Fuarı’nı gezerek yemeğe katılan konuklara dostlukların sürekli kalması temennisinde bulundu. Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Daisaku Kadokawa ise, “Lalelerin her renginde ayrı bir güzellik vardır. Bizler tarihi şehirler olarak bu lalelere benziyoruz. Birbirimize destek verdiğimiz zaman güzellikleri ortaya koyuyoruz” dedi.
13.06.2008 14:55 
        Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan 11. Dünya Tarihi Şehirler Konferansı’nın son gününde Sonuç Bildirgesi’nin okunmasının ardından konuklar Sille ve Belediye İhtiyaçları Fuarı’nı gezerek tarihi Zazadin Han’da akşam yemeğinde bir araya geldiler.

3 gün süren konferans, belediye başkanlarının okunan deklarasyonu hep birlikte imzalayıp toplu fotoğraf vermesi ile sona ererken; konuklar Konya’nın tarihi mahallelerinden Sille’ye geçerek Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen ve ilgililerden mekanın tarihi hakkında bilgi aldılar.

Heyet daha sonra Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Daisaku Kadokawa ile birlikte Konya Belediyeler Birliği’nin düzenlediği 4. Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı’na geçti. Buradaki stantları gezen heyettekiler, bazı makineler hakkında yetkililerden bilgi aldılar.

DOSTLUKLAR SÜREKLİ KALSIN

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Kadokawa ve heyettekiler daha sonra tarihi Zazadin Han’da akşam yemeğine katıldılar. Duygusal anların yaşandığı veda niteliği taşıyan yemekte konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Dünyanın her yerinden gelen misafirlerle gerçekleştirdiğimiz buluşmanın sonuna geldik. Dünya çok küçük. Kısa sürelerde burada bulanan topluluklarla farklı platformlarda yeniden buluşmayı diliyor; burada oluşan dostlukların sürekli kalmasını temenni ediyorum” dedi.

BİRBİRİMİZE DESTEK VEREREK GÜZELLİKLERİ YAŞARIZ

Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kyoto Belediye Başkanı Daisaku Kadokawa ise, Konya halkının misafirperverliği sayesinde çok güzel bir konferans gerçekleştirildiğini belirterek, 2 yıl sonra herkesi Japonya’nın Nara şehrindeki 12’inci konferansa davet etti. Türkiye’nin çiçeğinin lale olduğunu, lalenin Japonya’da da çok sevildiğini kaydeden Kadokawa şöyle konuştu: “Baharda Japonya’daki tüm okullarda renk renk laleler açar. Hangi renge baksam hepsinde ayrı bir güzellik var. Hepsi lale ama hepsinin kendine has güzellikleri var. Bizler aslında tarihi şehirler olarak bu lalelere benziyoruz aslında. Hepimiz bir arada olup birbirimize destek verdiğimiz zaman hep birlikte güzellikleri ortaya koyuyoruz.”

JAPON HEYETİNİN ŞARKILARI VE TULUYHAN UĞURLU KONSERİ

Uzun süre alkışlanan konuşmasının ardından Kadokawa ve Japon heyeti tüm katılımcılar için Japonca bir şarkı seslendirdi. İlgiyle dinlenen şarkının ardından konuklar arasında bulunan Port Sudan Belediye Başkanı Seyyid Ömer Garsa da Konya ve Mevlana hakkındaki düşüncelerini duygusal bir şiirle seslendirdi.

Konuşmalar ve şiirin ardından dünyaca ünlü Konyalı piyanist Tuluyhan Uğurlu klasik eserlerden oluşan bir konser verdi.

Diğer Haberler
1 Uluslararası Mevlana Bisiklet Turu Devam Ediyor
2 Tüm Türkiye’yi Yerköprü Şelalesi’ne Bekliyoruz
3 Başkan Altay Bilgehanede Yaz Okulunun İlk Dersine Katıldı
4 Genç Komek Yaz Okulu Kayıtları Devam Ediyor
5 Başkan Altay Bedesten Esnafı ile Buluştu
6 40 Gün Sabah Namazına Gelen Çocuklara Bisiklet
7 Büyükşehir, Selçuklu, Karatay ve Meram Belediyeleri Bayramlaştı
8 Torosların Memba Suyu Çeşmelerden Akmaya Başladı
9 Başkan Altay Uluslararası Öğrencilerle Bayramlaştı
10 Konya Bayramlaştı
11Her Zaman Vatandaşımızın Yanındayız
12Başkan Altay Belediye Bahçesinde Gençlerle Buluştu
134 Yeni Köprülü Kavşaktan da Alttan Geçiş Verildi
14Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun
15450 Bin Hemşehrimizle İftarlarda Buluştuk
16Seydişehir KOMEK Binasının Temeli Atıldı
17Yalıhüyük Şehir Konağı’nın Temeli Atıldı
18Büyükşehir Ramazan Bayramı’na Hazır
1924 Haziran Akşamı da Bayram Yapmak İstiyoruz
20Başkan Altay, İftarda Kululularla Buluştu
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır