• Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
      
İsim:
E-Posta:11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı Konya’da Başladı  
            Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan “11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı” başladı. Dünyadan ve ülkemizden 700''ü aşkın belediye başkanı, büyükelçi, konsolos ve devlet adamının katıldığı konferansta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Geçmişi 9 bin 400 yıl öncesine uzanan Konya’da tarihi mirası anlamaya çalışmak, dar kapsamlı düşüncelere karşı bir üst kimlik oluşturacak, bizi geçmişimizle bir bütün olarak tarihi anlamaya yöneltecektir” dedi.
10.06.2008 15:22 
        Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan “11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı” Konya Dedeman Otel’de başladı.

54’ü dünya genelinden olmak üzere toplam 158 şehirden 700’ü aşkın belediye başkanı, belediye yöneticisi, bilim adamı, büyükelçi, konsolos ve devlet adamının katıldığı toplantının açılışı Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın kısa konseri ile yapıldı.

KONYA BİRÇOK MEDENİYETİN MERKEZİ OLMUŞTUR

Konya ile ilgili tanıtım filmi ve Konya Türk Tasavvuf Müziği Korosu Şefi Yusuf Kayya’nın ney dinletisinin ardından toplantının açış konuşmasını yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, tarihi mirası anlamak ve korumakla ilgili yapılan tüm faaliyetlerin insanlık barışına yapacağı sosyo-genetik katkının en iyi Mevlana şehri Konya’dan vurgulanabileceğini belirtti. Başkan Akyürek, “Geçmişi 9 bin 400 yıl öncesine uzanan Konya’da tarihi mirası anlamaya çalışmak, dar kapsamlı düşüncelere karşı bir üst kimlik oluşturacak, bizi geçmişimizle bir bütün olarak tarihi anlamaya yöneltecektir. İnsanlığın geçmişini aradığı yer olarak tanımlayabileceğimiz Konya, birçok topluluğun, milletin ve medeniyetin merkezi olmuştur. Dünyadaki en önemli arkeolojik alanlardan biri olan Çatalhöyük, Konya’nın geçmişine ışık tuttuğu gibi, insanlık tarihinin ilk yerleşimine, ilk ev mimarisine, ilk kutsal yapılarına ve sosyal hayata dair önemli bilgiler vermektedir” dedi.

Konya’nın 40 bin kilometrekarelik yüzölçümü ile dünyanın birçok ülkesinden daha büyük olduğunu ve birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını hatırlatan Başkan Akyürek, toplantının büyük bir katılımla yapılmasından ve misafirleri Konya’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu da sözlerine ekledi.

TARİHİ KENTLERİN SORUMLULUKLARI VAR

Türkiye Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, dünyanın dört bir yanından Konya’da toplanan şehir temsilcilerinin tarihi mirasa sahip çıkmanın mücadelesini verdiğini belirterek, tarihi mirasa sahip çıkarken, geleceğe de sahip çıkıldığını söyledi.

Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kyoto Belediye Başkanı Daisaku Kadokawa, Mevlana ile tanıdıkları Konya’da olmaktan mutluluk duyduklarını vurgulayarak, gösterilen misafirperverlik için Başkan Akyürek’e teşekkür etti. Kadokawa, din, dil ve ırk farklılıkları olan dünyada ülkeler arası savaşların ve küresel ısınmanın varlığına dikkat çekti. Birlik olarak önemli sorumlulukları olduğunu kaydeden Kadokawa, insanlar arasındaki karmaşaları şehirlerdeki tarihi tecrübelerden yararlanarak çözmek gerektiğini ifade etti.

Konya Milletvekilleri adına konuşan AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Konya’nın her çağda önemli bir merkez olduğunu hatırlatarak, tarihi şehirlerin taşıdıkları misyon ile tüm insanlığa ait olduklarını söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Konya’nın tarih ve kültürel dokusunun yerel anlamda farklı bir ruhu yansıttığını söyledi. Tanrıverdi, yerel yönetimleri güçlü olan ülkelerde demokrasi, insan hakları ve evrensel hukuk kurallarının da iyi işlediğini kaydederek, tüm dünyanın yerel değerlere sahip çıkmasını istedi.

Medeniyetlerin tüm insanlığın ortak mirası olduğunu kaydeden Konya Valisi Osman Aydın ise, Dünya Tarihi Kentler Birliği’nin tarihi mirasa sahip çıkma çalışmalarının mutluluk verici olduğunu söyledi.

Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu da, önemli kültürel bir kavşakta yer alan Konya’nın her yıl Mevlana’nın misafirlerini ağırladığını, şimdi ise önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptığını söyledi. Sınırların kalktığı bir dünyada yapılan toplantının geleceğe ışık tutacağını kaydeden Yazıcıoğlu, tarihi kentlerin geleceğinin o ülkedeki herkesin oluşturacağı ortak duyarlılık ile şekilleneceğini ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun çeşitli yörelerden sergilediği ve ilgiyle izlenen gösterinin ardından konuşan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise, konferansların sadece el sıkışma yerleri değil, dünyayı, ülkeleri düşünerek yeni şeyler öğrenmenin ve gerçek bireyi oluşturmanın yeri olduğunu, katılan herkesin Konya’dan başka bir şehir imajıyla ayrılması gerektiğini belirtti.

KONFERANS 3 GÜN SÜRECEK

Dünyadan ve ülkemizden 158 şehrin temsil edildiği ve konusu “Tarihi Şehirlerde Yaşayan Kültürel Miras” olan 11’inci Dünya Tarihi Şehirler Konferansı 3 sürecek. Konferansta 16, yuvarlak masa toplantılarında ise 18 sunum yapılacak. Konferans kapsamında, bilimsel çalışmalar ve atölye çalışmalarının yanında Konya’nın tarihi ve kültürel değerleri ile Kapadokya’ya geziler düzenlenecek.

Diğer Haberler
1 On Binlerce Konyalı “Davamız Kudüs” Dedi
2 Değerlerimize Katkı Sağlamak İçin Çalışıyoruz
3 Büyük Cuma Buluşmasına Bütün Konyalılar Davetli
4 Konya Büyükşehir Belediye Meclisi ABD'yi ve İsrail’i Kınadı
5 Dünyaca Ünlü Kalp Cerrahı Mustafa Öz’ün İsmi Bu Parkta Yaşatılacak
6 Şehit Ömer Halisdemir Caddesi Selçuklu’yu Meram’la Buluşturacak
7 Peygamberler Şehri Kudüs’e Sahip Çıkmak Namusumuzdur
8 Japon Heyet Başkan Akyürek’i Ziyaret Etti
9 Yeryüzündeki En Güzel, En Anlamlı Ve En Güçlü Etkinlik
10 Hazreti Mevlana’yı Uluslararası Anma Törenleri Başladı
11Büyükşehir’den Türk-İslam Kültürüne Hizmet Edecek Bir Yatırım Daha: İrfan Kültür Merkezi
12Kudüs Üzerinde Oynanan Oyunlara Asla Sessiz Kalmayacağız
13Uluslararası İslam Sanatları Yarışması Başvuruları Başladı
14Büyükşehir’den Sulama Suyuna Yüzde 40 İndirim
15Başkan Akyürek, Bozkır Yatırımlarını Yerinde İnceledi
16İlçelerimizde Yol Hariç Altyapıya 3 Yılda 1 Milyar Liralık Yatırım Yaptık
17Başkan Akyürek Engelli Dernek Temsilcileri ve Üyeleriyle Buluştu
18Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş’tan Başkan Akyürek’e Ziyaret
19Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Konya’da
20Konya Yeni Yüzyılda Dünyaya Söyleyecek Sözü Olan Bir Şehir
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 127.725 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 270.712 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır