engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Başbakan Erdoğan"Devlet Başkanları''na Konya Büyükşehir Belediyesi Yayınlarını Hediye Ediyoruz"  
            Hz. Mevlâna''nın 734. Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri’nin son gününde yapılan Şeb-i Arus Törenleri’ne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal ve çok sayıda bakan katıldı. Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Mevlâna’nın eserleri arasında yer alan Mesnevi’sinin Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından onlarca dile çevrisinin gerçekleştirildiğini belirterek, devlet başkanları ile görüşmelerinde kendilerine bu eserleri hediye ettiklerini, bundan dolayı Konya Büyükşehir Belediyesi’ne müteşekkir olduklarını ifade etti.
18.12.2007 11:30 
        Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi''nde düzenlenen törenin açış konuşmasını yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, doğumunun 800. yılında bütün dünyada Hz. Mevlâna''nın konuşulduğunu belirterek, "Şimdi de onun vuslata ermesinin 734. yılını kutluyoruz. Konya bir Mevlâna kentidir ve bu kent yüzyıllardır bu törenlere ev sahipliği yapmıştır, bununla da onur duymuştur. 734 yıl önce insanlara ışık tutan Hz. Mevlâna, 734 yıl sonra bile tüm insanlığı aydınlatmaya devam etmektedir" dedi. Konya Valisi Osman Aydın ise, hangi ırka ve dine mensup olursa olsun insanlığın bu abide şahsiyeti müşterek bir şuurla bağrına bastığını dile getirdi.

Daha sonra kürsüye gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, başta Mevlâna olmak üzere Hacı Bektaş ve Yunus Emre gibi şahsiyetlerin ahlaki temel değerlerini derinden etkilediğini ve doğru yere yönlendirdiklerini ifade ederek, "Mevlâna ''Ben Kur''an''ın kölesiyim. Peygamber efendimizin yürüdüğü yolun tozuyum'' demiştir. Ama Hz. Mevlâna, İslamiyet dışında yer alan birçok insan için de bir çekim merkezi haline gelmiştir. Ünlü düşünür Hegel, ''Mevlâna, gelmiş geçmiş en büyük şairlerden birisidir'' der." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, 734. Vuslat Yıldönümü''nde Hz. Mevlâna''yı hürmetle yad ettiklerini ve bu gece sayesinde bu cennet ülkenin ruh köklerine eğilme ve kültürel miraslarına sahip çıkma fırsatı bulduklarını ifade ederek, "Bizler mumun etrafındaki pervaneler gibi, onunla birlikte Allah kelamının nuruna sevgi ile koşuyoruz. İslam ilimdir, fazilettir, yüksek ahlaktır. İslam ile terör yan yana olamaz. Bu sevgi pınarından istifade edebilmek için yüreklerimizi, zihinlerimizi bu büyük hikmet güneşine çeviriyoruz. Onun mesajları bütün insanlığa, aşkı bütün mahlûkatadır. Onun ''Gel'' çağrısı bütün yeryüzünde yankılandığı için herkes ona gelmektedir. Ancak ''Geldiğin gibi git'' değil, ''Gel ama bir şeyler alarak dön'' çağrısıdır bu. Ne mutlu bizlere ki böyle bir mirasın sahibiyiz" diye konuştu. 2007 yılının Mevlâna Yılı ilan edilmesinin bütün dünyada adalet ve barış arayışlarına bu toprakların ne büyük katkısı olduğunun bir işareti olduğunu da vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Kim, hangi şer odakları ne kadar çaba sarf ederse etsin, barış, sevgi ve adalet her zaman galip gelecektir. Bu ülkenin hamuru her türlü haksızlığı, aşırılığı, bölücü ve ayrıştırıcı tezgahı bertaraf edecektir. Mevlâna''nın birlik ve bütünlüğünü sonsuza dek koruyacak, verilen kardeşlik yeminini bozmayacaktır. Kendi ürettiklerinin esiri olan hiçbir ruh, ölüm gecesini vuslat gecesi olarak yaşayamaz. İnsanlığı istatistiklerle, rakamlarla anlamaya çalışanlar yanılırlar. İnsanı ve toplumu anlatırken asıl olan sayılar değil, keyfiyettir, özdür. Çünkü sonunda gideceğimiz yer iki metreküplük bir mezardır" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin takdir edilecek bir çalışmayla Hz. Mevlâna’nın Mesnevisi’ni onlarca dile çevirdiğini hatırlatarak “Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza özellikle teşekkür etmek istiyorum. Çünkü Hz. Mevlâna’nın Mesnevisi’ni onlarca dile çevrisin gerçekleştirerek önemli bir hizmete imza atmışlardır. Biz devlet başkanları ile görüşmelerimizde bu nadide eserleri kendilerine hediye ediyoruz.”diye konuştu.

Daha sonra kürsüye TBMM Başkanı Köksal Toptan geldi. Toptan konuşmasında, Mevlâna''dan sadece bir isminin kaldığını ancak o ismin içinde büyük bir hazinenin de kendilerine miras kaldığını ifade ederek, "Mevlâna''nın öğretileri bütün insanlık için derslerle doludur. Onun öğretisi çağlar aşarak 800 yıl sonra bile bize ışık tutuyor. Mevlâna; güzeli, doğruyu, iyiyi, aşkı, sevgi ve hoşgörüyü arayanlara müjdeler veren bir sestir. Mutluluk arayanlara yol gösteren bir güneştir. Dünya, Mevlâna''nın ''Gel'' çağrısına kulak vermelidir" dedi.

Kürsüye son olarak gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, fani dünyadan ayrıldıktan 734 yıl sonra hala böyle anılmanın bir fani için büyük bir saadet olduğunu belirterek, "Onun bütün insanlık için inşa ettiği eserleri anlamaya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Yaşadığımız dünya siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan insanlığın tarih sahnesindeki bir trajedisine sahne oluyor. Bu toprağın sofrası yüzyıllar boyunca gelen bütün misafirlerine açık olmuştur. Çünkü bu gönül keyfini biz Hz. Mevlâna''dan aldık. Bütün dünya olarak yeniden başlamak için geç kalmış değiliz. Bütün dünyanın sorunlarını barış ve sabırla çözebiliriz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi''nde düzenlenen törenler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu''nun Ahmet Özhan solistliğinde tasavvuf müziğinden örnekler sunmasıyla başladı. Konserin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu eşliğinde Konya Sema Topluluğu sema ayini gerçekleştirdi. Işık oyunları eşliğinde gerçekleşen sema töreni, izleyenlerin beğenisini topladı.

Diğer Haberler
1 10. Büyükelçiler Konferansı Konya Toplantısı Yapıldı
2 Bakan Çavuşoğlu: Konya Türkiye’nin Gözbebeğidir
3 Konya’nın Geleceğine Yatırım Yapıyoruz
4 Büyükşehir Kurban Bayramı’na Hazır
5 Güle Oynaya Camiye Gel Projesinde Bisikletler Yerli Olacak
6 Ülke Olarak Ekonomik Savaştan Mutlaka Galip Çıkacağız
7 15 Kilometrelik Ereğli-İvriz Yolu Hizmete Girdi
8 Mahalle Yollarında Standart Yükseliyor
9 Kadı İzzetin Camii Restorasyonu Tamamlandı
10 “Bütün Müslümanlar Kudüs’ü ve El Halil’i Ziyaret Etmeli”
11UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı Konya’da Yapılıyor
12 “Şehir İstişareleri Hizmet Planlamasında Yol Gösteriyor”
13Şehrimiz İçin Birlikte Hareket Etmeye Devam Edeceğiz
14Sokak Hayvanları İçin Bir Kap Yemek Bir Kap Su
15Başkan Altay, Teşekkür Etti: Konya'ya TOKİ Müjdesi
16Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile Sağlık Bakanı Koca Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
17Cuma Buluşmalarımız Şehrimize Katkı Sağlıyor
18Şehir İstişareleri ile Birlikteliğimizi Pekiştiriyoruz
19Başkan Altay, Şehir İstişarelerinde Sarraflarla Buluştu
20Başkan Altay, Esnaf Odalarının Başkanlarını Ziyaret Etti
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır