engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:İspanya''da Konya ve Mevlana Günleri  
            Mevlana Celaleddin Rumi''nin 800. doğum yıldönümü kutlamaları kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikler, İspanya''nın başkenti Madrid''de devam etti. Madrid’teki etkinliğe İspanya Kraliçesi Sofia‘da katıldı.
21.11.2007 13:42 
        Konya Büyükşehir Belediyesi ve kültür Turizm Bakanlığı tarafından ortaklaşa organize edilen Konya ve Mevlana Günleri İspanya’nın başkenti Madrid’te İspanya Kraliçesi Sofia’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Konya ve Mevlana Günleri kapsamında İspanya’nın 3 farklı kentinde dört etkinlik organize ediliyor.

Kısa bir dönem önce Konya''ya ziyarette bulunan İspanya Kraliçesi Sofia, bu ziyaretinde oldukça etkilendiği sema gösterisinin Madrid''de de gerçekleştirilmesi durumunda teşrif edeceği sözünü Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek''e vermişti. Bunun üzerine onur konuğu olarak davet edilen Kraliçe Sofia, Madrid''in en önemli gösteri salonlarından biri olan Alcazar Tiyatrosu''ndaki davette yerini aldı. Kraliçe''yi Türkiye''nin Madrid Büyükelçisi Ender Arat ve Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Ercan Uslu karşıladı. Davetten dolayı memnuniyetini ifade eden Kraliçe Sofia''nın oldukça neşeli olduğu gözlendi. Gösterinin başlamasından önce kısa bir konuşma yapan Büyükelçi, İspanyolca yaptığı konuşmasında, UNESCO''nun verdiği desteğin altını çizdi. Öte yandan Mevlana''nın yaşam tarzını ve düşünce biçimini de özetle davetlilere açıklayan Büyükelçi Arat''ın konuşmasının ardından, Mevlâna ve mesnevinin tarihçesi ile Konya hakkında bir video gösterimi yapıldı. Daha sonra sahne alan semazenler, davetlilere unutulmayacak bir gösteri ziyafeti sundu.

Organizasyon hakkında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kültür Daire Başkanı Ercan Uslu, gördükleri ilgiden dolayı memnuniyetini dile getirirken, artık sema gösterisinin dünya çapında tanınan bir olgu olduğunu ifade etti. Uslu, birçok dünya kentinde gösterime konulan sema izletisinin artık her çevreden insanın bildiği, tanıdığı ve severek izlediği bir sunum haline geldiğini sözlerine ekledi. Uslu, "Bu organizasyonda İspanya Kraliçesi''nin bulunuyor olması bizim için gerçekten onur verici bir duygu. Birkaç ay önce Konya şehrimizi ziyaret ettiğinde Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından, İspanya''da yapılacak olan gösteriye de davet edilen İspanya Kraliçesi, bu vesileyle bugün gelmiştir. Bunlar artık son gösterilerimiz, 1 Aralık tarihinden itibaren de dünya çapında misafirleri de Konya''mızda bekleyeceğiz" dedi.

Gösteri sonrası organizasyon ekibiyle özel görüşen Kraliçe Sofia, gösteri sırasında çok duygulandığını belirterek “Manevi duygularımız, barış, sevgi ve kardeşlik duygularımız yükseldi. Teşekkür ederim.” dedi.

Diğer Haberler
1Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
2Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
3Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
4Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
5Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
6Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
7Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
8Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
9Nijer Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Akyürek’e Ziyaret
10Meram Son Durak Katlı Yeraltı Otoparkının Temeli Atıldı
11Konya Bilim Festivaline 100 Bin Ziyaretçi
12Kahraman Pilotların Muhteşem Gösterisi Nefes Kesti
13Başkan Akyürek Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına Seçildi
14Tarihi Camileri Gelecek Kuşaklara Aktarıyoruz
15Cumhurbaşkanımız Himayesinde Konya’da Aşure Dağıtıldı
16Büyükşehir’den Beyşehir’e 220 Bin Metrekarelik Fidanlık
17İslam Düşünce Atlası Projesi Hayata Geçiriliyor
18Konya’ya Hizmet Etmek Herkese Nasip Olmaz
19Öğrenciler Elkart İle 3 Gün Ücretsiz Ulaşımdan Memnun
20İçme Suyumuz 7/24 Kontrol Altında
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır