• Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
      
İsim:
E-Posta:İspanya''da Konya ve Mevlana Günleri  
            Mevlana Celaleddin Rumi''nin 800. doğum yıldönümü kutlamaları kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikler, İspanya''nın başkenti Madrid''de devam etti. Madrid’teki etkinliğe İspanya Kraliçesi Sofia‘da katıldı.
21.11.2007 13:42 
        Konya Büyükşehir Belediyesi ve kültür Turizm Bakanlığı tarafından ortaklaşa organize edilen Konya ve Mevlana Günleri İspanya’nın başkenti Madrid’te İspanya Kraliçesi Sofia’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Konya ve Mevlana Günleri kapsamında İspanya’nın 3 farklı kentinde dört etkinlik organize ediliyor.

Kısa bir dönem önce Konya''ya ziyarette bulunan İspanya Kraliçesi Sofia, bu ziyaretinde oldukça etkilendiği sema gösterisinin Madrid''de de gerçekleştirilmesi durumunda teşrif edeceği sözünü Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek''e vermişti. Bunun üzerine onur konuğu olarak davet edilen Kraliçe Sofia, Madrid''in en önemli gösteri salonlarından biri olan Alcazar Tiyatrosu''ndaki davette yerini aldı. Kraliçe''yi Türkiye''nin Madrid Büyükelçisi Ender Arat ve Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Ercan Uslu karşıladı. Davetten dolayı memnuniyetini ifade eden Kraliçe Sofia''nın oldukça neşeli olduğu gözlendi. Gösterinin başlamasından önce kısa bir konuşma yapan Büyükelçi, İspanyolca yaptığı konuşmasında, UNESCO''nun verdiği desteğin altını çizdi. Öte yandan Mevlana''nın yaşam tarzını ve düşünce biçimini de özetle davetlilere açıklayan Büyükelçi Arat''ın konuşmasının ardından, Mevlâna ve mesnevinin tarihçesi ile Konya hakkında bir video gösterimi yapıldı. Daha sonra sahne alan semazenler, davetlilere unutulmayacak bir gösteri ziyafeti sundu.

Organizasyon hakkında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kültür Daire Başkanı Ercan Uslu, gördükleri ilgiden dolayı memnuniyetini dile getirirken, artık sema gösterisinin dünya çapında tanınan bir olgu olduğunu ifade etti. Uslu, birçok dünya kentinde gösterime konulan sema izletisinin artık her çevreden insanın bildiği, tanıdığı ve severek izlediği bir sunum haline geldiğini sözlerine ekledi. Uslu, "Bu organizasyonda İspanya Kraliçesi''nin bulunuyor olması bizim için gerçekten onur verici bir duygu. Birkaç ay önce Konya şehrimizi ziyaret ettiğinde Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından, İspanya''da yapılacak olan gösteriye de davet edilen İspanya Kraliçesi, bu vesileyle bugün gelmiştir. Bunlar artık son gösterilerimiz, 1 Aralık tarihinden itibaren de dünya çapında misafirleri de Konya''mızda bekleyeceğiz" dedi.

Gösteri sonrası organizasyon ekibiyle özel görüşen Kraliçe Sofia, gösteri sırasında çok duygulandığını belirterek “Manevi duygularımız, barış, sevgi ve kardeşlik duygularımız yükseldi. Teşekkür ederim.” dedi.

Diğer Haberler
1 On Binlerce Konyalı “Davamız Kudüs” Dedi
2 Değerlerimize Katkı Sağlamak İçin Çalışıyoruz
3 Büyük Cuma Buluşmasına Bütün Konyalılar Davetli
4 Konya Büyükşehir Belediye Meclisi ABD'yi ve İsrail’i Kınadı
5 Dünyaca Ünlü Kalp Cerrahı Mustafa Öz’ün İsmi Bu Parkta Yaşatılacak
6 Şehit Ömer Halisdemir Caddesi Selçuklu’yu Meram’la Buluşturacak
7 Peygamberler Şehri Kudüs’e Sahip Çıkmak Namusumuzdur
8 Japon Heyet Başkan Akyürek’i Ziyaret Etti
9 Yeryüzündeki En Güzel, En Anlamlı Ve En Güçlü Etkinlik
10 Hazreti Mevlana’yı Uluslararası Anma Törenleri Başladı
11Büyükşehir’den Türk-İslam Kültürüne Hizmet Edecek Bir Yatırım Daha: İrfan Kültür Merkezi
12Kudüs Üzerinde Oynanan Oyunlara Asla Sessiz Kalmayacağız
13Uluslararası İslam Sanatları Yarışması Başvuruları Başladı
14Büyükşehir’den Sulama Suyuna Yüzde 40 İndirim
15Başkan Akyürek, Bozkır Yatırımlarını Yerinde İnceledi
16İlçelerimizde Yol Hariç Altyapıya 3 Yılda 1 Milyar Liralık Yatırım Yaptık
17Başkan Akyürek Engelli Dernek Temsilcileri ve Üyeleriyle Buluştu
18Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş’tan Başkan Akyürek’e Ziyaret
19Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Konya’da
20Konya Yeni Yüzyılda Dünyaya Söyleyecek Sözü Olan Bir Şehir
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 127.725 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 270.712 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır