engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Bakan Günay Osmanlı Belgelerinde Konya ve Mevlevilik Sergisi’ni Açtı  
            Konya’da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Büyükşehir Belediyesi’nin “Osmanlı Belgelerinde Konya ve Mevlevilik” sergisinin açılışını yaptı. Konya’nın Anadolu’nun ortasında bir medeniyet şehri olduğunu kaydeden Bakan Günay, Mevlâna ile birlikte diğer tarihsel ögeleri ortaya çıkararak Konya’yı ayağa kaldırmak için çalışacaklarını ifade etti.
30.09.2007 18:21 
        Konya Büyükşehir Belediyesi ile Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün birlikte organize ettikleri “Osmanlı Belgelerinde Konya ve Mevlevilik” sergisi Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımı ile açıldı.

Zafer Meydanı eski Kız Ortaokulu’ndaki serginin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlâna’nın doğum günü olan 30 Eylül’de önemli bir sergiyi açtıklarını belirterek, düzenlenen etkinliklerle Konya’nın bir kültür şehri haline geldiğini söyledi.

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yusuf Sarınay ise, Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde önemli bir sergiye imza attıklarını belirterek, Konya ile ilgili arşivdeki belgeleri genişleteceklerini ifade etti. Günümüzde insan hakkı ihlalleri ve savaşların arttığını kaydeden Genel Müdür Sarınay, böyle bir dönemde Mevlâna’nın öğretilerinin daha da önemli hale geldiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, Konya’nın Anadolu’nun ortasında eski uygarlıklar ile Selçuklu ve Osmanlı eserlerini barındıran bir şehir olduğunu hatırlatarak, “Konya’yı, sadece Mevlâna’nın yaşadığı yer değil, diğer özelliklerini ön plana çıkararak gelen ziyaretçilerin bir gün daha fazla kalmaktan mutlu olacakları bir şehir haline getirmeye çalışacağız” dedi.

Bakan Günay ve protokol üyeleri daha sonra hep birlikte kurdelayı keserek, sergiyi gezdi. Serginin açılışında Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yusuf Sarınay, Bakan Günay, Vali Aydın ve Başkan Akyürek’e içinde Osmanlı fermanı olan tablo hediye etti.

BAKAN GÜNAY BAŞKAN AKYÜREK’İ ZİYARET ETTİ

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya olarak kendilerini Anadolu medeniyetlerinin mirasçısı kabul ettiklerini belirterek, belediye çalışmalarında da son 2 yıl hazine dışı kaynak oluşturmada birinci olduklarını söyledi. Tarihi kent merkezi oluşturma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Başkan Akyürek, bu konuda çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise, Konya’da üzerinde özenle çalışıldığı halde dünya için tarihsel çekim merkezi olacak ortam bulunduğunu vurgulayarak, “Mevlâna şu anda tüm insanlık için ilgi çeken önemli bir isim. Mevlâna civarında tarihsel bir mekan oluşturulması için Büyükşehir Belediyesi ve Vilayetimizle çalışacağız. Burası bir başkent. Bu anlayışla Konya’nın ayağa kaldırılması için hep birlikte çalışacağız” dedi.

Bakan Günay, Başbakan’ın talimatıyla Mevlâna Kültür Merkezi’ni tamamlayarak törenleri pota altından kurtaran Başkan Akyürek’e teşekkür etti.

Başkan Akyürek, ziyaretin sonunda Büyükşehir Belediyesi Şeref Defteri’ni imzalayan Bakan Günay’a bugüne kadar 14 dilde yayınlanan Mesneviler ile çini vazo hediye etti.

Diğer Haberler
1 Başkan Altay Bilgehanede Yaz Okulunun İlk Dersine Katıldı
2 Genç Komek Yaz Okulu Kayıtları Devam Ediyor
3 Başkan Altay Bedesten Esnafı ile Buluştu
4 40 Gün Sabah Namazına Gelen Çocuklara Bisiklet
5 Büyükşehir, Selçuklu, Karatay ve Meram Belediyeleri Bayramlaştı
6 Torosların Memba Suyu Çeşmelerden Akmaya Başladı
7 Başkan Altay Uluslararası Öğrencilerle Bayramlaştı
8 Konya Bayramlaştı
9 Her Zaman Vatandaşımızın Yanındayız
10 Başkan Altay Belediye Bahçesinde Gençlerle Buluştu
114 Yeni Köprülü Kavşaktan da Alttan Geçiş Verildi
12Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun
13450 Bin Hemşehrimizle İftarlarda Buluştuk
14Seydişehir KOMEK Binasının Temeli Atıldı
15Yalıhüyük Şehir Konağı’nın Temeli Atıldı
16Büyükşehir Ramazan Bayramı’na Hazır
1724 Haziran Akşamı da Bayram Yapmak İstiyoruz
18Başkan Altay, İftarda Kululularla Buluştu
19Kulu Şehir Konağı Hizmete Açıldı
20Kadir Gecesi’nde On Binler Mevlana Meydanı’nda Buluştu
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır