engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Bakan Günay Osmanlı Belgelerinde Konya ve Mevlevilik Sergisi’ni Açtı  
            Konya’da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Büyükşehir Belediyesi’nin “Osmanlı Belgelerinde Konya ve Mevlevilik” sergisinin açılışını yaptı. Konya’nın Anadolu’nun ortasında bir medeniyet şehri olduğunu kaydeden Bakan Günay, Mevlâna ile birlikte diğer tarihsel ögeleri ortaya çıkararak Konya’yı ayağa kaldırmak için çalışacaklarını ifade etti.
30.09.2007 18:21 
        Konya Büyükşehir Belediyesi ile Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün birlikte organize ettikleri “Osmanlı Belgelerinde Konya ve Mevlevilik” sergisi Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımı ile açıldı.

Zafer Meydanı eski Kız Ortaokulu’ndaki serginin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlâna’nın doğum günü olan 30 Eylül’de önemli bir sergiyi açtıklarını belirterek, düzenlenen etkinliklerle Konya’nın bir kültür şehri haline geldiğini söyledi.

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yusuf Sarınay ise, Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde önemli bir sergiye imza attıklarını belirterek, Konya ile ilgili arşivdeki belgeleri genişleteceklerini ifade etti. Günümüzde insan hakkı ihlalleri ve savaşların arttığını kaydeden Genel Müdür Sarınay, böyle bir dönemde Mevlâna’nın öğretilerinin daha da önemli hale geldiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, Konya’nın Anadolu’nun ortasında eski uygarlıklar ile Selçuklu ve Osmanlı eserlerini barındıran bir şehir olduğunu hatırlatarak, “Konya’yı, sadece Mevlâna’nın yaşadığı yer değil, diğer özelliklerini ön plana çıkararak gelen ziyaretçilerin bir gün daha fazla kalmaktan mutlu olacakları bir şehir haline getirmeye çalışacağız” dedi.

Bakan Günay ve protokol üyeleri daha sonra hep birlikte kurdelayı keserek, sergiyi gezdi. Serginin açılışında Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yusuf Sarınay, Bakan Günay, Vali Aydın ve Başkan Akyürek’e içinde Osmanlı fermanı olan tablo hediye etti.

BAKAN GÜNAY BAŞKAN AKYÜREK’İ ZİYARET ETTİ

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya olarak kendilerini Anadolu medeniyetlerinin mirasçısı kabul ettiklerini belirterek, belediye çalışmalarında da son 2 yıl hazine dışı kaynak oluşturmada birinci olduklarını söyledi. Tarihi kent merkezi oluşturma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Başkan Akyürek, bu konuda çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise, Konya’da üzerinde özenle çalışıldığı halde dünya için tarihsel çekim merkezi olacak ortam bulunduğunu vurgulayarak, “Mevlâna şu anda tüm insanlık için ilgi çeken önemli bir isim. Mevlâna civarında tarihsel bir mekan oluşturulması için Büyükşehir Belediyesi ve Vilayetimizle çalışacağız. Burası bir başkent. Bu anlayışla Konya’nın ayağa kaldırılması için hep birlikte çalışacağız” dedi.

Bakan Günay, Başbakan’ın talimatıyla Mevlâna Kültür Merkezi’ni tamamlayarak törenleri pota altından kurtaran Başkan Akyürek’e teşekkür etti.

Başkan Akyürek, ziyaretin sonunda Büyükşehir Belediyesi Şeref Defteri’ni imzalayan Bakan Günay’a bugüne kadar 14 dilde yayınlanan Mesneviler ile çini vazo hediye etti.

Diğer Haberler
1 Tarık Buğra Doğumunun 100. Yılında Konya’da Anıldı
2 Eğitim Yardımı Başvuruları Başladı
3 Güle Oynaya Camiye Gel Projesi Konya’ya Çok Yakıştı
4 Cumhurbaşkanımız Himayesinde Konya’da Aşure Dağıtıldı
5 Başkan Altay: Eski Stadyumun Millet Bahçesine Dönüşmesi Büyük Bir Vizyon
6 Birlik ve Beraberliğimiz Bir Başarı Hikayesine Dönüşüyor
7 Başkan Altay Sağlıklı Yaşam İçin Çocuklarla Birlikte Pedal Çevirdi
8 Başkan Altay: İlçelerin Standardını Yükseltmek İçin Çalışıyoruz
9 Başkan Altay: Yeni Büyükşehir Yasası ile İlçelerimiz Gelişiyor
10 Başkan Altay Kadınhanı ve Ilgın’da Vatandaşlarla Buluştu
11Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’na Birçok Ülkeden Nitelikli Eserler Katılıyor
12Başkan Altay, Bisiklet Kazanan Çocukların Mutluluğuna Ortak Oldu
13Başkan Altay: Bayrağımız Gazilerimiz Sayesinde Gururla Dalgalanıyor
14Yerli Üretelim, Yerli Tüketelim
15Ahilik Çalıştayı Gerçekleştirildi
16Tacikistan Büyükelçisi Rajabiyon Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
17Başkan Altay: Gazilerimiz Sayesinde Geleceğe Güvenle Bakıyoruz
18Esnaf Odalarından Ahilik Haftası’nda Başkan Altay’a Ziyaret
19Konyaspor Taraftarından Örnek Davranış
20Yeni Eğitim Öğretim Yılı Hayırlı Olsun
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır