engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Saraybosna’da Konya Kültür ve Eğitim Merkezi Açıldı  
            Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Saraybosna’da açtığı “Konya-Saraybosna Kültür ve Eğitim Merkezi” hizmet vermeye başladı. Türk kültürü ile Konya’nın tanıtılacağı merkezde 4 branşta KOMEK öğretmenleri tarafından kurs verilecek. Kursa yoğun ilgi gösteren Saraybosnalılar, Konya halkına teşekkür etti.
17.09.2007 12:32 
        Konya Büyükşehir Belediyesi, Bosna Hersek’i oluşturan kantonların merkezi Saraybosna’da “Konya-Saraybosna Kültür ve Eğitim Merkezi” açtı.

Konya-Saraybosna Kültür ve Eğitim Merkezi’nin açılışında konuşan Bosna Hersek Kültür Merkezi Müdürü Abdurrahman Çoliç, iki yıl önce iki şehir arasında imzalanan protokolün sonuçlarını almaktan mutluluk duyduklarını vurgulayarak, merkezin kültüre çok önem veren bir kurum olacağını ve iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

Açılışta Konya Büyükşehir Belediyesi adına konuşan Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Fatih Yılmaz, Konya’da Bosna Hersek’in çok sevildiğini hatırlatarak, açılan merkez ile Konya-Saraybosna arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğini söyledi. Merkezde 4 dalda kurs verileceğini kaydeden Yılmaz, tüm Bosnalıları merkeze davet etti.

Türkiye’nin Bosna Hersek Büyükelçiliği’nden Birinci Yardımcı Cemil Ufuk Doğru ise, iki ülkenin tarihten gelen dostluk ve kardeşlik bağı ile birbirine bağlı olduğunu belirterek, Türkiye-Bosna Hersek ilişkilerinin devletler arası değil, insanların kalbinde yaşadığını söyledi. Son yıllarda dostluk bağlarının belediyelerin çalışmaları ile arttığını vurgulayan Doğru, Konya’nın bu ilişkilerin artmasında özel bir yeri olduğunu ifade ederek, “Kültür Merkezi, iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkisini kağıt üzerinden hayatın içine taşımaya katkı sağlayacak” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Konya-Saraybosna Kültür ve Eğitim Merkezi, konuşmaların ardından kurdelanın kesilmesi ile hizmete girdi. Açılışa katılanlara KOMEK öğrencilerinin Konya’dan gönderdiği ürünler hediye edildi.

İlk gün olmasına rağmen merkezde verilen KOMEK Kursları’na kayıt yaptıran Saraybosnalılar, işsizliğin hüküm sürdüğü şehirlerinde açılan ücretsiz kurslar nedeniyle Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya halkına teşekkür ettiler. Kurslar sayesinde meslek sahibi olacaklarını ve vakitlerini değerlendirmek için yeni ürünler ortaya çıkaracaklarını belirten Saraybosnalılar, merkez sayesinde çok sevdikleri Türklerin kültürünü ve özellikle Konya’yı daha yakından tanıyacaklarını ifade ettiler.

KONYA-SARAYBOSNA KÜLTÜR VE EĞİTİM MERKEZİ

Merkezin açılışına Türkiye’den İstanbul Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ercan Uslu, Basın-Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanı Sadrettin Kütükçü ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri katılırken; Saraybosna’dan Türkiye Büyükelçiliği’ni temsilen Cemil Ufuk Doğru, öğretim görevlileri, yerel temsilciler ve Bosnalılar katıldı.

Büyükşehir Belediyesi KOMEK Kursları’ndan iki öğretmenin görevlendirildiği merkezde; çini, el sanatları, takı tasarımı ve ebru kursları verilirken, Konya’nın tanıtım faaliyetleri de gerçekleştirilecek.

Diğer Haberler
1Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
2Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
3Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
4Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
5Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
6Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
7Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
8Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
9Nijer Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Akyürek’e Ziyaret
10Meram Son Durak Katlı Yeraltı Otoparkının Temeli Atıldı
11Konya Bilim Festivaline 100 Bin Ziyaretçi
12Kahraman Pilotların Muhteşem Gösterisi Nefes Kesti
13Başkan Akyürek Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına Seçildi
14Tarihi Camileri Gelecek Kuşaklara Aktarıyoruz
15Cumhurbaşkanımız Himayesinde Konya’da Aşure Dağıtıldı
16Büyükşehir’den Beyşehir’e 220 Bin Metrekarelik Fidanlık
17İslam Düşünce Atlası Projesi Hayata Geçiriliyor
18Konya’ya Hizmet Etmek Herkese Nasip Olmaz
19Öğrenciler Elkart İle 3 Gün Ücretsiz Ulaşımdan Memnun
20İçme Suyumuz 7/24 Kontrol Altında
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır