• Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
      
İsim:
E-Posta:Saraybosna’da Konya Kültür ve Eğitim Merkezi Açıldı  
            Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Saraybosna’da açtığı “Konya-Saraybosna Kültür ve Eğitim Merkezi” hizmet vermeye başladı. Türk kültürü ile Konya’nın tanıtılacağı merkezde 4 branşta KOMEK öğretmenleri tarafından kurs verilecek. Kursa yoğun ilgi gösteren Saraybosnalılar, Konya halkına teşekkür etti.
17.09.2007 12:32 
        Konya Büyükşehir Belediyesi, Bosna Hersek’i oluşturan kantonların merkezi Saraybosna’da “Konya-Saraybosna Kültür ve Eğitim Merkezi” açtı.

Konya-Saraybosna Kültür ve Eğitim Merkezi’nin açılışında konuşan Bosna Hersek Kültür Merkezi Müdürü Abdurrahman Çoliç, iki yıl önce iki şehir arasında imzalanan protokolün sonuçlarını almaktan mutluluk duyduklarını vurgulayarak, merkezin kültüre çok önem veren bir kurum olacağını ve iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

Açılışta Konya Büyükşehir Belediyesi adına konuşan Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Fatih Yılmaz, Konya’da Bosna Hersek’in çok sevildiğini hatırlatarak, açılan merkez ile Konya-Saraybosna arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğini söyledi. Merkezde 4 dalda kurs verileceğini kaydeden Yılmaz, tüm Bosnalıları merkeze davet etti.

Türkiye’nin Bosna Hersek Büyükelçiliği’nden Birinci Yardımcı Cemil Ufuk Doğru ise, iki ülkenin tarihten gelen dostluk ve kardeşlik bağı ile birbirine bağlı olduğunu belirterek, Türkiye-Bosna Hersek ilişkilerinin devletler arası değil, insanların kalbinde yaşadığını söyledi. Son yıllarda dostluk bağlarının belediyelerin çalışmaları ile arttığını vurgulayan Doğru, Konya’nın bu ilişkilerin artmasında özel bir yeri olduğunu ifade ederek, “Kültür Merkezi, iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkisini kağıt üzerinden hayatın içine taşımaya katkı sağlayacak” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Konya-Saraybosna Kültür ve Eğitim Merkezi, konuşmaların ardından kurdelanın kesilmesi ile hizmete girdi. Açılışa katılanlara KOMEK öğrencilerinin Konya’dan gönderdiği ürünler hediye edildi.

İlk gün olmasına rağmen merkezde verilen KOMEK Kursları’na kayıt yaptıran Saraybosnalılar, işsizliğin hüküm sürdüğü şehirlerinde açılan ücretsiz kurslar nedeniyle Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya halkına teşekkür ettiler. Kurslar sayesinde meslek sahibi olacaklarını ve vakitlerini değerlendirmek için yeni ürünler ortaya çıkaracaklarını belirten Saraybosnalılar, merkez sayesinde çok sevdikleri Türklerin kültürünü ve özellikle Konya’yı daha yakından tanıyacaklarını ifade ettiler.

KONYA-SARAYBOSNA KÜLTÜR VE EĞİTİM MERKEZİ

Merkezin açılışına Türkiye’den İstanbul Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ercan Uslu, Basın-Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanı Sadrettin Kütükçü ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri katılırken; Saraybosna’dan Türkiye Büyükelçiliği’ni temsilen Cemil Ufuk Doğru, öğretim görevlileri, yerel temsilciler ve Bosnalılar katıldı.

Büyükşehir Belediyesi KOMEK Kursları’ndan iki öğretmenin görevlendirildiği merkezde; çini, el sanatları, takı tasarımı ve ebru kursları verilirken, Konya’nın tanıtım faaliyetleri de gerçekleştirilecek.

Diğer Haberler
1 On Binlerce Konyalı “Davamız Kudüs” Dedi
2 Değerlerimize Katkı Sağlamak İçin Çalışıyoruz
3 Büyük Cuma Buluşmasına Bütün Konyalılar Davetli
4 Konya Büyükşehir Belediye Meclisi ABD'yi ve İsrail’i Kınadı
5 Dünyaca Ünlü Kalp Cerrahı Mustafa Öz’ün İsmi Bu Parkta Yaşatılacak
6 Şehit Ömer Halisdemir Caddesi Selçuklu’yu Meram’la Buluşturacak
7 Peygamberler Şehri Kudüs’e Sahip Çıkmak Namusumuzdur
8 Japon Heyet Başkan Akyürek’i Ziyaret Etti
9 Yeryüzündeki En Güzel, En Anlamlı Ve En Güçlü Etkinlik
10 Hazreti Mevlana’yı Uluslararası Anma Törenleri Başladı
11Büyükşehir’den Türk-İslam Kültürüne Hizmet Edecek Bir Yatırım Daha: İrfan Kültür Merkezi
12Kudüs Üzerinde Oynanan Oyunlara Asla Sessiz Kalmayacağız
13Uluslararası İslam Sanatları Yarışması Başvuruları Başladı
14Büyükşehir’den Sulama Suyuna Yüzde 40 İndirim
15Başkan Akyürek, Bozkır Yatırımlarını Yerinde İnceledi
16İlçelerimizde Yol Hariç Altyapıya 3 Yılda 1 Milyar Liralık Yatırım Yaptık
17Başkan Akyürek Engelli Dernek Temsilcileri ve Üyeleriyle Buluştu
18Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş’tan Başkan Akyürek’e Ziyaret
19Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Konya’da
20Konya Yeni Yüzyılda Dünyaya Söyleyecek Sözü Olan Bir Şehir
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 127.725 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 270.712 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır