engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Konya, 2008 Tarihi Kentler Birliği Konferansına Hazır  
            Dünya Tarihi Kentler Birliği'nin Konya'daki Genel Kurul toplantılarına katılan belediye başkanları ve temsilcileri, Konya'da 2008 yılında yapılacak konferansın sorunsuz geçeceğine inandıklarını söylediler. Genel Kurul toplantılarında gelecek yılki konferans ile ilgili ayrıntıları belirleyen heyettekiler, Konya'daki tarihi dokuya ve altyapıya hayran kaldıklarını ifade ettiler.
27.06.2007 12:34 
        Dünya Tarihi Kentler Birliği'nin Konya'da yapılan 2007 Yılı Genel Kurul toplantıları için şehrimizde bulunan 6 ülkeden üye şehirlerin temsilcileri, Konya'nın tarihi dokusu ve altyapısı ile gelecek yılki konferansa gerçek bir ev sahipliğini yapacağına inandıklarını söylediler.

24 Haziran 2007 tarihinden bu yana Konya'da gelecek yılki konferansın ayrıntılarını konuşan ve yol haritasını belirleyen Dünya Tarihi Kentler Birliği Genel Kurul üyeleri, Konya'daki tarihi mekanları gezmeyi de sürdürdü.

TARİHİ DOKUDAN ÇOK ETKİLENDİK

Mevlâna Müzesi ve Çatalhöyük'ün ardından Glistra ve Sille'de incelemelerde bulunan Avustralya'nın Ballarat, Japonya'nın Nara, Avusturya'nın Viyana, Ukrayna'nın Kiev, Güney Kore'nin Gyeongju ve Çin'in Xi'an şehirlerinin temsilcileri tarihi dokuya hayran kaldı. Tarihi mekanları gezerek bilgi alan heyet, binlerce yıl öncesinden kalan eserleri tek tek inceledi. Yaptıkları gezi ve incelemelerle ilgili Glistra'da bilgi veren Dünya Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri Hisakazu Takagi, Konya'da gördüğü her şeyden çok etkilendiğini dile getirerek, gelecek yıl konferans için Konya'ya gelecek konukların da şehirden çok etkileneceğini ifade etti. Konya'da kendilerini çok rahat hissettiklerini kaydeden Takagi, 'Genel Kurul toplantısını Konya'da yapmakla doğru bir karar verdiğimize inanıyorum. Yaptığımız gezilerde en çok etkilendiğim yer Çatalhöyük oldu. Çünkü orası sadece Konya'nın değil, insanlığın bir mirasıdır' dedi.

KONYA, ALTYAPISI İLE EV SAHİPLİĞİNE HAZIR

Bir önceki toplantının ev sahibi olan Avustralya'nın Ballarat şehri Belediye Başkanı David Vendy ise, Sille'de gördüğü iki bin yıllık yerleşim yerleri kendisini çok etkilediğini belirterek, Sille'yi gelecek yıl çok sayıda insanın ziyaret edeceğine inandığını ifade etti. Tarihi mekanların insanların bir araya getirdiğini vurgulayan Wendy, Konya'nın gelecek yılki toplantılara harika bir ev sahipliği yapacağını kanıtladığını, çünkü Konya'nın bu konuda yeterli altyapı ve tecrübeye sahip olduğunu söyledi.

GELECEK YIL İÇİN HAZIRLIKLAR YAPILDI

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Genel Kurul toplantısı için Konya'da bulunan belediye başkanları ve temsilcileri ile hem toplantılarda bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu, hem de misafirler onuruna verdiği yemekte çalışmalar hakkında bilgi aldı. Misafirlere çeşitli hediyeler veren Başkan Akyürek, gelecek yılki toplantıların en iyi şekilde yapılması için gerekli hazırlıkların yapıldığını ifade etti.

Diğer Haberler
1 Konya’da 15 Temmuz Anma Programları Başladı
2 Sabah Namazına Ellerinde Bayrak Dillerinde Dua ile Geldiler
3 15 Temmuz Bağımsızlık Mücadelemizin Aynasıdır
4 Başkan Altay: Gönül Belediyeciliği Yapıyoruz
5 Cuma Buluşmalarımız Hizmet Bereketimizi Artırıyor
6 Özbek Heyetten Başkan Altay’a Ziyaret
7 Diyanet İşleri’nden Başkan Altay’a Ziyaret
8 Başkan Altay, Şehit Ömer Halisdemir Caddesi’ndeki Çalışmaları İnceledi
9 Kudüs Direnişinin Sembol İsmi Cüneydi Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
10 55 Havuz ve Aquapark Konyalı Çocukları Bekliyor
1115 Temmuz’da Konya’da Toplu Ulaşım Ücretsiz
12Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’na Yoğun İlgi
13Haydi Çocuklar Hem Eğlenin Hem Yüzme Öğrenin
14Türkiye’nin En Modern Hayvan Barınaklarından Biri Konya’da
15Büyükşehir Tarımsal Destekleme Kayıtları Başladı
16Büyükşehir Tarım Arazilerini Suya Kavuşturuyor
17Konya’da Her Gün 61 Bin Çocuk Sabah Namazında Buluşuyor
18Konya, 8. Mevlana Şiir Şöleni’nde Şiire Doydu
19Başkan Altay Gazze Caddesi’ndeki Çalışmaları İnceledi
20Başkan Altay Sadreddin Konevi Camii’nde Vatandaşlarla Buluştu
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır