engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Uluslar Arası Mevlâna Sempozyumu  
            Uluslararası Mevlana Sempozyumu'nun Konya bölümü başladı. Yerli ve yabancı bilim adamlarının Mevlâna'yı konuştuğu sempozyuma katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Hazreti Mevlâna'nın Türk insanı için büyük bir şans olduğunu söyledi.
11.05.2007 16:12 
        Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi'nin Mevlana'nın 800. Doğum Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde birlikte düzenledikleri "Uluslararası Mevlana Sempozyumu"nun Konya bölümü başladı.

Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda düzenlenen sempozyumun açış konuşmasını yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana'nın Konya'da yaşadığını, eserlerini Konya'da verdiğini, ancak onun Konya'ya ve Türkiye'ye sığmayan büyük bir şahsiyet olduğunu belirtti. Mevlâna Yılı etkinliklerinin önemli ayaklarından birinin yurtdışı tanıtım programları olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, 'Yurtdışı programları yaptığımız şehirlerde bazı ayrımcı lobilerin Mevlâna'yı sahiplenmemize karşı tepkileri olduğunu gördük. Orada bir kez daha anladık ki Hazreti Mevlâna milletimiz için büyük bir şans, İslamafobia karşısında önemli bir değerdir. Bu nedenle düzenlenen bu sempozyumun insanlığın huzuru ve barışı için büyük katkı sağlayacağına inanıyorum'' dedi.

Konya Valisi Osman Aydın da, Mevlâna düşüncesinin kaynağını sevgi ve hoşgörünün oluşturduğunu vurgulayarak, 21. yüzyılda Mevlâna'nın anlatılmasının insanlığa ışık tutması açısından önemli olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Büyük ise, Mevlâna yılı etkinliklerinin Türkiye'de ve dünya ülkelerinde giderek arttığını ifade ederek, bu çalışmaların içinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

Açış konuşmalarının ardından sempozyuma geçildi. Sempozyumda söz alan Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk-İslam Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bilal Kemikli, ''Mesnevi ve Türk İrfanı: Mesnevihanlık Geleneği Üzerine Bazı Değerlendirmeler'' konulu sunumunda, Mevlana'nın tarih boyunca Türk insanının zihniyetini ve ufkunu inşa eden, onu akıl ve gönül iksiriyle yoğurarak dönüştüren, en önemli şahsiyetlerden biri olduğunu bildirdi.

Selçuk Üniversitesinden emekli Fars Dili Edebiyatı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yakup Şafak, yaptığı ''Mesnevi Tercüme ve Şerhlerinin Türk Kültüründeki Yeri'' konulu sunumunda, Mevlana'nın ölümsüz şaheseri Mesnevi'ye duyulan ilginin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de artarak sürdüğünü dile getirdi.

Farklı üniversitelerden öğretim üyelerinin Mevlana ve Mevlevilikle ilgili sunumlarıyla devam eden sempozyumun son günü de 12 Mayıs 2007 tarihinde Konya'da yapılacak.

Diğer Haberler
1 Konya’da 15 Temmuz Anma Programları Başladı
2 Sabah Namazına Ellerinde Bayrak Dillerinde Dua ile Geldiler
3 15 Temmuz Bağımsızlık Mücadelemizin Aynasıdır
4 Başkan Altay: Gönül Belediyeciliği Yapıyoruz
5 Cuma Buluşmalarımız Hizmet Bereketimizi Artırıyor
6 Özbek Heyetten Başkan Altay’a Ziyaret
7 Diyanet İşleri’nden Başkan Altay’a Ziyaret
8 Başkan Altay, Şehit Ömer Halisdemir Caddesi’ndeki Çalışmaları İnceledi
9 Kudüs Direnişinin Sembol İsmi Cüneydi Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
10 55 Havuz ve Aquapark Konyalı Çocukları Bekliyor
1115 Temmuz’da Konya’da Toplu Ulaşım Ücretsiz
12Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’na Yoğun İlgi
13Haydi Çocuklar Hem Eğlenin Hem Yüzme Öğrenin
14Türkiye’nin En Modern Hayvan Barınaklarından Biri Konya’da
15Büyükşehir Tarımsal Destekleme Kayıtları Başladı
16Büyükşehir Tarım Arazilerini Suya Kavuşturuyor
17Konya’da Her Gün 61 Bin Çocuk Sabah Namazında Buluşuyor
18Konya, 8. Mevlana Şiir Şöleni’nde Şiire Doydu
19Başkan Altay Gazze Caddesi’ndeki Çalışmaları İnceledi
20Başkan Altay Sadreddin Konevi Camii’nde Vatandaşlarla Buluştu
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır