engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Uluslar Arası Mevlâna Sempozyumu  
            Uluslararası Mevlana Sempozyumu'nun Konya bölümü başladı. Yerli ve yabancı bilim adamlarının Mevlâna'yı konuştuğu sempozyuma katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Hazreti Mevlâna'nın Türk insanı için büyük bir şans olduğunu söyledi.
11.05.2007 16:12 
        Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi'nin Mevlana'nın 800. Doğum Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde birlikte düzenledikleri "Uluslararası Mevlana Sempozyumu"nun Konya bölümü başladı.

Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda düzenlenen sempozyumun açış konuşmasını yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana'nın Konya'da yaşadığını, eserlerini Konya'da verdiğini, ancak onun Konya'ya ve Türkiye'ye sığmayan büyük bir şahsiyet olduğunu belirtti. Mevlâna Yılı etkinliklerinin önemli ayaklarından birinin yurtdışı tanıtım programları olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, 'Yurtdışı programları yaptığımız şehirlerde bazı ayrımcı lobilerin Mevlâna'yı sahiplenmemize karşı tepkileri olduğunu gördük. Orada bir kez daha anladık ki Hazreti Mevlâna milletimiz için büyük bir şans, İslamafobia karşısında önemli bir değerdir. Bu nedenle düzenlenen bu sempozyumun insanlığın huzuru ve barışı için büyük katkı sağlayacağına inanıyorum'' dedi.

Konya Valisi Osman Aydın da, Mevlâna düşüncesinin kaynağını sevgi ve hoşgörünün oluşturduğunu vurgulayarak, 21. yüzyılda Mevlâna'nın anlatılmasının insanlığa ışık tutması açısından önemli olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Büyük ise, Mevlâna yılı etkinliklerinin Türkiye'de ve dünya ülkelerinde giderek arttığını ifade ederek, bu çalışmaların içinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

Açış konuşmalarının ardından sempozyuma geçildi. Sempozyumda söz alan Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk-İslam Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bilal Kemikli, ''Mesnevi ve Türk İrfanı: Mesnevihanlık Geleneği Üzerine Bazı Değerlendirmeler'' konulu sunumunda, Mevlana'nın tarih boyunca Türk insanının zihniyetini ve ufkunu inşa eden, onu akıl ve gönül iksiriyle yoğurarak dönüştüren, en önemli şahsiyetlerden biri olduğunu bildirdi.

Selçuk Üniversitesinden emekli Fars Dili Edebiyatı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yakup Şafak, yaptığı ''Mesnevi Tercüme ve Şerhlerinin Türk Kültüründeki Yeri'' konulu sunumunda, Mevlana'nın ölümsüz şaheseri Mesnevi'ye duyulan ilginin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de artarak sürdüğünü dile getirdi.

Farklı üniversitelerden öğretim üyelerinin Mevlana ve Mevlevilikle ilgili sunumlarıyla devam eden sempozyumun son günü de 12 Mayıs 2007 tarihinde Konya'da yapılacak.

Diğer Haberler
1Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
2Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
3Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
4Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
5Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
6Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
7Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
8Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
9Nijer Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Akyürek’e Ziyaret
10Meram Son Durak Katlı Yeraltı Otoparkının Temeli Atıldı
11Konya Bilim Festivaline 100 Bin Ziyaretçi
12Kahraman Pilotların Muhteşem Gösterisi Nefes Kesti
13Başkan Akyürek Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına Seçildi
14Tarihi Camileri Gelecek Kuşaklara Aktarıyoruz
15Cumhurbaşkanımız Himayesinde Konya’da Aşure Dağıtıldı
16Büyükşehir’den Beyşehir’e 220 Bin Metrekarelik Fidanlık
17İslam Düşünce Atlası Projesi Hayata Geçiriliyor
18Konya’ya Hizmet Etmek Herkese Nasip Olmaz
19Öğrenciler Elkart İle 3 Gün Ücretsiz Ulaşımdan Memnun
20İçme Suyumuz 7/24 Kontrol Altında
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır