engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Ödüllü 20 Yerli ve Yabancı Film Konya'da  
            Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Aşkın Film Festivali 11 Mayıs 2007 Cuma günü başlıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türk ve dünya sinemasından örneklerin yer alacağı festivalin Mevlâna Yılı dolayısıyla ayrı bir anlam kazandığını vurgulayarak, festivalin uluslararası bir boyut kazanan geleneksel bir sinema şöleni halini almasının amaçlandığını ifade etti.
08.05.2007 12:23 
        Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Aşkın Film Festivali, 11-20 Mayıs tarihleri arasında Konya'da başlıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Ankara Sinema Kültürü Derneği ve Tüze Grup işbirliği ile gerçekleştirilecek olan festivalde, Türk ve dünya sinemasından yeni ve klasik filmler sinemaseverlerle buluşacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana'nın aşk, sevgi ve hoşgörü felsefesinin evrenselliğinden yola çıkılarak hazırlanan festivaldeki filmlerin, uzun zaman süren titiz bir çalışma sonucunda seçildiğini söyledi. Başkan Akyürek, UNESCO tarafından 2007 yılının 'Mevlana Yılı' ilan edilmesi ve tüm dünyanın ilgisinin Konya'ya yönelmesinin bu yılki festivali daha da anlamlı kıldığını ifade etti.

2. Uluslararası Aşkın Film Festivali kapsamında, başta Türk sineması olmak üzere Avrupa ve Uzakdoğu sinemalarından başyapıt niteliğindeki klasik filmlerin izleyici karşısına çıkacağını kaydeden Başkan Akyürek, Konya'da ikincisi düzenlenen festivalin giderek uluslararası bir boyut kazanan geleneksel bir sinema şöleni halini almasının amaçlandığını ifade etti.

DÜNYA SİNEMASINDAN ÖRNEK FİLMLER

Bu yıl festivalin Türk Sineması bölümünde, son dönemde hem ulusal hem de uluslararası festivallerde ses getirmiş yönetmenlerimizin iddialı filmlerinden bir seçki yer alıyor. Derviş Zaim'den Cenneti Beklerken, Nuri Bilge Ceylan'dan Uzak ve Reha Erdem'den Beş Vakit seyirciyle buluşacak Türk filmlerini oluşturuyor.

Festival kapsamında, bireyin varoluşu, kendini ve aşkı arayışı, sosyal ve gündelik hayatta karşılaşılan mistik haller gibi konulara odaklanan dünya sinemasının usta ve yetenekli yönetmenlerinin filmlerinden oluşan başarılı yapımlar da seyirciyle buluşuyor. İtalyan yönetmen Alberto Rondalli'nin yönettiği Türk-İtalyan ortak yapımı Derviş, Amerikan Bağımsız Sineması'nın usta ismi Jim Jarmusch'un filmi Ölü Adam, Fas asıllı Fransız yönetmen İsmail Faruki'den Büyük Yolculuk, Çin Sineması'nın mistik ve gizemli yönetmeni Zhang Yimou'dan Kahraman, sadece Rus sinemasının değil belki de dünya sinemasının en mistik yönetmeni Andrey Tarkovsky'nin vasiyet filmi Kurban, yine aynı ülkeden yetenekli genç yönetmen Andrei Zvyagintsev'den Dönüş ve Tunus sinemasından Nacer Khemiri'nin sinema kariyerindeki ilk filmi Çöl İşaretçileri ve son filmi Aziz Baba bu bölümde yer alan filmlerden bazıları. Bu yıl doğunun ve mistisizmin yükselen sinemasını temsil eden İran Sineması'ndan da çok önemli filmler gösterimde olacak. İnsani duyarlılığı çok ustaca ve sade bir üslupla anlatan, sinema dili oluşmuş ve uluslararası festivallerden büyük başarılarla ve ödüllerle dönmüş İranlı yönetmenlerden Muhsin Makhmalbaf, Macid Macidi ve Kemal Tebrizi gibi yönetmenlerin filmleri de festival çerçevesinde Konyalı sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.

FESTİVAL 11 MAYIS'TA BAŞLIYOR

Gerek yurtiçinden, gerekse yurtdışından konukların katılacağı geniş katılımlı söyleşiler ve açık oturumların yer alacağı festivalin ilk günü 11 Mayıs 2007 Cuma günü saat 19.00'da Kule Site Tüze Sinemaları'nda açılış kokteyli ile başlayacak. Aynı gün İtalyan yönetmen Alberto Rondalli'nin yönettiği Türk-İtalyan ortak yapımı Derviş filmi gösterilecek. Festival kapsamında Derviş, Cenneti Beklerken, Anne Sevgisi, Bir Parça Ekmek ve Büyük Yolculuk filmlerinin yönetmenleri de filmin gösterimi esnasında hazır bulunacak.

Diğer Haberler
1 Bayramın Sorunsuz Geçmesi İçin Tüm Tedbirleri Aldık
2 Kurban Bayramı Hayırlara Vesile Olsun
3 Yeni Köprülü Kavşaklar Şehrimize Hayırlı Olsun
4 Başkan Altay: Çocuklarımız Geleceğin Türkiye’sini İnşa Edecek
5 10. Büyükelçiler Konferansı Konya Toplantısı Yapıldı
6 Bakan Çavuşoğlu: Konya Türkiye’nin Gözbebeğidir
7 Konya’nın Geleceğine Yatırım Yapıyoruz
8 Büyükşehir Kurban Bayramı’na Hazır
9 Güle Oynaya Camiye Gel Projesinde Bisikletler Yerli Olacak
10 Ülke Olarak Ekonomik Savaştan Mutlaka Galip Çıkacağız
1115 Kilometrelik Ereğli-İvriz Yolu Hizmete Girdi
12Mahalle Yollarında Standart Yükseliyor
13Kadı İzzetin Camii Restorasyonu Tamamlandı
14“Bütün Müslümanlar Kudüs’ü ve El Halil’i Ziyaret Etmeli”
15UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı Konya’da Yapılıyor
16 “Şehir İstişareleri Hizmet Planlamasında Yol Gösteriyor”
17Şehrimiz İçin Birlikte Hareket Etmeye Devam Edeceğiz
18Sokak Hayvanları İçin Bir Kap Yemek Bir Kap Su
19Başkan Altay, Teşekkür Etti: Konya'ya TOKİ Müjdesi
20Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile Sağlık Bakanı Koca Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır