engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Mevlâna ve Ailesini 779 Yıl Sonra Bir Kez Daha Karşıladık  
            Hazreti Mevlâna ve ailesinin Konya'ya teşriflerinin 779. yılı düzenlenen temsili karşılama programı ile kutlandı. Ünlü tiyatro sanatçılarının rol aldığı temlisi karşılama programı yerli ve yabancı turistler tarafından ilgiyle izlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konyalılar'ın 779 yıldır Mevlâna terbiyesi ile bütünleşip yaşadıklarını ve Mevlâna'ya layık olmak için çaba gösterdiklerini söyledi. Konya Valisi Osman Aydın, Mevlâna'nın 779 yıl sonra bile Konya'yı hala manevi kanatları altında koruduğunu ifade etti.
03.05.2007 18:46 
        Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya'ya gelişlerinin 779. yıldönümü Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan temsili karşılama programı ile kutlandı.

Mevlana Müzesi Gülbahçe'de gerçekleştirilen temsili karşılama törenine Konya Valisi Osman Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana'nın torunu Esin Çelebi, Konya halkı ile yerli ve yabancı çok sayıda turist katıldı.

NE MUTLU BİZE Kİ, MEVLÂNA ŞEHRİNDE YAŞIYORUZ

Temsili karşılama programı öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 779 yıl sonra Konya olarak Hazreti Mevlâna ve ailesine yeniden 'hoşgeldin' dediklerini belirterek, Konyalılar'ın 779 yıldır Mevlâna terbiyesi ile bütünleşip yaşadıklarını ve Mevlâna'ya layık olmak için çaba gösterdiklerini söyledi. 'Ne mutlu bize ki, Mevlâna şehrinin insanlarıyız' diyen Başkan Akyürek, konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Bugün tüm dünya Mevlâna'yı arıyor. Onun hoşgörü, sevgi ve barış anlayışına özlem duyuyor. Çünkü bugün, bu duyguları yaşamaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Düzenlenen programlarla onun öğretilerini yeniden hatırlıyoruz.'

KONYA, MEVLÂNA İLE DÜNYA ŞEHRİ OLDU

Konya Valisi Osman Aydın da, 779 yıl önce Konya'nın kaderinin değiştiğini vurgulayarak, zaten bir merkez olan Konya'nın Mevlâna ve ailesinin gelişi ile bir dünya şehri haline geldiğini söyledi. Vali Aydın, Mevlâna'nın 779 yıl sonra bile Konya'yı hala manevi kanatları altında koruduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından, tiyatro sanatçısı Sacit Onan'ın sunumu ile başlayan temsili karşılama programında; Hazreti Mevlana'nın babası Sultan'ül Ulema Baha Veled rolünü Yusuf Sezgin, Hazreti Mevlana rolünü Sami Bayrakçı, Sultan Alaeddin Keykubat rolünü Cüneyt Arkın, Sultan Alaaddin Keykubat'ın eşi rolünü Hülya Koçyiğit, Vezir Celalettin Karatay rolünü Cem Kurtoğlu oynadı.

SULTAN ALAADDİN, MEVLÂNA AİLESİNİ KARŞILADI

Temsili karşılama töreninde, Mevlana ve ailesini Konya girişinde karşılayan Sultan Alaeddin Keykubat, Mevlana'nın babası Sultan'ül Ulema Baha Veled'in asasını alarak öpüyor. Büyük Selçuklu Sultanı'nın Sultan'ül Ulema Baha Veled'in asasını öpmesi, ona ve ailesine gösterdiği saygının bir ifadesi olarak sergileniyor.

Katılımcıların büyük bir heyecanla izlediği temsili karşılama töreninin ardından Mevlana Müzesi'nde Hazreti Mevlana'nın mezarı başında dua edildi. Daha sonra Aşık Şem-i'nin mezarı başında da dua eden katılımcılara Büyükşehir Belediyesi tarafından helva ikram edildi.

Diğer Haberler
1 6 Milyon Fidan Toprakla Buluştu
2 Konya’daki Şivlilik ve Fener Alayı Coşkusuna Binlerce Konyalı Katıldı
3 Konya Merkezden Sonra En Büyük Restorasyon Çalışması Akşehir’de Yapıldı
4 Büyükşehir’den Akşehir’e Yatırım Yağmuru
5 Regaib Kandilimiz Mübarek Olsun
6 Cern International Masterclass Etkinliği Konya Bilim Merkezi’nde
7 Tuzlukçu Şehir Konağı Hizmete Açıldı
8 16. Konya Tarım Fuarı Kapılarını Açtı
9 Payitaht Müzesi Selçuklu Başkenti Konya’ya Değer Katacak
10 Konya Kitap Günleri Başladı
11Meram Son Durak’ı Cazibe Merkezi Haline Getirecek Proje Başlatıldı
12Başkan Akyürek: Bir Milletin Esas Gücü İmanlı, İnançlı Gençliğidir
13Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü Dualarla ve Coşkuyla Kutlandı
14Çanakkale Bir Kahramanlık Destanıdır
15Büyükşehir’den Bir İlk Daha: E-Desen Haritası
16Hadimi Külliyatı Türkçe’ye Kazandırılıyor
17Başkan Akyürek Hadim’de Yatırımları İnceledi, Halkla Buluştu
18Türkiye’deki Gelişimi Görmek İçin Konya’ya Gelecekseniz
19Başkan Akyürek Tarihi Osmanlı Buğday Pazarı İnşaatını İnceledi
20Başkan Akyürek Selçuklu Muhtarlar Derneği’nin Genel Kuruluna Katıldı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır