engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Sakatlar Haftası'nda Yeni Hizmetler  
            Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yaptıkları her çalışmada özürlülerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduklarını söyledi. Sakatlar Haftası dolayısıyla özürlülere yönelik yeni çalışmalar başlattıklarını belirten Başkan Akyürek, sadece bir hafta değil, yılın her gününde özürlülere yönelik çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.
17.05.2006 15:03 
        Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 10-16 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan Sakatlar Haftası dolayısıyla, Sağlık Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı eliyle özürlü vatandaşlara yönelik birçok çalışmayı başlattıklarını söyledi.

ÖZÜRLÜLER HAFTASI'NDA ÖNEMLİ HİZMET

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye'de ilk kez Konya Büyükşehir Belediyesi'nin yurtdışından getirttiği, görme engellilere yönelik sesli sinyalizasyon sisteminin Sakatlar Haftası dolayısıyla hayata geçirildiğini vurguladı. Görme engellilerin sinyalizasyon sistemi bulunan kavşaklarda karşıdan karşıya geçişlerini kolaylaştıran sistemin ilk olarak İş Bankası Kavşağı ve Alaaddin Tramvay Durağı karşısında hizmete girdiğini kaydeden Başkan Akyürek, görme engellilerin yararlandığı sistemin ileriki dönemde yaygınlaştırılacağını ifade etti.

EVDE BAKIM ÜNİTESİ GENİŞLİYOR

Sadece bir hafta değil, yılın her günü özürlülerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeni düzenlemeler ve yeni yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Başkan Akyürek, Sağlık Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde kurularak Türkiye'ye örnek olan Evde Bakım Ünitesi'nin günden güne genişleyerek devam ettiğini hatırlattı. Başkan Akyürek, sosyal güvencesi olmayan, başta özürlü vatandaşlar olmak üzere, yaşlı ve bakıma muhtaç insanlara yönelik yapılan Evde Bakım Ünitesi'nin sağlık, eğitim, gıda, ev bakımı, tamirat gibi işlemleri de uyguladığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin özürlülere sağladığı bir diğer hizmetin elkart olduğunu belirten Başkan Akyürek, yüzde 40 ve üzeri Sağlık Kurulu Raporu olan engellilerin toplu taşıma araçlarına elkart ile ücretsiz binmelerinin sağlandığını vurguladı.

ÖZÜRLÜLERE 24 SAAT AMBULANS HİZMETİ

Yeni yapılan tüm fiziki mekanlarda özürlülerin ihtiyaçlarına öncelik verildiğini kaydeden Başkan Akyürek şöyle konuştu: '5378 sayılı Özürlüler Yasası doğrultusunda, yaya kaldırımları, bisiklet yolları, yaya üst geçitleri ve Mevlana Kültür Merkezi gibi mekanlarda engellilerin hayatını kolaylaştıracak uygulamalar yaptık. Bunlardan biri de Özürlü Ambulansı'dır. Bu tam donanımlı ambulans ile 24 saat boyunca tüm özürlülerimize hizmet veriyoruz. Ayrıca, Ortopedik Engelli Basketbol Takımı'na özel donanımlı basketbol sandalyesi tahsis ettik. Gezici Sağlık Aracı ile de özürlü vatandaşlarımız göz taraması ve Kan Bilgi Bankası hizmetinden yararlanmaktadır.'

ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARIN HER ZAMAN YANINDAYIZ

3 Haziran 2005 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla kurulan Özürlüler Şube Müdürlüğü'nün, ihtiyaç sahibi özürlülere ayni ve nakdi yardımda bulunduğunu belirten Başkan Akyürek, birime kayıtlı olan bin 189 özürlü vatandaş içinden ihtiyaç sahibi olan 82'sine tekerlekli sandalye, 30'una akülü araba, 928 aileye gıda ve kırtasiye yardımı yapıldığını ifade etti. Aynı zamanda bir görme engelli vatandaşın göz ameliyatının yaptırıldığını, 3 işitme engelli vatandaşa da işitme cihazı sağlandığını kaydeden Başkan Akyürek, Sakatlar Haftası nedeniyle çeşitli rehabilite gezileri düzenlendiğini de hatırlatarak, yeni dönemde de tüm özürlülerin en büyük destekçisi olmaya devam edeceklerini söyledi.

Diğer Haberler
1Sarayönü Atıksu Arıtma Tesisi Tam Kapasite Hizmet Vermeye Başladı
2Çerkes Dilini ve Kültürünü Yaşatacak Kültür Merkezi Törenle Açıldı
3Kudüs İşgal Altındaysa İslam Şehirleri Kendisini Hür Kabul Edemez
4Konya Aşıklar Bayramında Birlik ve Beraberliğe Vurgu Yapıldı
5Muhteşem Eserin İsmini Sen Belirle
6“Ülkeler Arasında Barışın Temsilcileri Olacaksınız”
7Filistin’in ve Kudüs’ün Her Zaman Yanındayız
8Judo ve Para Taekwondo’da Gururumuz Oldular
9Muhtarlar Halkımızla Bütünleşen Bir Anlayışı Temsil Ediyor
10Konya Ampute Futbol Milli Takımını Ağırladı
11Başkan Akyürek’ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Hayırlı Olsun Ziyareti
12UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
13Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
14Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
15Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
16Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
17Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
18Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
19Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
20Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır