engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Sakatlar Haftası'nda Yeni Hizmetler  
            Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yaptıkları her çalışmada özürlülerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduklarını söyledi. Sakatlar Haftası dolayısıyla özürlülere yönelik yeni çalışmalar başlattıklarını belirten Başkan Akyürek, sadece bir hafta değil, yılın her gününde özürlülere yönelik çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.
17.05.2006 15:03 
        Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 10-16 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan Sakatlar Haftası dolayısıyla, Sağlık Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı eliyle özürlü vatandaşlara yönelik birçok çalışmayı başlattıklarını söyledi.

ÖZÜRLÜLER HAFTASI'NDA ÖNEMLİ HİZMET

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye'de ilk kez Konya Büyükşehir Belediyesi'nin yurtdışından getirttiği, görme engellilere yönelik sesli sinyalizasyon sisteminin Sakatlar Haftası dolayısıyla hayata geçirildiğini vurguladı. Görme engellilerin sinyalizasyon sistemi bulunan kavşaklarda karşıdan karşıya geçişlerini kolaylaştıran sistemin ilk olarak İş Bankası Kavşağı ve Alaaddin Tramvay Durağı karşısında hizmete girdiğini kaydeden Başkan Akyürek, görme engellilerin yararlandığı sistemin ileriki dönemde yaygınlaştırılacağını ifade etti.

EVDE BAKIM ÜNİTESİ GENİŞLİYOR

Sadece bir hafta değil, yılın her günü özürlülerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeni düzenlemeler ve yeni yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Başkan Akyürek, Sağlık Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde kurularak Türkiye'ye örnek olan Evde Bakım Ünitesi'nin günden güne genişleyerek devam ettiğini hatırlattı. Başkan Akyürek, sosyal güvencesi olmayan, başta özürlü vatandaşlar olmak üzere, yaşlı ve bakıma muhtaç insanlara yönelik yapılan Evde Bakım Ünitesi'nin sağlık, eğitim, gıda, ev bakımı, tamirat gibi işlemleri de uyguladığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin özürlülere sağladığı bir diğer hizmetin elkart olduğunu belirten Başkan Akyürek, yüzde 40 ve üzeri Sağlık Kurulu Raporu olan engellilerin toplu taşıma araçlarına elkart ile ücretsiz binmelerinin sağlandığını vurguladı.

ÖZÜRLÜLERE 24 SAAT AMBULANS HİZMETİ

Yeni yapılan tüm fiziki mekanlarda özürlülerin ihtiyaçlarına öncelik verildiğini kaydeden Başkan Akyürek şöyle konuştu: '5378 sayılı Özürlüler Yasası doğrultusunda, yaya kaldırımları, bisiklet yolları, yaya üst geçitleri ve Mevlana Kültür Merkezi gibi mekanlarda engellilerin hayatını kolaylaştıracak uygulamalar yaptık. Bunlardan biri de Özürlü Ambulansı'dır. Bu tam donanımlı ambulans ile 24 saat boyunca tüm özürlülerimize hizmet veriyoruz. Ayrıca, Ortopedik Engelli Basketbol Takımı'na özel donanımlı basketbol sandalyesi tahsis ettik. Gezici Sağlık Aracı ile de özürlü vatandaşlarımız göz taraması ve Kan Bilgi Bankası hizmetinden yararlanmaktadır.'

ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARIN HER ZAMAN YANINDAYIZ

3 Haziran 2005 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla kurulan Özürlüler Şube Müdürlüğü'nün, ihtiyaç sahibi özürlülere ayni ve nakdi yardımda bulunduğunu belirten Başkan Akyürek, birime kayıtlı olan bin 189 özürlü vatandaş içinden ihtiyaç sahibi olan 82'sine tekerlekli sandalye, 30'una akülü araba, 928 aileye gıda ve kırtasiye yardımı yapıldığını ifade etti. Aynı zamanda bir görme engelli vatandaşın göz ameliyatının yaptırıldığını, 3 işitme engelli vatandaşa da işitme cihazı sağlandığını kaydeden Başkan Akyürek, Sakatlar Haftası nedeniyle çeşitli rehabilite gezileri düzenlendiğini de hatırlatarak, yeni dönemde de tüm özürlülerin en büyük destekçisi olmaya devam edeceklerini söyledi.

Diğer Haberler
1 Başkan Akyürek Konya ve Ülke Gündemini Değerlendirdi
2 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun
3 Başkan Akyürek Sektör Temsilcilerini Eş Zamanlı Açılan 4 Fuara Davet Etti
4 Başkan Akyürek 300 Adıyamanlı Öğrenci ile Buluştu
5 “Dünya Kültür Pilot Şehri Konya” Toplantısı Yapıldı
6 Şehrim 2023 Projesi’nin Final Programı Gerçekleştirildi
7 Konya Eş Zamanlı Olarak 4 Fuara Birden Ev Sahipliği Yapıyor
8 Haydi Bil Bakalım Bilgi Yarışması’nda Kazanan Okullar Ödüllerini Aldı
9 Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışması’nda Dereceye Giren Belediyeler Ödüllerini Aldı
10 Şehrim 2023 Projesi Çalıştayı Yapıldı
11Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyesi Başkanlardan Konya Büyükşehir’e Ziyaret
12Tarihi Osmanlı Buğday Pazarı Yeraltı Katlı Otoparkı Bedesten Bölgesine Nefes Aldırdı
13“Altınbaşak” Tarım Şehirleri Yarışması Ödülleri Veriliyor
14Meram Gümüştepe’ye Seyir Terası ve Kır Kahvesi Yapılıyor
15Konya Kültürümüzü ve Değerlerimizi Tanıtan Önemli Bir Şehir
16Başkan Akyürek: Şehirlerimizin 2023’e Güçlü Bir Şekilde Hazırlanması Gerekiyor
17Müslüman Ülkelere Su Ve Atıksu Yönetimi Eğitimleri Veriliyor
18Konya’da Sakura Zamanı
19Türk Yıldızları ve Solo Türk’ten Muhteşem Gösteri
20Büyükşehir Meclisi Avrupa Şampiyonu Ampute Milli Takımını Ödüllendirdi
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır