engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Bütün Diller O'nu Söyler Programları Başlıyor  
            Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kutlu Doğum Haftası nedeniyle bu yıl ikincisi düzenlenecek olan 'Bütün Diller O'nu Söyler' programları 13 Nisan 2006 Perşembe günü başlıyor. Programlara Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun yanı sıra 5 ülkeden topluluklar katılacak.
12.04.2006 12:04 
        Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla bu yıl ikincisi organize edilen 'Bütün Diller O'nu Söyler' programları 13-19 Nisan 2006 tarihleri arasında Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda gerçekleştirilecektir.

13 Nisan 2006 Perşembe günü saat 20.30'da Kazakistan'dan Yesevi Hikmetleri Topluluğu'nun konseri ile başlayacak etkinliklere, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun yanı sıra Suriye, Kırgızistan, Azerbaycan, Endonezya ve Bosna Hersek'ten topluluklar katılacak.

'Bütün Diller O'nu Söyler' Programları:

13 Nisan / KAZAKİSTAN / YESEVİ HİKMETLERİ TOPLULUĞU

"Yesevi Araştırmaları Merkezi" bünyesinde 2005 yılında kurulan "Yesevi Hikmetleri Grubu", Hoca Ahmet Yesevi'nin hikmetlerini Türk Tasavvuf Musikisi formları dahilinde icra etmektedir. 9 kişiden oluşan grup tarzıyla dinleyenlerinin beğenisini toplamaktadır.

14 Nisan / SURİYE / KÜLTÜR BAK. TASAVVUF MÜZİĞİ TOPLULUĞU

Şeyh Hamza ŞEKKÜR yönetimindeki grup, Abdulgani NABILSİ ve Şeyh Muhyiddin Bin Al ARABİ'den aldıkları feyz ile kendi öz benliğinden yola çıkarak, Sufi, İslami ve Arap müziklerini icra etmektedir. Arap müziği icracıları, Mevlithanlar ve Dervişler (Mevleviler) olmak üzere üç gruptan oluşmaktadır. Şam'da bulunan Beni Umeyya Camii'nden dünyaya açılan grup, bütün Arap ülkelerinin yanı sıra, Doğu ve Batı Avrupa, Amerika, Hindistan, Çin, Rusya, İskandinav ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde uluslar arası organizasyonlarda yer almıştır.

15 Nisan / TÜRKİYE / KONYA TÜRK TASAVVUF MÜZİĞİ TOPLULUĞU

Hazırlayan : M. Sadrettin ÖZÇİMİ

Sanatçılar : Ömer Faruk Belviranlı, Ahmet Şahin, Ahmet Çalışır, Kemal Karaöz, Bekir Reha Sağbaş, Özer Özel, Aslıhan Özel, Akın Özkök

16 Nisan / KIRGIZİSTAN / CENİSBEK TOKTOBEKOV

1977 yılında Kırgızistan'ın Narın ilinde dünyaya gelen Toktobekov, 1992-1997 yılları arasında Narın Tiyatrosu'nda görev almıştır. 2001'de Moskova Üniversitesi Şebkin Teatro Bölümü'nden mezun olmuş, yine aynı sene Bişkek Uçur Teatrosu'nda ve 21.Yüzyıl Radyosu'nda çalışmıştır. 2003'te Kazakistan Astanada Ortasya Ozanları Yarışması'na katılmış, 2004 senesinde Uluslararası Ozanlar Yarışması'nda birinciliğe layık görülerek, 'Kut Cıldız' madalyasına sahip olmuştur. Kırgız Devlet televizyonunda da programlar yapan ve ozan, besteci, şair kimliğiyle ön plana çıkan Toktobekov, evli 3 çocuk babasıdır.

17 Nisan / AZERBAYCAN / SAVALAN

2001 yılında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de kurulan Savalan grubunun faaliyet alanı, Azerbaycan ve Türk dünyasının diğer halklarının profesyonel müzik örneklerinden ve yeni müzik eserlerinden oluşmaktadır. Repertuar bakımından oldukça zengin olan grup, daha çok Azerbaycan ve Türk ilahi musikilerinden, başta Yunus Emre olmak üzere dünyaca ünlü şairlerin şiirlerinden oluşan edebi kompozisyonları kullanmaktadır. Daha önce de Türkiye de konser veren grup, Avrupa'nın değişik bölgelerinde de çeşitli konserlere katılmıştır.

18 Nisan / ENDONEZYA / KİAİ KANJENG

Müziği; dini, ahlaki, sosyal ve kültürel konuları topluma aktarma da bir araç olarak gören grup, değişik tarzları bir arada barındıran müzik tarzıyla büyük bir ilgi topluyor. Dünyanın birçok bölgesinde uluslar arası organizasyonlarda boy gösteren Kiai Kanjeng, 20 kişilik sanatçı kadrosuyla dinleyenlerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

19 Nisan / BOSNA HERSEK / HÜSEYİN ef. DJOZO

Hüseyin ef Djozo korosu ismini geçen yüzyılın en büyük Boşnak alimlerinden almıştır. Koro, 10 ila 15 yaş arası 56 kız ve erkek çocuktan oluşmakta olup, Sevdalinka ve ilahiler icra etmektedir. Bosanasko-Podrinjskog Kantonu, Bosna Hersek Federasyonu ve Müslümanların yaşadığı tüm eski Yugoslavya bölgesinde programlara katılan grup, Gorazda'nin en seçkin çocuk korosudur.

Diğer Haberler
1 Konya Uluslararası Yeşil Başkentler Kongresi’ne Ev Sahipliği Yapacak
2 Başkan Akyürek Ilgın’da Yatırımları İnceledi Vatandaşlarla Buluştu
3 Kadınhanı’nda Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
4 Konya ve Kahramanmaraş Medeniyetimizin Temel Şehirleridir
5 Binlerce Öğrenci Tarihi ve Kültürel Değerlerimizi Yakından Tanıyor
6 AK Parti İl Danışma Meclisi ve Vefa Programı Düzenlendi
7 Her Hafta Sonu “Sema”da Buluşalım
8 MUBİS Muhtarlara Büyük Kolaylık Sağlıyor
9 Medeniyetimize ve Mirasımıza Çok İyi Sahip Çıkmalıyız
10 Dualarımız Kahraman Mehmetçik İçin
11Yeni Dönemde Şehir Kimliği ve Estetiği Ön Planda Olacak
12Alo 153 ile Kapımız Her Zaman Açık
13Büyükşehir’in Canlı Yayın Kameralarına Büyük İlgi
14Ankara’da Konyalılar Buluşması Yapıldı
15Tarihi Eserler Büyükşehir Koruması Altında
16Büyükşehir’den Hafızlar İçin Daru’l Huffaz
17Konya’nın Tarihi Dokusu Belediye Başkanlarını Etkiledi
182002’den Bugüne Ülkenin Tarihini Değiştirdik
19AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya: Konya Planlamada Örnek Şehir
20AK Parti Yerel Yönetimler İç Anadolu Bölge Toplantısı Konya’da “Millete Hizmet Sevdamız Bizi Her Zaman Diri Tutuyor”
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır