engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Büyükşehir, Sosyal Belediyecilik'te Bir Numara  
            Konya Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün 'Belediyelerin Performans Ölçüm Projesi' kapsamında 16 Büyükşehir Belediyesi dahil, 129 belediye arasında 'Sosyal Yardım ve Sağlık Hizmetleri' değerlendirmesinde birinci sırada yer aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Sosyal belediyeciliğin belediyelerin en nemli ayağı olduğunu belirterek, 'Hayatın her alanında Konya'da bulunan vatandaşlarımız, Büyükşehir Belediyesi'ni yanlarında hissetmeye devam edecek' dedi.
11.12.2005 12:56 
        İçişleri Bakanlığı'nın 63 kritere göre belediyelerin performanslarına göre yaptığı araştırmada, Konya Büyükşehir Belediyesi 'Sosyal Yardım ve Sağlık Hizmetleri' değerlendirmesinde birinci sırada yer aldı.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, 'Belediyelerin Performans Ölçüm Projesi' kapsamında 16 Büyükşehir Belediyesi dahil, 129 belediyenin performanslarının ölçümüne yönelik bir çalışma yaptı. Çalışma sonucu, 2004 yılı verilerine göre, kişi başına düşen asfalt yol, yeşil alan, sağlık ve sosyal hizmetler gibi kriterler yer aldı. Bu kriterlere göre, Konya Büyükşehir Belediyesi, 16 Büyükşehir Belediyesi içinde 'Sosyal Yardım ve Sağlık Hizmetleri' değerlendirmesinde birinci sırada yer aldı. Konya Büyükşehir Belediyesi'ni sırasıyla Adapazarı, Erzurum, Kayseri, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri takip etti.

Göreve geldikleri günden itibaren fiziki belediyeciliğin yanında sosyal belediyeciliğe de önem verdiklerini ve bunun karşılığını İçişleri Bakanlığı'nın çalışmasında gördüklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şöyle konuştu: 'Sosyal Belediyecilik, belediyeciliğin ikinci en önemli ayağıdır. Biz bireye hizmeti esas alıyoruz. Açlıktan ve açıkta kalmaktan dolayı hiç kimse ölmemeli. Ama hayatın acı bir yönü olan ölümde de yine vatandaşlarımızı yalnız bırakmayarak, Alo Cenaze ile ücretsiz cenaze hizmeti veriyoruz. Yine insanlarımızın en mutlu günlerinde yanlarında olmak için Alo Doğum birimimiz, 24 saat boyunca doğum yapacak bayanları evlerinden alıp hastaneye, hastaneden de tekrar evlerine bırakmaktadır. Ayrıca, kendi işlerini göremeyecek durumda olan yaşlı vatandaşlarımıza, hemşireler eşliğinde evde bakım uyguluyor, bütün işlerini belirli bir periyot dahilinde görüyoruz. Bu yıl Ramazan ayında 11 bin 500 aileye gıda yardımında bulunduk.Eğitim yardımlarımız da aynı şekilde devam ediyor. Eğitim hayatını sürdüren yardıma muhtaç çocukların yanı sıra öksüz, yetim, şehit ve gazi çocuklarını da eğitim hayatları süresince maddi ve manevi olarak destekliyoruz. Geçtiğimiz yıl başlattığımız 10 bin üniversite öğrencisine eğitim yardımı uygulamasını bu yıl da sürdürüyoruz. Hayatın her alanında Konya'da bulunan vatandaşlarımız, Büyükşehir Belediyesi'ni yanlarında hissetmeye devam edecek' dedi.

Diğer Haberler
1Sarayönü Atıksu Arıtma Tesisi Tam Kapasite Hizmet Vermeye Başladı
2Çerkes Dilini ve Kültürünü Yaşatacak Kültür Merkezi Törenle Açıldı
3Kudüs İşgal Altındaysa İslam Şehirleri Kendisini Hür Kabul Edemez
4Konya Aşıklar Bayramında Birlik ve Beraberliğe Vurgu Yapıldı
5Muhteşem Eserin İsmini Sen Belirle
6“Ülkeler Arasında Barışın Temsilcileri Olacaksınız”
7Filistin’in ve Kudüs’ün Her Zaman Yanındayız
8Judo ve Para Taekwondo’da Gururumuz Oldular
9Muhtarlar Halkımızla Bütünleşen Bir Anlayışı Temsil Ediyor
10Konya Ampute Futbol Milli Takımını Ağırladı
11Başkan Akyürek’ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Hayırlı Olsun Ziyareti
12UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
13Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
14Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
15Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
16Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
17Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
18Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
19Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
20Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır