engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Büyükşehir, Sosyal Belediyecilik'te Bir Numara  
            Konya Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün 'Belediyelerin Performans Ölçüm Projesi' kapsamında 16 Büyükşehir Belediyesi dahil, 129 belediye arasında 'Sosyal Yardım ve Sağlık Hizmetleri' değerlendirmesinde birinci sırada yer aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Sosyal belediyeciliğin belediyelerin en nemli ayağı olduğunu belirterek, 'Hayatın her alanında Konya'da bulunan vatandaşlarımız, Büyükşehir Belediyesi'ni yanlarında hissetmeye devam edecek' dedi.
11.12.2005 12:56 
        İçişleri Bakanlığı'nın 63 kritere göre belediyelerin performanslarına göre yaptığı araştırmada, Konya Büyükşehir Belediyesi 'Sosyal Yardım ve Sağlık Hizmetleri' değerlendirmesinde birinci sırada yer aldı.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, 'Belediyelerin Performans Ölçüm Projesi' kapsamında 16 Büyükşehir Belediyesi dahil, 129 belediyenin performanslarının ölçümüne yönelik bir çalışma yaptı. Çalışma sonucu, 2004 yılı verilerine göre, kişi başına düşen asfalt yol, yeşil alan, sağlık ve sosyal hizmetler gibi kriterler yer aldı. Bu kriterlere göre, Konya Büyükşehir Belediyesi, 16 Büyükşehir Belediyesi içinde 'Sosyal Yardım ve Sağlık Hizmetleri' değerlendirmesinde birinci sırada yer aldı. Konya Büyükşehir Belediyesi'ni sırasıyla Adapazarı, Erzurum, Kayseri, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri takip etti.

Göreve geldikleri günden itibaren fiziki belediyeciliğin yanında sosyal belediyeciliğe de önem verdiklerini ve bunun karşılığını İçişleri Bakanlığı'nın çalışmasında gördüklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şöyle konuştu: 'Sosyal Belediyecilik, belediyeciliğin ikinci en önemli ayağıdır. Biz bireye hizmeti esas alıyoruz. Açlıktan ve açıkta kalmaktan dolayı hiç kimse ölmemeli. Ama hayatın acı bir yönü olan ölümde de yine vatandaşlarımızı yalnız bırakmayarak, Alo Cenaze ile ücretsiz cenaze hizmeti veriyoruz. Yine insanlarımızın en mutlu günlerinde yanlarında olmak için Alo Doğum birimimiz, 24 saat boyunca doğum yapacak bayanları evlerinden alıp hastaneye, hastaneden de tekrar evlerine bırakmaktadır. Ayrıca, kendi işlerini göremeyecek durumda olan yaşlı vatandaşlarımıza, hemşireler eşliğinde evde bakım uyguluyor, bütün işlerini belirli bir periyot dahilinde görüyoruz. Bu yıl Ramazan ayında 11 bin 500 aileye gıda yardımında bulunduk.Eğitim yardımlarımız da aynı şekilde devam ediyor. Eğitim hayatını sürdüren yardıma muhtaç çocukların yanı sıra öksüz, yetim, şehit ve gazi çocuklarını da eğitim hayatları süresince maddi ve manevi olarak destekliyoruz. Geçtiğimiz yıl başlattığımız 10 bin üniversite öğrencisine eğitim yardımı uygulamasını bu yıl da sürdürüyoruz. Hayatın her alanında Konya'da bulunan vatandaşlarımız, Büyükşehir Belediyesi'ni yanlarında hissetmeye devam edecek' dedi.

Diğer Haberler
1 İslam Düşünce Atlası’na Bir Ödül de Türkiye Yazarlar Birliği’nden
2 23 Nisan’da Makamlar Çocuklara Emanet
3 Başkan Akyürek Konya ve Ülke Gündemini Değerlendirdi
4 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun
5 Başkan Akyürek Sektör Temsilcilerini Eş Zamanlı Açılan 4 Fuara Davet Etti
6 Başkan Akyürek 300 Adıyamanlı Öğrenci ile Buluştu
7 “Dünya Kültür Pilot Şehri Konya” Toplantısı Yapıldı
8 Şehrim 2023 Projesi’nin Final Programı Gerçekleştirildi
9 Konya Eş Zamanlı Olarak 4 Fuara Birden Ev Sahipliği Yapıyor
10 Haydi Bil Bakalım Bilgi Yarışması’nda Kazanan Okullar Ödüllerini Aldı
11Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışması’nda Dereceye Giren Belediyeler Ödüllerini Aldı
12Şehrim 2023 Projesi Çalıştayı Yapıldı
13Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyesi Başkanlardan Konya Büyükşehir’e Ziyaret
14Tarihi Osmanlı Buğday Pazarı Yeraltı Katlı Otoparkı Bedesten Bölgesine Nefes Aldırdı
15“Altınbaşak” Tarım Şehirleri Yarışması Ödülleri Veriliyor
16Meram Gümüştepe’ye Seyir Terası ve Kır Kahvesi Yapılıyor
17Konya Kültürümüzü ve Değerlerimizi Tanıtan Önemli Bir Şehir
18Başkan Akyürek: Şehirlerimizin 2023’e Güçlü Bir Şekilde Hazırlanması Gerekiyor
19Müslüman Ülkelere Su Ve Atıksu Yönetimi Eğitimleri Veriliyor
20Konya’da Sakura Zamanı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır